Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Opłata skarbowa za samochód. Kiedy należy ją zapłacić?

0
Podziel się:

Opłata skarbowa za samochód znana jest też jako podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Należy ją uiścić w przypadku zakupu pojazdu.

W niektórych sytuacjach nie ma konieczności wnoszenia opłaty skarbowej za samochód
W niektórych sytuacjach nie ma konieczności wnoszenia opłaty skarbowej za samochód

Opłata skarbowa za samochód to potoczne określenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Trzeba go opłacić w przypadku kupowania pojazdu. To jeden z obowiązków oprócz rejestracji samochodu.

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest podatkiem, który musi opłacić większość nabywców samochodów. Jego wysokość to 2 proc. wartości samochodu. Obowiązek zapłaty podatku PCC pojawia się w momencie, gdy samochód kupowany jest od podmiotów, które nie są podatnikami VAT. Innymi słowy, jeśli mamy samochód o wartości 20 tysięcy złotych, to kwota odprowadzonego podatku to 400 zł. Trzeba jednak uważać, by nie zaniżyć ani za bardzo nie zawyżyć wartości pojazdu. Urzędnicy podatkowi dysponują swoimi tabelami wartości samochodu, które porównują z tym, co jest zapisane w umowie kupna-sprzedaży.

Podatek PCC – czy można zaniżyć wartość samochodu?

Nie znaczy to jednak, że wartość samochodu musi zawsze być taka sama jak w tabelce urzędników. Zaniżenie wartości samochodu jest uzasadnione na przykład wtedy, gdy taki samochód jest uszkodzony. Jeśli dołączymy do wniosku dokumentację fotograficzną samochodu albo kosztorys naprawy, to urzędnik na pewno nie będzie skłonny ukarać nas za obniżenie wartości pojazdu. Każdy inny przypadek będzie skutkował odniesieniem się do tabeli wartości pojazdu, w której wskazana będzie kwota podatku do zapłaty. Od decyzji skarbówki można się odwołać.

Jeśli mamy do czynienia z umową sprzedaży, to obowiązek podatkowy powstaje w momencie, gdy dokonuje się czynność cywilnoprawna, czyli w chwili podpisania umowy sprzedaży.

Podatek PCC trzeba zapłacić w ciągu 14 dni od dnia zakupu.

Żeby to zrobić, składamy w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A (w sytuacji, gdy mamy kilku nabywców) Formularza nie trzeba dostarczać do urzędu osobiście. Wystarczy, że wypełnimy wniosek listem poleconym albo elektronicznie.

Terminu zapłaty podatku PCC trzeba bezwzględnie dotrzymać. Jeśli nowy właściciel pojazdu spóźni się, urzędnicy skarbowi mają prawo nałożenia kary. Może ona wynieść nawet 33 600 zł. Jeśli wiemy, że się spóźniliśmy, bez wahania należy złożyć specjalne oświadczenie (tzw. czynny żal)
. W takim dokumencie przyznajemy się do winy i zobowiązujemy do zapłaty finansowych zaległości razem z odsetkami. Warto pamiętać, że jak każdy podatek, także i ten dotyczący PCC przedawnia się po upływie pięciu lat.

Zwolnienie z PCC

Prawo przewiduje specjalny przywilej dla określonej grupy osób. Dotyczy on zwolnienia z konieczności płacenia podatku PCC. Chodzi tu o ludzi niepełnosprawnych, którzy kupują pojazd, żeby go samodzielnie wykorzystywać. Podatku PCC nie muszą też płacić wszyscy ci, którzy kupili samochód o wartości mniejszej niż 1000 złotych. Podatku PCC nie trzeba też płacić, jeśli pojazd kupuje się od podmiotu, który jest płatnikiem VAT. Chodzi tu np. o transakcje dokonywane między komisami.

Podobnie dzieje w sytuacji, gdy samochód sprowadzony jest z zagranicy. Według polskiego prawa, można zwolnić taką transakcję z podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)