Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OFE nie wyjdą za granicę

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów nie planuje podwyższenia limitu inwestycji zagranicznych dla otwartych funduszy emerytalnych (OFE), gdyż chce aby aktywa OFE były inwestowane głównie w Polsce

Ministerstwo Finansów nie planuje podwyższenia limitu inwestycji zagranicznych dla otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
, gdyż chce aby aktywa OFE były inwestowane głównie w Polsce - poinformował PAP w środę wiceminister finansów Jan Czekaj.

"OFE na razie nie wykorzystują dostępnego im limitu. Ponadto potrzebujemy aktywów OFE do inwestycji w kraju. Jeśli budżet państwa dopłaca do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, to nie wydaje się, aby celowym było zwiększanie limitu inwestycji zagranicznych" - powiedział PAP Czekaj.

Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem ministra finansów fundusze emerytalne mogą inwestować do 5 proc. swoich aktywów w akcje zagranicznych spółek notowanych na rynkach OECD. Natomiast do 40 proc. aktywów OFE mogą zainwestować w akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Przedstawiciele OFE zgłaszali postulaty zwiększenia możliwości inwestycji zagranicznych ze względu na małą płynność polskiego rynku kapitałowego, chęć dywersyfikacji ryzyka i brak projektów inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

Również główny negocjator Jan Truszczyński informował po zakończeniu negocjacji Polski z Unią Europejską, że potrzeba dywersyfikacji ryzyka zapewne wymusi podwyższenie limitu inwestycji zagranicznych OFE, ale w uzgodnieniach z UE nie ma żadnych dyrektyw w tej sprawie.

Do tej pory na inwestycje za granicą zdecydowały się cztery fundusze: Commercial Union, ING Nationale Nederlanden, PZU i AIG. Jednak nigdy jeszcze nie zbliżyły się one do maksymalnego poziomu, co było tłumaczone przez zarządzających wysokimi kosztami obsługi tych inwestycji przy małym zaangażowaniu i dekoniunkturą na światowych giełdach.

Na koniec stycznia akcje spółek notowanych na rynkach zagranicznych stanowiły 0,37 proc. aktywów OFE ING Nationale Nederlanden oraz OFE AIG. W przypadku OFE PZU było to 0,33 proc. aktywów. Natomiast OFE Commercial Union nie podał jaką część jego aktywów stanowiły akcje notowane na rynkach państw OECD.

inwestycje
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)