Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do 30 procent aktywów OFE w listy zastawne - projekt MPiPS

0
Podziel się:

Otwarte Fundusze Emerytalne będą mogły lokować do 30 procent swoich aktywów w listy zastawne dopuszczone do publicznego obrotu

- przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

MPiPS przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie maksymalnej części aktywów otwartego funduszu emerytalnego, jaka może zostać ulokowana w poszczególnych kategoriach lokat, oraz dodatkowych ograniczeń w zakresie prowadzenia działalności lokacyjnej przez fundusze emerytalne.

Według projektu, łączna wartość aktywów ulokowanych w listach zastawnych jednego emitenta albo dwóch lub większej liczby emitentów będących podmiotami związanymi nie będzie mogła przekroczyć 10 procent tych aktywów.

Projekt jest nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 12 maja 1998 roku, które weszło w życie 1 stycznia 1999 roku.

OFE mogą lokować do 20 proc. wartości aktywów w depozyty bankowe i bankowe papiery wartościowe, do 40 proc. w akcje spółek notowanych na regulowanym rynku giełdowym, przy czym lokaty w akcje spółek notowanych na rynku równoległym i rynku wolnym nie mogą przekroczyć łącznie 10 proc., a lokaty w akcje spółek notowanych na rynku wolnym nie mogą przekroczyć 5 proc.

OFE mogą też inwestować do 10 proc. wartości aktywów w akcje spółek notowanych na regulowanym rynku pozagiełdowym oraz spółek nie notowanych na regulowanym rynku giełdowym i na regulowanym rynku pozagiełdowym, lecz dopuszczonych do publicznego obrotu, do 10 proc. w akcje narodowych funduszy inwestycyjnych,

Aktywa OFE mogą być lokowane do 10 proc. w certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusze inwestycyjne zamknięte oraz fundusze inwestycyjne mieszane, przy czym lokaty w certyfikatach inwestycyjnych emitowanych przez fundusze inwestycyjne zamknięte nie mogą przekroczyć 5 proc. wartości aktywów.

OFE mogą inwestować także swoje aktywa - do 15 proc.- w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych oraz specjalistycznych, do 15 proc. w obligacje i papiery komunalne dopuszczone, a do 5 proc. w obligacje i papiery nie dopuszczone do publicznego obrotu.

Listy zastawne są papierami wartościowymi o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa i stosunkowo długim okresie życia.

Komitet Społeczny Rady Ministrów zajmie się projektem rozporządzenia w środę.

inwestycje
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)