Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WZA BGŻ podjęło uchwałę dotyczącą podwyższenia kapitału

0
Podziel się:

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy BGŻ podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału banku w drodze emisji akcji serii E

- podał bank w piątkowym komunikacie.

"WZA podjęło uchwałę dotyczącą podwyższenia kapitału banku w drodze emisji akcji serii E z wyłączeniem prawa poboru" - napisał bank w komunikacie.

BGŻ nie podał wielkości emisji, ale wcześniej minister skarbu zapowiadał, że bank zostanie dokapitalizowany kwotą około 500 mln złotych.

Walne upoważniło radę nadzorczą do ustalenia ceny emisyjnej, przy czym zawierać się ona będzie w przedziale 43-63 zł.

"Akcje zostaną zaoferowane krajowym i zagranicznym instytucjom finansowym oraz innym krajowym osobom prawnym w trybie subskrypcji prywatnej" - napisano w komunikacie.

Prezes banku, Jacek Bartkiewicz, poinformował dziennikarzy, że negocjacje toczą się obecnie z dwoma konsorcjami. Zainteresowany zakupem akcji BGŻ jest również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

"Wydaje się, że EBOR jest bliżej do jednego z konsorcjów, ale niczego bym nie wykluczał" - powiedział Bartkiewicz.

Umowy o objęcie akcji powinny być zawarte do listopada 2004 roku, choć prezes chciałby zawrzeć je jak najszybciej.

"Naszym dążeniem jest domknięcie tej emisji najszybciej jak to możliwe" - powiedział Bartkiewicz.

Prezesowi zależy na szybkim zakończeniu rozmów, ponieważ przeciągające się negocjacje niekorzystnie wpływają na wyniki banku.

"Fakt, że proces negocjacji się wydłuża sprawia, że nasza aktywność kredytowa jest mniejsza, co ciągnie też w dół drugą stronę bilansu" - powiedział Bartkiewicz.

Po pierwszym kwartale zysk netto banku wyniósł 56,4 mln złotych, o 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Bartkiewicz powiedział również, Skarb Państwa nie będzie, jego zdaniem, za wszelką ceną dążył do utrzymania ponad 50 proc. udziałów w BGŻ.

"Podstawową rzeczą, której musi pilnować Skarb Państwa jest to żeby ten majątek przyrastał, a nie zmniejszał się" - powiedział prezes.

Dodał, że dla Skarbu Państwa korzystniejsze jest posiadanie mniejszego udziału w rozwijającym się banku, niż ponad 52 proc. w banku, którego rozwój został wstrzymany z powodu niedokapitalizowania.

Obecnie 69,45 proc. akcji BGŻ należy do Skarbu Państwa, do banków zrzeszających należy 28,40 proc., do banków spółdzielczych 1,75 proc., a 0,4 proc. to akcje własne do zbycia.

Po podwyższeniu kapitału Skarbowi Państwa ma pozostać około 52 proc., a bankom spółdzielczym i zrzeszającym około 20 proc.

Według prezesa bank nie przewiduje wypłacania akcjonariuszom dywidendy do czasu debiutu na giełdzie.

"Zarówno dotychczasowi akcjonariusze, jak i inwestorzy którzy aplikują, uważają, że do czasu publicznej emisji wszystkie zyski powinny zostawać w firmie" - powiedział prezes.

"Później, jeżeli będziemy chcieli mieć inwestorów z rynku kapitałowego, to będziemy musieli prowadzić stabilną i klarowną politykę dywidendy" - dodał.

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)