Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sektorze bankowym źle jak nigdy dotąd

0
Podziel się:

Koniunktura w bankach pogorszyła się w lutym, a wskaźnik koniunktury Pengab spadł o 0,5 pkt. do rekordowego poziomu 9,8 pkt.

Koniunktura w bankach pogorszyła się w lutym, a wskaźnik koniunktury Pengab spadł o 0,5 pkt. do 9,8 pkt. - poinformował Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora.

"Pengab jest poniżej 10 pkt., a tego jeszcze wcześniej nie było" - powiedział Śmiłowski.

"Po raz pierwszy w historii po stronie ocen mamy wskaźnik ujemny, to znaczy liczba placówek, które twierdzą, że jest gorzej jest większa od tych, które sądzą, że jest lepiej" - dodał.

Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł minus 1,1 punktu i jest niższy niż w styczniu o 6 punktów, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz 20,4 punktów jest korzystniejszy niż przed miesiącem, kiedy wyniósł 15,4.

Indeks Pengab obniżył się w grupie placówek z przewagą kapitału zagranicznego z 6,5 na 2,4 i banków spółdzielczych z 10,9 na 9,8, wzrósł natomiast dla placówek banków z przewagą kapitału krajowego z 14,6 na 19,2.

W 26 proc. placówek, czyli 8 pkt. proc. mniej niż w styczniu rosły salda na rachunkach bieżących. O spadku informuje natomiast 38 proc. oddziałów banków, o 7 pkt. proc. więcej, niż w styczniu.

32 proc. placówek bankowych, o 2 pkt. proc. więcej niż w styczniu, spodziewa się wzrostu stanu rachunków bieżących w najbliższych miesiącach, a 17 proc. przewiduje spadek.

Sytuacja na rynkach kredytowych również pogorszyła się, chociaż w mniejszym stopniu niż w depozytach.

Akcja kredytowa rosła w lutym w 42 proc. placówek bankowych, a w 31 proc. malała. Aż 72 proc. oddziałów banków spodziewa się rozwoju akcji kredytowej, podczas gdy 10 proc. przewiduje spadek w najbliższych miesiącach.

Kredyty nieregularne wzrastały w 28 proc. placówek, a malały w 25 proc. placówek.

Bankowcy średniego szczebla przewidują, że inflacja na koniec roku wyniesie 2,7 proc., kurs dolara 4,00 zł, a kurs euro 4,14 zł.

Nie zmienili oni również swych prognoz i spodziewają się redukcji stóp procentowych w 2003 roku na poziomie 1-1,5 pkt. proc.

Większość bankowców średniego szczebla, czyli 57 proc. nie popiera zamiaru wprowadzenia podatku od zysków kapitałowych. Oponuje 70 proc. reprezentantów banków z przewagą kapitału zagranicznego, 58 proc. z przewagą kapitału krajowego i 31 proc. banków spółdzielczych.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)