Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższe koszty systemu emerytalnego

0
Podziel się:

Resort pracy zamierza ograniczyć koszty funkcjonowania systemu emerytalnego, a także doprowadzić do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez członków funduszy - wynika ze zmian w projekcie nowelizacji ustawy o OFE

Resort pracy zamierza ograniczyć koszty funkcjonowania systemu emerytalnego, a także doprowadzić do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez członków funduszy - wynika ze zmian w projekcie nowelizacji ustawy o OFE.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej po konsultacjach społecznych zmodyfikowało powstały na początku czerwca projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu i organizacji otwartych funduszy emerytalnych.

Zmieniony projekt, do którego dotarła PAP, trafi do konsultacji międzyresortowych, a rząd zajmie się nim prawdopodobnie jeszcze w sierpniu.

NIŻSZA OPŁATA OD SKŁADEK, WYŻSZA ZA ZARZĄDZANIE

Ministerstwo chce, aby opłata na rzecz PTE nie przekraczała 2,5 proc. przekazanych składek i nie zależała od długości stażu członka w funduszu, wobec 6,5 proc. do 10 proc. w zależności od okresu przynależności do OFE.

Resort pracy proponuje natomiast podwyższenie opłaty za zarządzanie aktywami funduszu do 0,083 proc. aktywów miesięcznie i nie więcej niż 15 mln zł wobec 0,05 proc. teraz. Jednak według projektu ta opłata wynosiłaby najpierw 0,206 proc. a następnie zmniejszała się do 2015 roku.

Jednak wraz ze zwiększoną opłatą za zarządzanie, OFE musiałyby z niej, a nie bezpośrednio z aktywów, zapłacić za inne ponoszone koszty. Są to np. koszty banku depozytariusza, koszty obsługi transakcji zagranicznych i opłaty transakcyjne dla biur maklerskich.

Ponadto resort pracy chce obniżenia wartości odpisu na fundusz rezerwowy z 1,5 proc. do 1 proc. zarządzanych aktywów, a nie do 1,2 proc. jak jest aktualnie.

PREMIA LICZONA W INNY SPOSÓB

Resort pracy zmienił też zasady nagradzania OFE, które osiągają najlepsze wyniki inwestycyjne.

Według ostatnich propozycji, każdy z OFE tworzyłby rachunek premiowy i przekazywał na niego miesięcznie nie więcej niż 0,021 proc. aktywów. Jednak fundusze osiągające wyniki ponad średnią ważoną stopę zwrotu mogłyby przekazać całość lub część kwoty z rachunku premiowego do zarządzającego nim PTE.

Wcześniej resort pracy proponował bowiem opłatę stałą za zarządzanie na poziomie 0,025 proc. wobec obecnych 0,05 proc. wartości aktywów netto, z ograniczeniem tej kwoty do 5 mln zł miesięcznie. Dodatkowo najlepszy OFE miał otrzymywać kolejne 0,025 proc. wartości aktywów; a pozostałe mniej, proporcjonalnie do osiąganych wyników i również z limitem rocznym na poziomie z części stałej.

LOSOWANIE W ZUS NIE DLA WSZYSTKICH

Resort pracy w pierwotnej wersji nowelizacji ustawy o OFE zakładał zwiększenie konkurencji poprzez wprowadzenie zasady przydzielania uczestników systemu nie przypisanych jeszcze do OFE w drodze losowania w ZUS, w którym uczestniczyłyby cztery OFE o najlepszych wynikach inwestycyjnych. Pierwszy miał objąć 40 proc. puli, drugi 30 proc., trzeci 20 proc. a czwarty 10 proc.

Teraz propozycja resortu uległa zmianie i niezależnie od wyników, OFE z ponad 10 proc. udziałem w rynku nie uczestniczyłyby w tym losowaniu.

Dodatkowo, fundusz mógłby zyskać nowych klientów dzięki losowaniu, ale pod warunkiem osiągnięcia w poprzednim roku wyników inwestycyjnych wyższych niż ważone stopy zwrotu, w każdym okresie rozliczeniowym. Jednak liczba nowych klientów uzyskanych w losowaniu miałaby być równa dla wszystkich OFE, a nie jak obecnie proporcjonalna do udziału w rynku.

WYNIKI OFE LICZONE CO PÓŁ ROKU

Resort nie zmienił proponowanego wcześniej zmniejszenia częstotliwości i wydłużenia okresów oceny wyników inwestycyjnych OFE.

Według nich, wyniki OFE byłyby oceniane co pół roku, a nie co kwartał, jak to jest obecnie. Natomiast oceniany byłby okres ostatnich 36 miesięcy a nie 24 jak to jest aktualnie. Te zmiany miałyby obowiązywać od 1 października 2003 roku.

Według projektu, minimalna wymagana stopa zwrotu byłaby liczona na dotychczasowych zasadach, ale maksymalny udział każdego OFE w kształtowaniu średniej stopy zwrotu zostałby ograniczony do 15 proc., nawet gdy udział tego OFE we sumie aktywów wszystkich funduszy jest większy.

Resort podtrzymał też propozycję, według której informacje dla członków OFE miałyby być doręczane listami zwykłymi a nie poleconymi, jak to miało miejsce do tej pory.

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)