Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jaka jest kondycja Twojej firmy?

0
Podziel się:

Niezależnie od umiejętności i wiedzy szefa, prowadzenie własnej działalności gospodarczej może okazać się drogą przez mękę, jeżeli firmie zabraknie płynności finansowej. Tę zaś łatwo stracić…

Jaka jest kondycja Twojej firmy?

Niezależnie od umiejętności i wiedzy szefa, prowadzenie własnej działalności gospodarczej może okazać się drogą przez mękę, jeżeli firmie zabraknie płynności finansowej. Tę zaś łatwo stracić…

Wystarczy kilka opóźnień ze strony klientów albo parę zamówień z wydłużonym terminem płatności. Nagle okazuje się, że rezerwy finansowe firmy nie są tak duże, jak by się wydawało.

- Obawa o zachowanie płynności finansowej to jeden z podstawowych problemów właścicieli i menedżerów niedużych firm – mówi Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Factors Polska, na co dzień współpracący z małymi i średnimi przedsiębiorstwami. - Często mówi się, że płynność finansowa dla firmy jest niczym życiodajna krew, a stałe źródło finansów jest niezbędne do prowadzenia działalności w sposób bezproblemowy i rentowny – dodaje.

Znamienne, że co roku wydaje się miliardy na ochronę zdrowia. Miliony ludzi chcą poprawić stan swojego zdrowia i kondycję. Gdyby odnieść to do gospodarki, należałoby ze smutkiem stwierdzić, że wielu właścicieli małych firm nie poświęca dużo czasu ani uwagi na utrzymywanie długofalowych bilansów firmy w doskonałym stanie.

Sprawdź się!

A jak ma się Twoja działalność gospodarcza? Czy Twój kapitał obrotowy jest łatwo dostępny? A może ledwie milimetr dzieli Cię od poważnych problemów finansowych?

Bibby Factors Polska przygotowało krótki Test Kondycji Małych Firm. Jest to narzędzie diagnostyczne, przy użyciu którego można określić kondycję Twojej firmy, ustalić jakie rozwiązania dotyczące płynności finansowej najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojej firmy i spowodują, że w przyszłości Twoja firma będzie znakomicie prosperować i utrzymywać się przed konkurencją.

Odpowiedz szczerze na poniższe pytania. Zaznacz odpowiednie litery i na końcu sprawdź swój wynik, aby określić rzeczywistą kondycję Twojej firmy.

1. Dzwoni do Ciebie detalista z wielonarodowej firmy i chce złożyć wielkie zamówienie na Twoje produkty. Ty...

(A) Panikujesz. Poziom Twojej płynności finansowej nie pozwoli Ci na przyjmowanie zamówień wykraczających poza określony rozmiar.
(B) Starasz się poszerzyć istniejące układy kredytowe – sprawa może okazać się trudna, ale przy odrobinie szczęścia być może Ci się uda.
(C) Bez wahania przyjmujesz zamówienie. Współpracujesz już z instytucją finansującą działalność gospodarczą, co oznacza, że masz łatwy dostęp do gotówki niezbędnej do szybkiej i bezproblemowej realizacji zamówienia.

2. Masz doskonały pomysł na biznes, dzięki któremu Twoja firma znacznie się rozwinie i wyprzedzi konkurencję. Jedyny problem polega na tym, że musisz wdać się w kosztowną inwestycję, która nie od razu się zwróci. Co robisz?

(A) Nic. No cóż, to świetny pomysł i w idealnym świecie wspaniale byłoby go zrealizować, ale nie ma możliwości, by Twoja firma kiedykolwiek zgromadziła kwotę niezbędną do takiej inwestycji.
(B) Dzwonisz do banku/księgowego i sprawdzasz, jakie masz dostępne opcje finansowe. Być może okaże się, że możesz wziąć pożyczkę krótkoterminową albo powiększyć debet przy koncie.
(C) Zaczynasz działać. Przedsięwzięcie jest kosztowne, ale współpracujesz z instytucją faktoringową, która uwalnia dla Ciebie kwoty zablokowane w niezapłaconych fakturach, zapewniając Ci środki niezbędne do wprowadzania Twoich planów w życie. Albo bierzesz kredyt.

3. Jeden z Twoich głównych klientów właśnie zbankrutował. Jak reagujesz?

(A) Przerażeniem. Jego bankructwo może oznaczać Twoją porażkę, a więc niezbędne będą zwolnienia.
(B) Jesteś w szoku. Zwołujesz pilną naradę z pracownikiem Twojego banku/księgowym/adwokatem, aby przedyskutować dostępne dla Ciebie opcje.
(C) Odczuwasz zawód. Utrata dużego klienta zawsze jest ciosem, ale przynajmniej Twoja firma ubezpieczyła swój kredyt w stosownej instytucji, na wypadek właśnie takie sytuacji.

4. Na rynku konkurencja stale rośnie. Dla Ciebie jednym z dobrych rozwiązań byłby eksport produktów za granicę. Co robisz?

(A) Nic. Choć z pewnością wspaniale byłoby wejść na zagraniczne rynki, brakuje Ci środków lub doświadczenia, by wykonać ten krok.
(B) Przystępujesz do badania potencjalnych rynków zagranicznych, ale obawiasz się ewentualnych trudności, takich jak bariera językowa, operowanie zagraniczną walutą czy nieznajomość obcego prawa.
(C) Wchodzisz na zagraniczne rynki. Wiesz, że będziesz mieć kontakt z instytucją świadczącą usługi z zakresu faktoringu eksportowego, co spowoduje, iż wszelkie aspekty zagranicznych transakcji będą wolne od problemów. Ponadto, ponieważ będziesz mieć do czynienia z zespołem wielojęzycznym, który w Twoim imieniu będzie zarządzał Twoimi należnościami, kłopoty z płynnością finansową nie powinny Cię zaskoczyć.

5. Księgowa właśnie opracowała prognozę na nowy rok finansowy. Ogólny obraz nie wygląda dobrze. Jak się czujesz?

(A) Marnie. Wydawało się, że wszystko idzie we właściwym kierunku. Trzeba będzie dramatycznie zwolnić tempo rozwoju.
(B) Denerwujesz się. Umawiasz się z księgową, by bardzo wnikliwie przeanalizować księgi i zdecydować, na jakim polu można wprowadzić oszczędności.
(C) Zachowujesz spokój. W biznesie zdarzają się upadki i wzloty, takie jest życie. Na szczęście masz dostęp do niezbędnych finansów, dzięki którym przetrwasz trudny okres. Wiesz, że przy odpowiednim planowaniu dojrzysz światełko w tunelu.

6. Sprzęt nabyty na początku Twojej działalności szybko się starzeje i psuje. Na rynku znajduje się sprzęt nowszy i wydajniejszy, dzięki któremu proces produkcji się skróci, ale niestety trzeba na niego wyłożyć znaczną kwotę. Co robisz?

(A) Wzywasz technika, by spróbował naprawić istniejące maszyny. Po prostu nie stać cię na nowy, drogi sprzęt, za każdym razem, gdy taki pojawi się na rynku.
(B) Dokładnie badasz stan swoich finansów i starasz się znaleźć sposób na otrzymanie pożyczki bankowej na nowy sprzęt lub wziąć sprzęt na raty.
(C) Zdobywasz katalog od producenta sprzętu i zamawiasz interesujący cię model! Dzięki współpracy z funduszem kapitałowym, wiesz, że z łatwością zdobędziesz pieniądze na nowe maszyny.

7. W trakcie rozmowy biznesowej odkrywasz, że możesz zdobyć za granicą kluczowe elementy składowe do twoich produktów za pół ceny. Jeśli Twoja firma zaczęłaby je sprowadzać, możliwe byłyby spore oszczędności oraz zwiększyłyby się zyski. Co robisz?

(A) Nic. Sprawa jest kusząca, ale nie masz dość pieniędzy na zakup materiałów w ilościach hurtowych. Poza tym, zanim zorganizujesz transport, załatwisz odprawę celną, zapłacisz ubezpieczenie i zorganizujesz magazyn, pomysł ten straci sens.
(B) Pomysł jest warty świeczki, jeśli uda ci się zebrać dość gotówki, by kupić materiały w ilościach hurtowych. Jednakże, sprawa ta nie należy do najpilniejszych i wiele innych kwestii wymaga Twojej uwagi.
(C) Kontaktujesz się z księgową, by określić dostępne opcje – masz w banku pieniądze, ale jeśli nie chcesz naruszać swoich oszczędności, możesz wziąć pod uwagę usługi instytucji faktoringowej lub Innej, finansującej Twoją branżę.

8. Dzwoni do Ciebie bank z informacją, że natychmiast musisz zlikwidować debet przy koncie. Co robisz?

(A) Panikujesz. Twoja firma korzystała z tej opcji, aby zakleić powstałą dziurę w budżecie. Nie masz innego źródła szybkiej gotówki.
(B) Starasz się zachować spokój. Z pewnością istnieje jakieś rozwiązanie. Umawiasz się na spotkanie z pracownikiem banku, aby dokładnie sprawę omówić i przedstawić Twoją sytuację.
(C) Wzruszasz ramionami. To nie koniec świata. Wiesz, że dostępne są jeszcze inne opcje i przy finansowaniu swojej działalności nigdy nie polegasz jedynie na tradycyjnej bankowości.

I jak Ci poszło?

TWOJĄ NAJCZĘSTSZĄ ODPOWIEDZIĄ BYŁO ‘A’:
Brak płynności finansowej hamuje rozwój Twojej firmy. Musisz czym prędzej zmienić ten stan rzeczy. Jeśli chcesz przetrwać, powinieneś wprowadzić poważne zmiany w dziedzinie finansów Twojej firmy. Umów się na spotkanie z księgową i dokładnie przejrzyj księgi. Ustal, w którym miejscu ucieka gotówka i postaraj się temu zaradzić wprowadzając niezbędne oszczędności. Sprawdź wszystkie dostępne opcje finansowe. Problemy tego typu nie rozwiązują się same. Aby poprawić kondycję swojej firmy, musisz wprowadzić zdrowe procedury zarządzania należnościami. Pamiętaj o przysłowiu: „Ziarnko do ziarnka, zbierze się miarka”.

TWOJĄ NAJCZĘSTSZĄ ODPOWIEDZIĄ BYŁO ‘B’:
Dobra robota. Twoja firma ma się dobrze. Może jej kondycja najlepsza nie jest, ale nie nękają jej większe problemy. Jednakże, dobrym pomysłem byłoby zbadanie innych opcji finansowania Twojej działalności poza tradycyjnymi rozwiązaniami, jakie oferują banki. Twoja firma z pewnością skorzystałaby na współpracy z instytucją faktoringową albo funduszem kapitałowym. Wówczas możliwe byłoby uwolnienie gotówki zablokowanej w niezapłaconych fakturach albo samym zakładzie i sprzęcie. W efekcie pojawiłyby się środki niezbędne dla dalszego rozwoju. Inną zaletą wynikającą ze współpracy z firmą faktoringową jest oszczędność czasu, który możesz poświęcić na najważniejsze sprawy w Twojej firmie.

TWOJĄ NAJCZĘSTSZĄ ODPOWIEDZIĄ BYŁO ‘C':
Gratulacje! Twoja firma ma się doskonale, a interesy powinny iść świetnie. Znasz wszystkie dostępne opcje finansowe, więc żadna sytuacja rynkowa Cię nie zaskoczy. Tak trzymać!

firma
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)