Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Średnia ważona stopa zwrotu OFE wynosi 22,097 proc. - UNFE

0
Podziel się:

Wobec tego minimalna wymagana stopa zwrotu otwartych funduszy emerytalnych za ostatnie dwa lata wynosi 11,049 proc.

Średnia ważona stopa zwrotu wszystkich działających od początku otwartych funduszy emerytalnych wynosi 22,097 proc. - poinformował w środę Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi (UNFE).

Wobec tego minimalna wymagana stopa zwrotu otwartych funduszy emerytalnych za ostatnie dwa lata wynosi 11,049 proc.

'Po dwóch latach działalności mamy już podstawy do przedstawienia wyników poszczególnych funduszy. Opublikowanie tych danych jest formą oceny podmiotów, którym powierzamy pieniądze' - powiedział na środowej konferencji Cezary Mech, prezes UNFE.

UNFE podał stopy zwrotu dla piętnastu OFE, które rozpoczęły działalność przed 30 czerwca 1999 roku, a pozostałe OFE po raz pierwszy podadzą swoje stopy zwrotu na koniec kolejnego kwartału.

Najwyższą stopę zwrotu za okres od 30 czerwca 1999 do 29 czerwca 2001 roku, 29,554 proc., osiągnął OFE Pioneer. Kolejne miejsca zajęły OFE DOM i OFE Polsat, ze stopami zwrotu odpowiednio 28,737 proc. i 26,975 proc.

Minimalnej wymaganej stopy nie osiągnęło PTE PKO/Handlowy, zarządzające OFE Bankowy. W związku z tym będzie musiało dopłacić zarządzanemu przez siebie OFE 3,678 mln zł.

'Dopłata zostanie dokonana ze środków zgromadzonych na rachunku rezerwowym. Wysokość środków zgromadzonych przez PKO/Handlowy na rachunku rezerwowym wynosi 6,1 mln zł i wystarczy na dokonanie dopłaty' - powiedział we wtorek Krzysztof Lutostański, prezes PTE PKO/Handlowy.

Poprzez dokonanie dopłaty przy kolejnej wycenie nastąpi jednorazowy wzrost jednostki rozrachunkowej OFE Bankowy o około 10 gr.

Prezes UNFE uważa, że stopa zwrotu funduszy może być argumentem dla klientów za ewentualną zmianą OFE.

'Wysokość stopy zwrotu może skłaniać do zmiany funduszu, ale trzeba pamiętać, że w początkowym okresie wartość środków na rachunkach jest minimalna. Ponadto przed upływem dwóch lat od początku wpływu środków ze zmianą funduszu wiążą się dodatkowe opłaty i nawet wyższa stopa zwrotu może ich nie pokryć' - dodał Mech.

Według ostatnich badań ARC Rynek i Opinia, rośnie odsetek osób, które deklarują wierność swojemu funduszowi. 65,4 proc. osób ankietowanych opowiedziało się zdecydowanie przeciwko zmianie dotychczasowego OFE na inny.

Jednak sytuacja może się zmienić, gdyż 42,1 proc. osób, które do tej pory nie rozważały przejścia do innego OFE, zadeklarowało, że rozważą taką możliwość w przypadku osiągnięcia przez ich fundusz wyników poniżej średniej dla wszystkich OFE. W następnym kwartale 2001 roku stopy zwrotu podadzą już wszystkie otwarte fundusze, które istnieją na polskim rynku.

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)