Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Wybory parlamentarne 2019. "Zawiedzeni Emeryci" dostali 0,03 proc głosów, ale walczą dalej

91
Podziel się:

Żądają nieopodatkowanych rent i emerytur, pensji dla babci i dziadka opiekujących się wnukami i 500 mkw. pod ogródki działkowe dla każdego emeryta i rencisty. Komitet Wyborczy Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów ma też swoje plany w wyborach prezydenckich.

Zawiedzeni Emeryci i Renciści ER poparli Konfederację w wyborach do Sejmu w tych okręgach, gdzie nie wystawili swoich ludzi.
Zawiedzeni Emeryci i Renciści ER poparli Konfederację w wyborach do Sejmu w tych okręgach, gdzie nie wystawili swoich ludzi. (East News, Wojtek Laski/East News)

W tegorocznych wyborach parlamentarnych partie i ugrupowania zarejestrowały 10 komitetów wyborczych (KW). Wśród nich jest też KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów (AZER). Partii udało się zarejestrować swoich kandydatów w okręgach w Białymstoku, Koninie i Siedlcach. Kandydaci Akcji dostali w sumie 5,4 tys. głosów, co daje w skali kraju poparcie na poziomie 0,03 proc.

W błędzie jest jednak ten, kto myśli, że to podcięło im skrzydła. - To nie jest taki zły wynik. Zarejestrowaliśmy się tylko w 3 okręgach. Nie udało nam się to na szerszą skalę z racji z tego, że jako emeryci i renciści jesteśmy mniej mobilni i trudniej nam było zbierać podpisy. Poza tym skrócono kalendarz wyborczy. Gdyby udało nam się zarejestrować też w innych miejscach, to byłoby dużo lepiej - mówi Tadeusz Bartold, sekretarz generalny partii AZER.

Zobacz także: Wyniki wyborów 2019. Gratulacje dla Jarosława Kaczyńskiego? Kąśliwa reakcja Tomasza Siemoniaka

Nasz rozmówca zapewnia, że nie ma mowy o spadku motywacji wśród koleżanek i kolegów.

- Nadal będziemy budować i rozwijać naszą partię. Jeszcze nie mamy ostatecznego stanowiska w sprawie wyborów prezydenckich, ale na razie bardziej skłaniamy się do tego, by kandydat był popierany przez więcej niż jedno ugrupowanie, a nie by wszyscy wystawiali swoich ludzi. Niewykluczone, że będziemy popierać kandydata Konfederacji - dodaje Bartold.

Ważne głosy dla Konfederacji?

Jeżeli tak by się rzeczywiście stało, to byłaby to powtórka z wyborów parlamentarnych. Choć AZER miał swoich kandydatów, to poparł też Konfederację w wyborach do Sejmu w tych okręgach, gdzie nie wystawił swoich ludzi. Jak argumentował tuż przed wyborami przewodniczący partii AZER Wojciech Kornowski, emeryci otrzymali przyrzeczenie, że Konfederacja powalczy o zniesienie podatku od rent i emerytur.

Jak powiedział nam już w poniedziałek Kornowski, ta decyzja nie była bez znaczenia dla Konfederacji. - Myślę, że może dzięki temu, że poparliśmy Konfederację, udało im się wejść do Sejmu. Nasza partia się rozwija. Dalej będziemy działać, a teraz po prostu zabrakło nam czasu na rejestracje w więcej niż trzech okręgach - mówi przewodniczący, niemalże powtarzając słowa sekretarza generalnego.

AZER najlepszy wynik osiągnęła w Śremie, gdzie zebrała 0,97 proc. głosów. Liderem tamtejszej listy był Kazimierz Jankowski, który otrzymał 679 głosów. A czego chce dla swoich wyborców to ugrupowanie, które powstało w 2018 r. w miejsce Partii Emerytów Rencistów RP?

- Najważniejsze dla nas postulaty to te związane z emeryturą i rentą bez podatków. W drugim rzędzie zmiana ordynacji podatkowej, tak żeby przeciwdziałać uprzywilejowaniu korporacji i nierównemu traktowaniu polskich przedsiębiorców - mówi Tadeusz Bartold. W programie AZER znajdujemy potwierdzenie tych słów.

Ziemia dla emeryta

Na pierwszym miejscu w programie znajdujemy: zlikwidowanie podatku od emerytur i rent. Na dalszych pozycjach są m.in.: podwyższenie minimalnej emerytury i renty, pełne prawo i swoboda zatrudnienia po przejściu na emeryturę i ustalenie wynagrodzenia dla babci lub dziadka wychowujących wnuka czy wnuczkę, jeżeli dane dziecko nie chodzi do żłobka, względnie przedszkola.

Uwagę przykuwa również postulat związany z ziemią dla seniorów. Okazuje się, że AZER ma tu dość radykalne żądania.

"Przydzielenie każdemu przechodzącemu na emeryturę lub rentę, jeżeli o to zawnioskuje, około 500 mkw. ziemi będącej aktualnie nieużytkami, nieuprawianymi, a przeznaczonymi na ogródki działkowe. Zwiększenie programu pomocy państwa w ich zagospodarowaniu i nowelizacji Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych" - czytamy w programie.

Nie dla ograbiania Polaków

AZER chce również przebudowy istniejącego systemu podatkowego na prosty i zrozumiały przy tym wymuszający uczciwe jego płacenie. "Dotyczy to podatku dochodowego jak i VAT-owskiego. Ustalenie pakietu zwolnień podatkowych dla małych rodzinnych firm".

Ugrupowanie ma też jasne poglądy, jeżeli chodzi o inwestycje zagraniczne. AZER jest za wprowadzaniem do Polski kapitału zagranicznego, ale "takiego, który przynosi postęp, nowe technologie, nowoczesne urządzenia techniczne, buduje nowe miejsca pracy".

Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów jest z kolei przeciwna funkcjonowaniu firm, które "głównie są nastawione na transfer zysków, a nie na rozwój i inwestowanie w prowadzoną działalność na terenie Polski kosztem ograbiania Polaków. Tego rodzaju przykładem mogą być zagraniczne banki, sieci handlowe" - czytamy w programie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(91)
1960
5 lata temu
Raz ustalona kwota emerytury powinna mieć od pierwszego dnia przebywania na emeryturze do ostatniego dnia STAŁĄ siłę nabywczą. Obecnie siła nabywcza naszych emerytur maleje z każdym miesiącem. Waloryzacja roczna to może 10% tego ile powinna wynosić. I nie wyrówna tego tzw. "trzynastka" - chcemy rzetelnej waloryzacji!!!! właściwej/odpowiedniej do wzrostu kosztów utrzymania.
emeryt
5 lata temu
jestem za
Emeryt 68
5 lata temu
Jestem, po 43 latach składkowych i pracy do 66 roku życia, emerytem i uważam: 1- NIE dla zwolnienia z PIT! Każdy kto ma prawa obywatelskie - prawo głosu, ma też obowiązek łożenia na państwo. Częściowe zwolnienie - np o 50 %, powinno być rozważone. 2 - ziemię pod ogródki był czas by sobie KUPIĆ, NIE ŻEBRAĆ !! 3 - TO MÓJ NAJWAŻNIEJSZY POSTULAT - EMERYCI NIE MAJA NIC WSPÓLNEGO Z RENCISTAMI I INWALIDAMI I POWINNI MIEĆ WŁASNA ORGANIZACJĘ GDYŻ IM NIKT NIC NIE DAJE A EMERYTURY TO WYPADOWA ICH SKŁADEK !! 4 - SPOSÓB WALORYZACJI EMERYTUR DO ZMIANY !!
zuzia
5 lata temu
A ja chcę samochód raz na 5 lat , co roku wczasy i nową kuchenkę
ELLA
5 lata temu
Trybunał Konstytucyjny: Kwota wolna od podatku niezgodna z konstytucją Przepisy - według TK - są niezgodne z konstytucją w zakresie w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek gwarantującego co najmniej minimum egzystencji. "Kwota zmniejszająca podatek nie jest przywilejem ze strony władzy względem obywateli (...). Kwota wolna należy do obywatela, jest wyrazem jego wolności i praw w państwie, jest rodzajem jego podstawowej własności. W kwocie wolnej (...) widzimy pewną wizję państwa i jego stosunku do obywatela" - mówił, uzasadniając wyrok, sędzia Mirosław Granat Wskazał, że konstytucja mówi o społecznej gospodarce rynkowej, co oznacza, że podatek nie powinien być ciężarem większym niż jest to absolutnie konieczne, a obowiązek jego płacenia nie może prowadzić do nędzy podatnika. "Obowiązkiem państwa jest pozostawienie dochodu podatnikowi bez obciążania go podatkiem, w zakresie w jakim jest to niezbędne do stworzenia minimalnych warunków godnej egzystencji człowieka. Dopiero dochód przekraczający tę kwotę powinien podlegać opodatkowaniu" - mówił. Zdaniem TK uzasadnione jest oczekiwanie, że państwo zagwarantuje obywatelowi minimalny zasób środków umożliwiających zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i uczestniczenie w życiu publicznym. "Tak pojmowane minimum egzystencji ma rangę wartości konstytucyjnej. Nie powinno być opodatkowane to, co jest niezbędne do stworzenia warunków do godnej egzystencji" - podkreślił. Według Trybunału brak mechanizmu korygowania kwoty wolnej w odniesieniu do minimum egzystencji, utrzymywanie jej na niezmienionym poziomie niezależnie od sytuacji gospodarczej państwa oznacza, że prawo podatkowe jest wadliwe, co jest niezgodne z konstytucyjną zasadą państwa prawa. TK uważa, że kwota wolna w obecnym kształcie jest instytucją pozorną, jest bowiem niewiarygodnie niska i wynosi ok. 250 zł miesięcznie. TK zaznaczył, że konstytucja zakazuje kreowania w prawie instytucji pozornych; nawet konieczność zachowania równowagi budżetowej nie uzasadnia wprowadzania do systemu takich rozwiązań. W uzasadnieniu wskazano, że brak mechanizmu korekty kwoty wolnej od podatku przez szereg lat, przy jednoczesnym ubytku wartości pieniądza "oznacza w rzeczywistości jej pomniejszanie lub w istocie odbieranie znaczenia tej kategorii". Sędzia mówił ponadto, że państwo nie powinno zostawiać podatnika żyjącego na skraju minimum egzystencji samemu sobie
...
Następna strona