Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejna zmiana ministra skarbu?

0
Podziel się:

Źródło rządowe potwierdziło informację, że premier w środę o 17.30 ogłosi dymisję ministra skarbu Sławomira Cytryckiego i podało, że powoła na jego miejsce obecnego wiceministra Piotra Czyżewskiego

.

Kancelaria prezydenta zapowiedziała na 17.30 spotkanie premiera z prezydentem, na którym ma być wręczona dymisja ministrowi zdrowia Markowi Balickiemu i powołanie jego następczyni na tym stanowisku Ewy Kralkowskiej. Jednak premier ma także wtedy ogłosić dymisję Cytryckiego i powołanie Czyżewskiego.

"Premier ogłosi powołanie Czyżewskiego na miejsce Cytryckiego o 17.30" - powiedział PAP pragnący zachować anonimowość przedstawiciel rządu.

"2 kwietnia 2003 roku o godzinie 17.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość dokonania zmian w składzie rady Ministrów" - podał Serwis Informacyjny Kancelarii Prezydenta.

Wcześniej w środę informację, że premier ogłosi dymisję ministra skarbu podał należący do "Gazety Wyborczej" portal internetowy gazeta.pl.

Informacji o dodatkowej zmianie w rządzie nie skomentowali dotąd ani rzecznik rządu, ani rzeczniczka MSP.

Minister skarbu, według wcześniejszych informacji wysokich rangą przedstawicieli SLD, miał złożyć dymisję 20 marca, jednak następnie media podawały, że ją wycofał.

Po podaniu przez PAP informacji o złożeniu przez Cytryckiego dymisji w zeszły wtorek, sam zainteresowany zaprzeczył temu faktowi.

Media podawały, że dymisja Cytryckiego jest związana ze sporem wokół PZU, którego prezes Zdzisław Montkiewicz zaplanował skupowanie akcji na rynku, czemu minister skarbu chciał zapobiec, gdyż uznał za niedopuszczalne, by prezes państwowej spółki planował zmiany w strukturze własnościowej bez wiedzy właściciela.

Ministerstwo Skarbu Państwa po ujawnieniu umowy PZU z bankiem HSBC o skupowaniu akcji PZU od mniejszościowych właścicieli podało w zeszłym tygodniu w komunikacie sugestię, że minister podejmie decyzję o losie Montkiewicza po ocenie umowy PZU z HSBC przez radę nadzorczą spółki, która zbiera się w środę o 14.00.

Według statutu spółki prezesa PZU odwołuje minister, a nie rada nadzorcza.

W zeszłotygodniowym komunikacie MSP wyraźnie napisało, że odwołanie prezesa PZU leży w kompetencjach ministra, a nie premiera. Według gazety.pl premier Leszek Miller nie godził się na dymisję Montkiewicza, dlatego Cytrycki wyraził gotowość podania się do dymisji.

W środę gazeta "Rzeczpospolita" potwierdziła wcześniejsze spekulacje rynkowe, że w przypadku odwołania Montkiewicza jego następcą miałby zostać obecny prezes Banku Handlowego SA Cezary Stypułkowski.

Analitycy uważają, że polem konfliktu ministra skarbu z premierem była także droga prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej SA.

Wymieniany przez źródło rządowe jako nowy minister skarbu 50-letni Piotr Czyżewski pełni funkcję podsekretarza stanu w MSP od początku kadencji obecnego rządu.

Wcześniej, w latach 1995-1998, Czyżewski był wiceministrem skarbu, najpierw w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, które następnie zostało przekształcone w Ministerstwo Skarbu Państwa, a w okresie od kwietnia 1998 do października 2001 roku był dyrektorem do spraw rozwoju w PHZ Bartimpex SA.

Czyżewski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. W latach 1978-1985 pracował na tej uczelni jako pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Mechaniki Technicznej. W 1985 roku został doradcą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w latach 1989-1994 był sekretarzem Ambasady RP w Bukareszcie.

Czyżewski odpowiada w MSP za funkcjonowanie departamentów nadzoru właścicielskiego, Departamentu Integracji Europejskiej i Współpracy z Zagranicą oraz Biura Komunikacji Społecznej.

Nadzoruje również podmioty i instytucje reprezentujące następujące branże i sektory gospodarki: hutnictwo metali kolorowych, górnictwo węgla brunatnego, energetykę, telekomunikację, transport i produkcję środków transportu, żeglugę, przemysł stoczniowy i porty, komunikację lotniczą i przemysł lotniczy, turystykę, media, wydawnictwa i poligrafię, przemysł muzyczny.

msp
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)