Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mniej akcji w portfelach OFE

0
Podziel się:

Na początku każdego miesiąca Otwarte Fundusze Emerytalne publikują dane dotyczące struktury portfeli inwestycyjnych oraz wartości aktywów, jakimi zarządzają. Przyglądając się uważnie lutowym portfelom inwestycyjnym funduszy można zauważyć jedną zasadniczą prawidłowość – mniej więcej od połowy zeszłego roku systematycznie zmniejsza się w nich udział procentowy inwestycji w akcje na rzecz inwestycji w obligacje, bony oraz inne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa oraz NBP

Na początku każdego miesiąca Otwarte Fundusze Emerytalne publikują dane dotyczące struktury portfeli inwestycyjnych oraz wartości aktywów, jakimi zarządzają. Informacje zawarte w comiesięcznych raportach pozwalają analitykom (docelowo uczestnikom OFE)
zaznajomić się z tendencjami inwestycyjnymi panującymi w OFE.

W lutym wartość aktywów zarządzanych przez Otwarte Fundusze Emerytalne wyniosła ponad 32 mld zł (32.360, 34 mln zł), czyli o 1,3 proc. więcej niż w styczniu – 31.945,69 mln zł oraz aż o 49,14 proc. więcej niż miało w lutym 2002 roku (21.697,76 mln zł).

Przyglądając się uważnie lutowym portfelom inwestycyjnym funduszy można zauważyć jedną zasadniczą prawidłowość – mniej więcej od połowy zeszłego roku systematycznie zmniejsza się w nich udział procentowy inwestycji w akcje na rzecz inwestycji w obligacje, bony oraz inne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa oraz NBP, a także w depozyty bankowe i bankowe papiery wartościowe. W lutym średnio w akcje OFE zaangażowały 23,85 proc. środków, gdy jeszcze w styczniu ten poziom wynosił 24,5 proc. Natomiast w porównaniu do maja 2002 roku (miesiąc, w którym zanotowano największy udział akcji w portfelach OFE) zanotowano spadek o 4,35 proc. (V’02-28,2 proc.). Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku inwestycji w obligacje i bony. W lutym stanowiły one średnio 67,57 proc. wartości portfeli, czyli o 4,2 proc więcej niż miało to miejsce w maju 2002 – 63,37 proc. W ubiegłym miesiącu wzrósł również udział depozytów bankowych – 5,35 proc. (w styczniu ten wskaźnik wynosił 3,9 proc.).

Największy procentowo udział akcji w swoich portfelach zanotowały OFE DOM – 29,8 proc., OFE Zurich – 28,54 proc. oraz OFE Polsat – 28,4 proc. Natomiast najmniej procentowo środków w akcje zainwestowały w lutym OFE Alianz (15,52 proc), OFE Pekao (17,48 proc.) oraz Skarbiec Emerytura – 17,75 proc. Najwięcej w obligacje i bony zainwestowały OFE Alianz (77,05 proc), OFE Pekao (75,73 proc.), natomiast najmniej procentowo środków - w tego typu inwestycje - zaangażowały OFE DOM – 61,45 proc oraz OFE PZU Złota Jesień – 61,95 proc.

Powyższe dane nie mają jednoznacznego przełożenia na efekty inwestycyjne poszczególnych OFE. W lutym najwyższą miesięczną stopę zwrotu zanotował OFE Alianz (0,92 proc.), który zainwestował, spośród wszystkich OFE, najwięcej środków w obligacje i bony, a najmniej w akcje. Natomiast trzecią największą stopę zwrotu zanotował OFE DOM (0,7 proc.), który inwestował swoje aktywa w diametralnie odmienny sposób – największy (wśród OFE) udział w portfelu inwestycji w akcje, a najmniejszy w obligacje i bony. Może to świadczyć tylko o jednym – nie jest najważniejsze, w jaki sposób skonstruowany jest portfel OFE, ale kto nim zarządza.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)