Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hausner nie wyklucza opóźnienia w zrównaniu wieku emerytalnego

0
Podziel się:

Wicepremier Jerzy Hausner nie wyklucza, że zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn może być odsunięte w czasie, o ile nie zyska akceptacji społecznej.

"Być może nie będzie zrozumienia dla tej propozycji i w związku z tym przeniesiemy działania związane ze zrównaniem wieku emerytalnego jeszcze dalej w przyszłość. Na przykład część osób podpowiada, że zamiast zaczynać od 2010 roku można by zacząć od 2014 roku" - powiedział Hausner w środę w "Sygnałach Dnia".

Plan rządowy przewiduje zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i wprowadzenie formuły elastycznego wieku emerytalnego w przedziale 62-65 lat. Proces wyrównywania wieku emerytalnego ma rozpocząć się po 2009 roku i potrwać do roku 2020.

Wicepremier poinformował, że podczas debaty społecznej padały też pomysły dotyczące likwidacji powiatów.

"Jeśli chodzi o likwidację powiatów, jestem ostrożny. Ale to nie znaczy, że ten postulat należy z góry odrzucić (...) Trzeba by się zastanowić nad tym, jakie były założenia co do funkcjonowania powiatów, jakie przewidywane koszty i jak to teraz wygląda" - powiedział.

"Być może likwidacja wszystkich powiatów jest poglądem skrajnym, natomiast ograniczenie ich liczby, zwłaszcza ograniczenie równoległości podziału: powiat ziemski, powiat grodzki, wydaje się być absolutnie pożądane" - dodał.

Hausner powiedział, że rozpatrzenia wymaga również kwestia relacji pomiędzy administracją rządową w województwie, a administracją samorządową.

"Mamy dwa urzędy - wojewódzki i marszałkowski, bardzo często dublujące się struktury. Po jednej i po drugiej stronie kilkaset osób. Czy tak musi być? Czy my musimy ponosić takie koszty?" - powiedział.

Plan Hausnera zakłada redukcję wydatków publicznych w dwóch częściach: administracyjnej i socjalnej. Pierwsza, którą rząd już przyjął, przewiduje ograniczenie wydatków administracji publicznej o kwotę do 20 mld zł do roku 2007, a druga, która została poddana debacie społecznej, miałaby ograniczyć wydatki socjalne w tym samym czasie o 12 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)