Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tańsze kredyty mieszkaniowe

0
Podziel się:

Banki, dzięki dopłatom do oprocentowania, będą mogły udzielać kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej, niższej niż stopa rynkowa - zakłada przyjęta w środę przez Sejm ustawa.

Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej. Za przyjęciem tej ustawy głosowało 297 posłów, 122 było przeciw, jeden się wstrzymał.

Ustawa określa warunki i zasady przekazywania bankom dopłat do oprocentowania kredytów o stałej stopie procentowej. Dopłata ta stanowić będzie rekompensatę, jaka otrzymają banki komercyjne z tytułu udzielania kredytów o stopie procentowej niższej niż stopa rynkowa.

Ustawa określa warunki, jakim powinien odpowiadać kredyt o stałej stopie procentowej, aby mogły być stosowane dopłaty. Wysokość stałej stopy procentowej określono na 8 proc. Wraz ze spadkiem stóp rynkowych możliwe będzie dalsze obniżanie stałej stopy procentowej. Ustawa ustaliła jednak dolną granicę takiej obniżki na 7 proc.

Ustawa zakłada utworzenie Funduszu Dopłat, którego środki będą służyć rozliczeniom z bankami z tytułu dopłat i nadwyżek wpłacanych przez kredytobiorców. Fundusz ten będzie wyodrębnionym funduszem w Banku Gospodarstwa Krajowego. Kredytów o stałej stopie udzielać będą banki, z którymi BGK zawrze umowy.

W ustawie zaproponowano, żeby kredyty na budowę, przebudowę, zakup mieszkań były udzielane na okres od 20 do 25 lat, natomiast kredyty na remonty - od 15 do 20 lat. Kredyty takie udzielane byłyby do końca 2005 r. r.

Według autorów ustawy skutki budżetowe z tytułu dopłat w 2003 r. wynosić mogą około 143 mln zł.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)