Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

To już ostatni moment dla PPK. Nie złożysz pisma, kolejna pensja będzie niższa

50
Podziel się:

28 lutego wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. To oznacza, że jeśli pismo o rezygnacji nie zostanie złożone do wtorku, w kwietniu przyjdzie niższa pensja. Autozapis do rządowego programu PPK obejmie ok. 8 mln osób.

To już ostatni moment dla PPK. Nie złożysz pisma, kolejna pensja będzie niższa
Znów zapiszą cię z automatu do PPK. Ważny termin dla milionów pracowników (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Od 1 kwietnia pracodawcy wznowią dokonywanie wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych za osoby, którym wygasły deklaracje o rezygnacji z oszczędzania. To ostatni moment, aby podjąć decyzję co do przekazywania części środków z pensji do PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny dla pracowników, prywatny, wdrażany przez pracodawcę, ale współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo system długoterminowego oszczędzania. Co cztery lata odbywa się tzw. ponowny autozapis do PPK.

Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych w tym roku odbędzie się tzw. autozapis do PPK. Kolejny tzw. autozapis odbędzie się w 2027 roku.

Najbliższy autozapis do rządowego programu PPK obejmie ok. 8 mln osób.

Zbliża się ważny termin

Do 28 lutego 2023 roku pracodawca ma obowiązek poinformować o tzw. ponownym autozapisie do PPK osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat.

28 lutego wygasają bowiem deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Kolejną deklarację pracownik może złożyć od 1 marca. Będzie ona obowiązywała do momentu złożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK, bądź do kolejnego tzw. autozapisu, który odbędzie się w 2027 roku.

PPK to sposób na długoterminowe oszczędzanie. Uprawnionymi do gromadzenia oszczędności w PPK są wszyscy, którzy podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Zgodnie z Ustawą z 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych co cztery lata jest przeprowadzany tzw. autozapis do PPK.

Oznacza to, że pracodawca, aby zapisać pracownika do PPK, nie musi posiadać jego zgody, a pracownicy w wieku 18–55 lat, którzy nie złożyli deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostaną zapisani do programu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
Polka
rok temu
Za mało zarabiamy ,żeby jeszcze zmniejszać wypłaty. Poziom normalnego życia się obniżył ,a wielu ledwo wiążą koniec końcem. Nie mamy z czego odkładać i jeszcze w ciemno nie wiadomo co z tym zrobią za jakiś czas.
Jarek
rok temu
Jak można w ten sposób okradać ludzi tu się prosi o kryminał pisowskie rządy
Mniammniam
rok temu
PISinflacja chętnie zaopiekuję się waszymi pieniędzmi z PPK.
Cel pis
rok temu
MONOPOL I DYKTATURA
ojciec
rok temu
"BOZE CHRON POLSKE PRZED MOIMI SYNAMI" - Rajmund Kaczynski
...
Następna strona