Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w bankach spółdzielczych

0
Podziel się:

Rada Ministrów wydała Opinię do poselskich propozycji zmian w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających

.

Aby usprawnić funkcjonowanie banków spółdzielczych w Polsce oraz poprawić jakość usług finansowych świadczonych przez nie na rzecz społeczności lokalnych, 31 lipca 2002 roku Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (druk nr 784). W trakcie prac legislacyjnych do projektu nowelizacji zgłoszono poprawki poselskie.

W kwestii przyznania bankom spółdzielczym preferencji podatkowych, rząd uważa, że mogą one mieć istotny wpływ na wsparcie rozwoju regionalnego w Polsce. Propozycja zwolnienia 75 proc. do 2010 roku, a po tym okresie 50 proc. dochodów uzyskiwanych w wyniku operacji z członkami banków spółdzielczych (ich udziałowcami) od podatku dochodowego (o ile co najmniej 85 proc. wypracowanego przez bank zysku brutto przekazane zostanie na podwyższenie funduszy własnych) – mogłaby zostać zaakceptowana co do zasady. Zgodnie z założeniami "Strategii gospodarczej rządu w 2002 roku", przedstawiona propozycja może się przyczynić do wzmocnienia kapitałowego banków spółdzielczych, a tym samym do zwiększenia ich roli w aktywizacji rolnictwa oraz rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości.

Rząd uważa jednak, że w związku z koniecznością ustawowego dostosowania funduszy własnych banków spółdzielczych do poziomu 1.000.000 euro, bardziej uzasadnione byłoby zaniechanie poboru 75 proc. podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów uzyskiwanych w wyniku operacji z członkami banków spółdzielczych – pod warunkiem przekazania na zwiększenie funduszy zasobowych minimum 90 proc. wypracowanego zysku brutto, do czasu uzyskania przez nie poziomu funduszy własnych nie niższego niż równowartość 1.000.000 euro.

W opinii rządu, środki finansowe uzyskane przez banki spółdzielcze z tytułu przyznania im preferencji podatkowych, powinny być przeznaczone wyłącznie na zwiększenie funduszu zasobowego. Nie są też uzasadnione zwolnienia członków banków spółdzielczych z podatku od zysku z udziałów członkowskich, o ile będą one przeznaczone na objęcie udziałów w bankach spółdzielczych.

Rada Ministrów wysłuchała także Informacji o sytuacji finansowej kas chorych oraz o przebiegu restrukturyzacji służby zdrowia.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)