Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W marcu Pengab na poziomie z lutego

0
Podziel się:

W marcu wskaźnik koniunktury bankowej Pengab ukształtował się na takim samym poziomie jak miesiąc wcześniej, czyli 26,6 pkt.

Wyraźnie pogorszyła się sytuacja w kredytach, ale bankowcy oczekują poprawy.

Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wzrósł do 20,8 pkt., a wskaźnik prognoz obniżył się do 32,4 pkt. Pogorszenie Pengabu odnotowały banki niegiełdowe, spółdzielcze i giełdowe. Koniunktura polepszyła się natomiast w placówkach PKO BP.

'Pengab jest przeciętny ze względu na duże różnice między rynkiem depozytów i kredytów. Sytuacja w kredytach jest bardzo trudna, dawno już takiej nie notowaliśmy. Ale bankowcy przewidują, że w najbliższych miesiącach sytuacja poprawi się' - powiedział prezes Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor Eugeniusz Śmiłowski na piątkowej konferencji prasowej.

Według badań przeprowadzonych na początku marca na próbie 201 placówek bankowych wkłady na rachunkach bieżących wzrosły w 50 proc. placówek (o 7 pkt. proc. więcej niż w lutym), a 54 proc. placówek odnotowało wzrost lokat terminowych (o 8 pkt. proc. więcej).

Ponad połowa placówek, 52 proc., spodziewa się poprawy sytuacji w zakresie wkładów a vista, 14 proc. przewiduje spadek, a 33 proc. nie spodziewa się zmian. Prawie tyle samo, 51 proc., banków oczekuje zwiększenia lokat terminowych, 12 proc. jednak przewiduje spadek, a 37 proc. stabilizację.

Z kolei kredyty wrosły ogółem w 46 proc. placówek bankowych, a w 23 proc. malały, pozostałe banki, 31 proc., nie odnotowały zmian. Aż 70 proc. banków spodziewa się rozwoju akcji kredytowej, 61 proc. oczekuje zwiększenia liczby kredytów dla ludności, a 66 proc. dla podmiotów gospodarczych. Tylko 8 proc. placówek oczekuje spadku kredytów.

Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich Andrzeja Topińskiego w pierwszym kwartale zazwyczaj zmniejsza się liczba udzielanych kredytów.

'Pierwszy kwartał zawsze jest słaby, jeśli chodzi o kredyty, ale to jest jasne - po świętach ludzie mniej się zadłużają. Te gorsze oceny wynikają raczej z elementów o charakterze makroekonomicznym niż z sytuacji z kredytami' - powiedział.

Poprawę swojej sytuacji finansowej odnotowało 35 proc. placówek (o 6 pkt. proc. mniej niż przed miesiącem), 4 proc. dostrzega pogorszenie, a 61 proc. nie widzi zmian. Poprawa wystąpiła w 28 proc. oddziałów PKO BP, w 35 proc. oddziałach banków niegiełdowych, 37 proc. giełdowych i 38 proc. banków spółdzielczych.

Ponad połowa, 52 proc., spodziewa się dalszej poprawy, 6 proc. oczekuje pogorszenia, 42 proc. nie przewiduje zmian.

Bankowcy na szczeblu oddziałów obniżyli swoje oczekiwania inflacyjne o 0,2 pkt. proc. i obecnie przewidują, że inflacja rok do roku w grudniu wyniesie 8,2 proc. Reprezentanci PKO BP oczekują wyższej inflacji (8,7 proc.), a najniższej spodziewają się przedstawiciele banków niegiełdowych (7,9 proc.)

Poza tym Pentor zapytał przedstawicieli banków, czy ich zdaniem ich placówki są dobrze zabezpieczone przed przestępcami. Prawie połowa, 48 proc., odpowiedziało - zdecydowanie tak, 37 proc., że raczej tak. Tylko 5 proc. uznało, że ochrona raczej nie jest wystarczająca.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)