Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia krytykuje banki za karty

0
Podziel się:

Pobierane przez banki opłaty za operacje kartami płatniczymi są skandalicznie wysokie - uznała Komisja Europejska. W niektórych krajach, gdzie rynki są zdominowane przez monopolistów dostarczających tego typu usługi, takich jak Visa i MasterCard, zwykli klienci płacą nawet o 100 proc. więcej niż w krajach, gdzie panuje konkurencja.

Unia krytykuje banki za karty

Pobierane przez banki opłaty za operacje kartami płatniczymi są skandalicznie wysokie - uznała Komisja Europejska.

W niektórych krajach, gdzie rynki są zdominowane przez monopolistów dostarczających tego typu usługi, takich jak Visa i MasterCard, zwykli klienci płacą nawet o 100 proc. więcej niż w krajach, gdzie panuje konkurencja. Różnice są jeszcze większe, jeśli chodzi o klientów biznesowych. Bywa, że płacą oni nawet o 500 proc. więcej za operacje kartami Visa i 650 proc. więcej za operacje kartami MasterCard.

Zdaniem unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, w całej Unii rocznie W całej Unii rocznie klienci płacą nawet o kilka miliardów euro za dużo za operacje kartami płatniczymi.klienci płacą nawet o kilka miliardów euro za dużo za operacje kartami płatniczymi. Ale Kroes nie chciała powiedzieć dokładnie, które banki pobierają najwyższe opłaty.

Wymieniła jedynie kilka krajów, w których jest monopol usługodawców Visa i MasterCard - Włochy, Belgię i Finlandię. Jak powiedziała, dobry przykład można brać z Niemiec i Holandii, gdzie rynki usług bankowych są otwarte na konkurencję.

"Zyski większości banków w krajach UE z opłat za operacje kartami płatniczymi są nieproporcjonalnie wysokie. Nie mają absolutnie uzasadnienia" - oświadczyła Kroes.

Podkreśliła, że jest zdumiona, iż tak mało banków na świecie świadczy usługi między krajami. Jej zdaniem, wiele banków wręcz nie dopuszcza do tego, aby ponadgraniczne usługi zostały wprowadzone.

Pani Kroes ogłosiła, że Komisja rozpoczęła 10-tygodniowe konsultacje z uczestnikami rynku. Mają oni szansę zaproponować rozwiązania, aby polepszyć konkurencję. Kroes podkreśliła, że Komisja chce załatwić sprawę polubownie.

Celem KE jest otwarcie rynków usług bankowych w zakresie operacji kartami płatniczymi i kredytowymi i stworzenie europejskiego systemu płatniczego. Komisji zależy, by wszystkie kraje spełniały te same standardy techniczne, aby ujednolicić rynek pod tym względem.

Konsultacje mają się zakończyć przed wakacjami. Później będą proponowane konkretne rozwiązania.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)