Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik koniunktury bankowej na rekordowym poziomie

0
Podziel się:

Wskaźnik badający koniunkturę bankową Pengab w marcu wzrósł o 5,2 pkt., do rekordowego pułapu 29,7 pkt. W kwietniu może przekroczyć on 30 pkt. - poinformował w środę instytut Pentor, badający co miesiąc koniunkturę w bankach.

"Chociaż wzrost wartości indeksu jest wyraźnie mniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, to jednak jego przebieg wskazuje na utrwalenie korzystnych zmian w koniunkturze bankowej" - napisał Pentor w komunikacie.

Znaczący wzrost odnotował także wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, osiągając najwyższy od października 2003 roku poziom 44,1 pkt.

Wkłady na rachunkach bieżących rosły w 41 proc. placówek, co oznacza 11 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Wkłady na rachunkach złotowych ludności rosły w 46 proc. placówek (wzrost o 15 pkt proc. w porównaniu z lutym), a podmiotów gospodarczych rosły w 31 proc. placówek (o 4 pkt proc. więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem).

Lokaty terminowe w marcu rosły w 38 proc. placówek, co stanowiło w porównaniu do lutego wzrost o 2 pkt.

Jak wynika z badania ośrodka Pentor wzrosły oszczędności złotowe, głównie osób prywatnych, przy jednoczesnym spadku lokat terminowych w złotych. Natomiast wzrosła skłonność klientów do oszczędzania w walutach obcych.

Depozyty w walutach obcych na rachunkach bieżących wzrosły w 31 proc. placówek, zaś terminowe w 39 proc. placówek.

Ponad połowa badanych placówek nie oczekuje zmiany w poziomie wkładów a'vista i lokat terminowych w najbliższym czasie.

Akcja kredytowa w złotych rosła w marcu w 60 proc. placówek bankowych (wzrost o 3 pkt proc. wobec lutego), a w 19 proc. malała (spadek o 4 pkt proc.). Nie zmieniła się w 21 proc. placówek, co oznacza wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Oprocentowanie kredytów złotowtch pozostało bez zmian w 90 proc. placówek, a w 7 proc. zmniejszyło się. Utrzymania ceny kredytu spodziewa się 76 proc. biorących udział w badaniu placówek.

Kredyty walutowe rosły w marcu w 15 proc. placówek (wzrost o 3 pkt proc. wobec lutego), malały w 42 proc. (spadek o 2 pkt proc.), a nie zmieniły się w 44 proc. placówek (wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem).

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)