Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Podejmujemy decyzję na cały rok!

0
Podziel się:

Do 20 stycznia każdy przedsiębiorca, który podjął decyzję o przejściu z podatku płaconego według skali na liniowy lub o wybraniu uproszczonej formy wpłacania zaliczek, musi powiadomić o tym urząd skarbowy.

Podejmujemy decyzję na cały rok!

podatku płaconego według skali na liniowy lub o wybraniu uproszczonej formy wpłacania zaliczek, musi powiadomić o tym urząd skarbowy.>

To samo dotyczy podatników zmieniających formę opodatkowania z podatku liniowego na zasady ogólne, czyli zapłatę według skali podatkowej oraz tych, którzy w bieżącym roku zdecydowali się wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Płatnicy podatku ryczałtowego również do 20 stycznia muszą zgłosić ewentualną chęć rozliczania się z niego kwartalnie, zamiast miesięcznie.

Prawa do rozliczeń kwartalnych nie mają przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w tym roku. Przypomnijmy, czym różnią się poszczególne zasady płacenia podatku dochodowego:

Karta podatkowa
Jest to najprostsza forma rozliczania się z podatku dochodowego, nie wymaga bowiem ewidencji ani wyliczania podatku. Nie każdy jednak może z niej skorzystać. Aby rozliczać się w formie karty, podatnik do 20 stycznia musi złożyć wniosek (druk PIT 16) do urzędu skarbowego, który następnie określa stawki podatku. Podatek ten ma być wpłacany co miesiąc. Przedsiębiorca nie ma obowiązku prowadzenia żadnej ewidencji (poza ewidencją zatrudnienia, w przypadku zatrudniania pracowników), składa też tylko jedną deklarację na koniec roku. Rozliczanie się na zasadach karty podatkowej jest przeznaczone tylko dla niewielkich firm, prowadzących działalność w określonych branżach. Pełen wykaz rodzajów działalności, które mogą być objęte kartą znajduje się w art. 23 ust.1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt jest kolejną, pod kątem skomplikowania ewidencji, formą rozliczeń ze skarbówką. Podatnik zobowiązany jest jedynie do ewidencjonowania przychodów, środków trwałych i zatrudnienia. Nie musi też składać comiesięcznych deklaracji a obliczenie podatku, wobec nieewidencjonowania kosztów, jest w tym przypadku także względnie proste. Jednak nie jest to forma dostępna każdemu przedsiębiorcy. Kontynuować działalność na ryczałcie można jeśli w roku 2005 nie zostały przekroczone przychody 979 150 złotych, ponadto nie przy każdym rodzaju działalności podatnik ma prawo wybrać tę formę opodatkowania. Między innymi z ryczałtu wyłączeni są: prowadzący kantory, lombardy oraz apteki, wykonujący niektóre wolne zawody, wytwarzający wyroby akcyzowe, oraz inni wymienieni w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W przypadku, jeśli w roku 2005 nie przekroczyliśmy 97 915 zł. przychodów, możemy rozliczać się z
ryczałtu kwartalnie. Podatek wpłacamy wtedy do 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony. Wybór rozliczenia kwartalnego także musimy zgłosić do 20 stycznia.

Podatek w formie uproszczonej
to kolejna forma nieco ułatwiająca rozliczanie się z fiskusem. Możemy wybrać ją, jeśli płacimy podatek dochodowy na zasadach ogólnych (według skali lub liniowy). Jeśli powiadomimy urząd skarbowy do 20 lutego o wyborze uproszczonej formy rozliczeń, nie mamy obowiązku comiesięcznego składania deklaracji, natomiast zaliczkę na podatek płacimy w stałej wysokości 1/12 podatku z zeznania za rok ubiegły.

Podatek dochodowy liniowy
to jedna z dwóch możliwych form rozliczania podatku na zasadach ogólnych, czyli z pełnym uwzględnieniem kosztów prowadzonej działaalności. Od podatku płaconego według skali różni go nie tylko stała, niezależna od wysokości dochodu, dziewiętnastoprocentowa stawka opodatkowania ale także, niestety, brak różnych ulg, z których rozliczający się według skali mogą korzystać. Płacący podatek liniowy nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani korzystać z żadnych odliczeń w deklaracji rocznej. O wyborze podatku liniowego także trzeba zadecydować do 20 stycznia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)