Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najlepiej wiedzie się eksporterom

0
Podziel się:

Wśród małych i średnich przedsiębiorstw najlepszą sytuacją finansową w latach 2001-2003 miały przede wszystkim firmy z kapitałem zagranicznym oraz te, których większość przychodów pochodzi z eksportu - wynika z danych Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego.

Najlepiej wiedzie się eksporterom

Wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) najlepszą sytuacją finansową w latach 2001-2003 miały przede wszystkim firmy z kapitałem zagranicznym oraz te, których większość przychodów pochodzi z eksportu - wynika z danych Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego (IKCHZ).

Z danych Instytutu wynika, że wskaźnik rentowności obrotu brutto w przedsiębiorstwach małych (czyli zatrudniających 10-49 osób) oraz średnich (zatrudniających 50-249 pracowników) w latach 2001-2003 (dane za 2003 r. obejmują okres do końca drugiego kwartału) jest najwyższy wśród firm z udziałem kapitału zagranicznego. Po I półroczu 2003 r. wynosił on bowiem 2,9 proc., podczas gdy u MŚP bez takiego kapitału - 1,1 proc.

O wiele lepszą sytuacją finansową mogą się pochwalić firmy które eksportują, niż te, których usługi, czy produkcja trafia tylko na krajowy rynek.

Po dwóch pierwszych kwartałach 2003 r. wskaźnik rentowności obrotu brutto wśród MŚP-eksporterów wynosił 3,5 proc., podczas gdy firm nie prowadzących działalności eksportowej tylko 0,1 proc.

"Widać, że przewaga finansowa eksporterów jest regułą. Eksporterzy to z reguły po prostu lepsze firmy: lepiej zorganizowane, efektywniejsze i dysponujące większym kapitałem" - powiedział w piątek podczas seminarium Zdzisław Wołodkiewicz-Donimirski z IKCHZ.

Według danych Instytutu w latach 2001-2003 szczególnie dobra była sytuacja tych MŚP, których większość przychodów pochodzi z eksportu. Po I półroczu 2003 r. wskaźnik rentowności obrotu brutto takich firm wynosił bowiem 8,8 proc, podczas gdy firm, które nie specjalizują się w eksporcie - 4 proc.

Instytut przeanalizował także sytuację ekonomiczną MŚP pod kątem ich wielkości. Okazało się, że lepiej radzą sobie przed wszystkim firmy średnie niż małe. Wskaźnik rentowności obrotu brutto tych pierwszych w 2002 r. był dodatni (2,4 proc.), podczas gdy tych drugich ujemny (2,5 proc.).

IKCHZ we wrześniu 2003 r. przeprowadził także badanie ankietowe na grupie 330 małych i średnich przedsiębiorstw.

Z badania tego wynika, że najwięcej takich firm (ok. 46 proc.) określa swoją sytuację finansową jako przeciętną. Za bardzo dobrą lub dobrą uznało ją ponad 27 proc. MŚP, za złą 26 proc., a za bardzo złą 5,2 proc.

Blisko 39 proc. firm oceniło, że w 2003 r., w porównaniu z 2002 r., ich sytuacja poprawiła się. Poprawę tę odczuły przede wszystkim firmy średniej wielkości.

Prawie 29 proc. ankietowanych przedsiębiorstw uważa, że ich sytuacja w tym okresie się pogorszyła, a 32 proc. że się nie zmieniła.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)