Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja banków nadal się poprawia

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w lipcu wzrósł o 4,6 pkt do 20,7 pkt - poinformował we wtorek Instytut Pentor badający co miesiąc koniunkturę w bankach.

"Od lutego wskaźnik Pengab ciągle wzrasta. Spodziewamy się, że trend ten będzie kontynuowany w ciągu najbliższych trzech miesięcy" - powiedział Marcin Idzik z Instytutu Pentor, na poniedziałkowej konferencji prasowej Związku Banków Polskich.

"Trzeci miesiąc z rzędu Pengab pozostaje jednak niższy aniżeli w analogicznych miesiącach roku ubiegłego" - napisał Pentor w komunikacie.

Indeks Pengab jest niższy niż w lipcu zeszłego roku o 1,4 pkt.

Indeks Pengab wzrósł w grupie placówek z przewagą kapitału zagranicznego z 9,7 pkt do 16,8 pkt, w grupie kapitału krajowego wzrósł z 18,3 pkt do 27,3 pkt, a w bankach spółdzielczych spadł z 26,4 pkt do 19,2 pkt.

W czerwcu wzrósł wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek z 35,3 pkt do 38,5 pkt. Wskaźnik ten był o 13,2 pkt wyższy niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego.

Wkłady na złotowych rachunkach bieżących rosły w 39 proc. placówek, których było o jeden pkt proc. więcej niż w czerwcu. Wkłady na rachunkach złotowych ludności rosły w 38 proc. placówek, o 3 pkt proc. więcej niż w czerwcu, a podmiotów gospodarczych rosły w 36 proc. placówek, czyli bez zmian w porównaniu z czerwcem. Spadek wkładów złotowych objął łącznie 28 proc. oddziałów, o 1 pkt proc. więcej niż w czerwcu.

Lokaty terminowe rosły łącznie w 34 proc. placówek (w stosunku do czerwca jest to więcej o 7 pkt proc.), w segmencie gospodarstw domowych rosły w 32 proc. placówek , czyli o 7 pkt proc. więcej niż przed miesiącem, a podmiotów gospodarczych rosły w 24 proc. placówek (o 5 pkt proc. mniej niż w czerwcu). Lokaty terminowe spadły ogółem w 45 proc. oddziałów (o 4 pkt proc. więcej niż w czerwcu).

Wkłady na walutowych rachunkach bieżących rosły w 36 proc. placówek, czyli o 2 pkt proc. więcej niż w czerwcu. Wkłady w tym segmencie na rachunkach ludności rosły w 34 proc. placówek, o 6 pkt proc. więcej niż w czerwcu, a podmiotów gospodarczych rosły w 27 proc. placówek, o 2 pkt proc. mniej niż w czerwcu. Malały natomiast ogółem w 17 proc. placówek (o 7 pkt proc. mniej niż w czerwcu).

Depozyty walutowe terminowe rosły w 34 proc. placówek (o 9 pkt proc. więcej niż w czerwcu), malały w 17 proc. placówek (o 11 pkt proc. mniej niż w czerwcu), a nie ulegały zmianie w 49 proc. placówek (2 pkt proc. więcej niż w czerwcu).

Akcja kredytowa rosła w lipcu w 63 proc. placówek bankowych (spadek o jeden pkt proc. wobec czerwca), a w 21 proc. malała (tak samo jak w czerwcu). Nie zmieniła się w 17 proc. placówek, co oznacza wzrost stabilizacji o jeden pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Kredyty walutowe rosły w 26 proc. placówek (spadek o 6 pkt proc. wobec czerwca), malały w 28 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) a nie zmieniły się w 46 proc. placówek (wzrost o 5 pkt proc.)

"W warstwie ocen minionego miesiąca poprawa wystąpiła na rynku depozytów walutowych bieżących i terminowych oraz terminowych depozytów złotowych, przy wzroście popytu na akcje. Warstwa ocen minionego miesiąca pozostała bez zmian w przypadku rynku depozytów bieżących złotowych oraz kredytów złotowych" - napisał Pentor.

"Bez zmian pozostał popyt na obligacje, przy spadku popytu na jednostki funduszy inwestycyjnych" - dodał.

Bankowcy oczekują wzrostu popytu na akcje, obligacje, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Spodziewają się oni również wzrostu nowo otwieranych kont osobistych.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)