Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP planuje zakończenie prywatyzacji czterech hut w IV kwartale

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa przewiduje, że możliwe jest zakończenie prywatyzacji czterech hut: Sendzimira, Katowice, Florian i Cedler w czwartym kwartale tego roku

- poinformowało MPS w środowym komunikacie.

'Zgodnie z obecnie obowiązującym harmonogramem działań transakcja prywatyzacyjna może zostać zrealizowana w czwartym kwartale bieżącego roku' - napisano w komunikacie.

Według komunikatu MSP prowadzi obecnie rozmowy z konsorcjum LNM Holdings NV (Ispat), których celem jest uszczegółowienie złożonej przez konsorcjum oferty i wyjaśnienie niektórych jej elementów.

W połowie lipca konsorcjum LNM Holdings NV (powiązane z indyjskim koncernem Ispat) złożyło wiążącą ofertę na zakup czterech polskich hut: Katowice, Sendzimira, Florian i Cedler.

Jednocześnie resort nie wyklucza podjęcia negocjacji z drugim z oferentem, tzw. konsorcjum europejskim, w skład którego wchodzą Arbed, Usinor, Thyssen Krupp stahl oraz Salzgitter.

Konsorcjum europejskie zwróciło się do MSP z prośbą o przedłużenie terminu złożenia oferty.

Cztery wystawione na sprzedaż huty mają około 70-procentowy udział w polskiej produkcji hutniczej. Huta Katowice, im. Tadeusza Sendzimira, Florian i Cedler mają stworzyć koncern Polskie Huty Stali SA.

Resort w grudniu 2000 roku wysłał do kilkunastu światowych firm stalowych zaproszenia do udziału w prywatyzacji hut: im. Sendzimira, Florian, Cedler i Katowice. Deklaracje zainteresowania inwestorów mogły dotyczyć wszystkich czterech hut lub tylko niektórych z nich.

Wstępne zainteresowanie prywatyzacją hut zgłosiło sześć podmiotów.

W połowie lutego z konsorcjum europejskich firm wycofał się Voest Alpine. Według rzecznika firmy powodem rezygnacji VA Stahl był fakt, że Usinor i Arbed osiągnęłyby zbyt silną pozycję w planowanym konsorcjum, gdyż w miesiąc wcześniej ogłosiły fuzję.

MSP chce pozyskać dla polskich hut silnego inwestora strategicznego (lub inwestorów strategicznych), który wzmocniłby obecną pozycję rynkową tych zakładów i zwiększył możliwości ich rozwoju.

Alternatywą dla prywatyzacji czterech hut z udziałem inwestora strategicznego jest program restrukturyzacji hutnictwa, zakładający m.in. utworzenie z tych hut koncernu Polskie Huty Stali SA.

msp
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)