Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VISA na czele

0
Podziel się:

W ciągu 5 lat od wydania pierwszych w Polsce kart płatniczych Visa Electron stały się one podstawową kartą w posiadaniu Polaków wydawaną przez większość banków

- w tym banków wirtualnych - osiągając ponad 46-procentowy udział w krajowym rynku kart płatniczych szacowanym na ponad 15,5 mln. Karty Visa Electron, których liczba przekroczyła 7 150 tys. na koniec czerwca br., odegrały decydującą rolę w upowszechnianiu kart płatniczych wśród polskich konsumentów. Od jesieni ub. roku wydawana jest karta Visa Business Electron a od ubiegłego miesiąca przedpłacona karta płatnicza (tzw. prepaid) Visa Electron.

Główną zaletą karty Visa Electron jest natychmiastowa autoryzacja transakcji, co czyni z niej kartę najbardziej bezpieczną wśród kart z paskiem magnetycznym zarówno dla banku-wystawcy oraz użytkownika jak i podmiotów ją akceptujących. Tak wysoki poziom bezpieczeństwa karty Visa Electron umożliwia bankom wydawanie jej nawet swoim nowym klientom, którzy dopiero otwierają rachunek. „Płaską” kartę Visa Electron, autoryzowaną przy każdej operacji przyjmują wszystkie bankomaty honorujące karty Visa oraz wszystkie punkty handlowo-usługowe wyposażone w terminale elektroniczne POS.

Spośród 32 banków-emitentów kart Visa w Polsce, karty Visa Electron są wydawane przez 23 banki. Visa Electron oferowana jest również jako karta podstawowa do rachunków bankowości wirtualnej mBank, Inteligo. Karta Visa Electron może być używana do płatności w Internecie - takie rozwiązanie zostało udostępnione swoim klientom przez Inteligo.

„Wprowadzenie kart Visa Electron w naszym kraju pozwoliło bankom na wydawanie na masową skalę kart płatniczych umożliwiając dostęp szerokim rzeszom Polaków do wygodnego, bezpiecznego i nowoczesnego środka płatniczego” -- stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa International w Polsce.

Początkowo, w 1997 r. karta Visa Electron była honorowana tylko przez 5 tys. punktów usługowo-handlowych. Po pięciu latach, tj. w końcu czerwca br. kartę tę akceptowało 66,7 tys. punktów wyposażonych w najnowocześniejsze, elektroniczne terminale kasowe POS. Oznacza to możliwość płacenia kartami Visa Electron w placówkach codziennych zakupów - supermarketach, sklepach czy na stacjach benzynowych.

Podobnie, jak w Polsce, również w Europie i na całym świecie systematycznie rośnie liczba punktów akceptacji wyposażonych w elektroniczne terminale POS, które przyjmują płaskie karty Visa Electron i wszystkie inne typy kart Visa z paskiem magnetycznym. Punkty akceptujące karty Visa Electron - relatywnie nowy produkt systemu Visa, który na szerszą skalę zaczął być wprowadzany w ubiegłym dziesięcioleciu - zazwyczaj opatrzone są dodatkowymi nalepkami z logo tej karty. Zarówno jednak w Polsce, jak i na całym świecie, każdy punkt handlowo-usługowy akceptujący karty ze znakiem Visa i wyposażony w terminal umożliwiający obsługę transakcji elektronicznych jest zdolny do przyjęcia karty Visa Electron o ile jest ważna i prawidłowo poddana procesowi akceptacji.

Na świecie ponad 24,3 mln punktów usługowo-handlowych jest wyposażonych w terminale POS i/lub ręczne urządzenia, tzw. imprintery. Z kolei liczba punktów wyposażonych w terminale POS, które umożliwiają realizowanie transakcji elektronicznych kartami Visa z paskiem magnetycznym to blisko 12,4 mln. W Europie prawie 4 mln punktów usługowo-handlowych wyposażonych jest w terminale POS (3 980 tys. na koniec 2001 r.). Przy pomocy karty Visa Electron oraz innych kart Visa z paskiem magnetycznym można wypłacać gotówkę w ponad 760 tys. bankomatów na świecie.

Visa to największy międzynarodowy system płatniczy. W Polsce do Visa International należy 38 instytucji finansowych, zaś 32 jest emitentami kart Visa. W ciągu 12 miesięcy obrachunkowych (od kwietnia 2001 r. do końca marca 2002 r.) kartami Visa wydanymi w Polsce zrealizowano w kraju i za granicą 262,6 mln transakcji na łączną kwotę wynoszącą w przeliczeniu ponad 14,6 mld dolarów. Wartość transakcji realizowanych na świecie przy użyciu wszystkich kart Visa to ponad 2 bln dolarów rocznie.

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)