Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik Pengab rośnie mniej dynamicznie

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w sierpniu wzrósł w porównaniu z lipcem o 1,3 pkt., do 22 pkt. - poinformował Instytut Pentor badający co miesiąc koniunkturę w bankach. Instytut poinformował, że znacznie wzrosły oczekiwania poprawy ogólnej sytuacji ekonomicznej placówek bankowych, rozwoju depozytów złotowych i akcji kredytowej w walucie krajowej.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w sierpniu wzrósł w porównaniu z lipcem o 1,3 pkt., do 22 pkt. - poinformował we wtorek Instytut Pentor badający co miesiąc koniunkturę w bankach.

Zdaniem Pentora niepokoić może spadek dynamiki wzrostu wskaźnika Pengab, który w lipcu wzrósł o 4,6 pkt., zaś w czerwcu o 3,1 pkt.

"Spadek dynamiki wzrostu Pengaba może zapowiadać wygaszanie potencjału wzrostowego, tym bardziej, że przed rokiem sierpień był ostatnim miesiącem poprawy wartości wskaźnika" - napisał Pentor w komunikacie.

Indeks Pengab jest niższy niż w sierpniu zeszłego roku o 1 pkt.

Instytut poinformował, że znacznie wzrosły oczekiwania poprawy ogólnej sytuacji ekonomicznej placówek bankowych, rozwoju depozytów złotowych i akcji kredytowej w walucie krajowej.

"Znaczny wzrost wskaźnika prognostycznego oznacza, że w sektorze bankowym, przynajmniej na poziomie oddziałów, nie ma załamania. Wręcz przeciwnie, po wakacjach bankowcy odzyskali optymizm" - powiedział Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora, podczas wtorkowej konferencji ZBP.

Jego zdaniem w kolejnych miesiącach najprawdopodobniej nastąpi polepszenie kondycji banków, jednak nie przełoży się ono od razu na wyraźną poprawę ich wyników. Indeks Pengab wzrósł w grupie banków spółdzielczych z 19,2 pkt. do 31 pkt. Obniżył się natomiast w grupie placówek z przewagą kapitału krajowego - z 27,3 pkt. do 25,1 pkt., placówek z przewagą kapitału zagranicznego - z 16,8 pkt. do 15,3 pkt. oraz w bankach giełdowych - z 15,0 plt. do 14,9 pkt.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek, ukształtował się na poziomie 40,8 pkt., czyli 2,3 pkt. wyższym niż przed miesiącem i 9,0 pkt. wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Wkłady na złotowych rachunkach bieżących rosły w 43 proc. placówek, co oznacza 4 pkt. proc. więcej niż w lipcu. Wkłady na rachunkach złotowych ludności rosły w 40 proc. placówek i było to o 2 pkt proc. więcej niż w lipcu, a podmiotów gospodarczych rosły w 37 proc. placówek - o 1 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem. Spadek wkładów złotowych objął łącznie 28 proc. oddziałów, czyli tyle samo, co w lipcu.

Lokaty terminowe rosły łącznie w 32 proc. placówek (w stosunku do lipca jest to mniej o 2 pkt proc.), w segmencie gospodarstw domowych rosły w 29 proc. placówek, czyli było to o 3 pkt. proc. mniej niż przed miesiącem, a podmiotów gospodarczych rosły w 25 proc. placówek (1 pkt proc. więcej niż w lipcu). Lokaty terminowe spadły ogółem w 40 proc. oddziałów (5 pkt. proc. mniej niż w lipcu).

Wkłady na walutowych rachunkach bieżących rosły w 28 proc. placówek, co oznacza spadek o 8 pkt proc. w porównaniu z lipcem. Wkłady w tym segmencie na rachunkach ludności rosły w 31 proc. placówek (3 pkt. proc. mniej niż w lipcu), a podmiotów gospodarczych rosły w 25 proc. placówek (2 pkt proc. mniej niż w lipcu). Malały natomiast ogółem w 28 proc. placówek (11 pkt. proc. więcej niż w lipcu).

Depozyty walutowe terminowe rosły w 23 proc. placówek (11 pkt. proc. mniej niż w lipcu), malały w 28 proc. placówek (11 pkt. proc. więcej niż w lipcu), a nie uległy zmianie w 49 proc. placówek, pozostając na takim samym poziomie, jak w lipcu.

Akcja kredytowa rosła w sierpniu w 66 proc. placówek bankowych (wzrost o 3 pkt. proc. wobec lipca), a w 20 proc. malała (spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1 pkt proc.). Nie zmieniła się w 15 proc. placówek, co oznacza spadek o 2 pkt. proc. w stosunku do lipca.

Kredyty walutowe rosły w 20 proc. placówek (spadek o 6 pkt. proc. wobec lipca), malały w 39 proc. (wzrost o 11 pkt. proc.) a nie zmieniły się w 41 proc. placówek (spadek o 5 pkt. proc.)

"W warstwie ocen najbardziej pogorszyły się opinie o sytuacji na rynku depozytów walutowych, przy stabilizacji ocen na rynku depozytów złotowych i niewielkiej poprawie sytuacji w zakresie kredytów" - napisał Pentor.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)