Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Są już pierwsze rozporządzenia do nowej ustawy o VAT

0
Podziel się:

Od 1 maja wejdzie w życie większość przepisów nowej ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535). Dla pełnego uregulowania kwestii VAT-u po 1 maja niezbędne jest opublikowanie przepisów wykonawczych, do których często odsyła ustawa.

W chwili obecnej przedsiębiorcy mogą zapoznać się z pięcioma rozporządzeniami, w tym z najważniejszym na dzień dzisiejszy dotyczącym rejestracji podatników dokonujących wymiany wewnątrzwspólnotowej.

Poniżej przedstawiamy rozporządzenia w kolejności ich ogłaszania:

  1. Rozporządzenie ministra finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzoru zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze lub rezygnacji z wyboru miejsca opodatkowania w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju (Dz. U. Nr 55, poz. 538).

Rozporządzenie to określa wzór zawiadomienia o:
· wyborze miejsca opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia
· rezygnacji z wyboru miejsca opodatkowania na terytorium jednego lub więcej państw członkowskich przeznaczenia
- dla wysyłanych lub transportowanych towarów w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, której całkowita wartość netto jest mniejsza lub równa w danym roku limitowi ustalonemu przez dane państwo członkowskie.

Przypomnijmy, iż zgodnie z przepisami ustawy za sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju rozumie się:
dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika VAT lub na jego rzecz z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego, które jest państwem przeznaczenia dla tego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:

· podatnika VAT lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem VAT, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
· innego podmiotu niebędącego podatnikiem VAT.

Jest to więc sprzedaż z Polski do kraju UE dokonywana na rzecz ostatecznego konsumenta. Co do zasady sprzedaż wysyłkowa z Polski, której całkowita wartość roczna mieści się w określonych przez poszczególne państwa członkowskie limitach - opodatkowana jest w kraju.

Ustawodawca pozwala jednak, by tego typu sprzedaż była opodatkowana w kraju członkowskim do którego wysyłany jest towar. Wybór należy do podatników - mogą oni wybrać miejsce opodatkowania pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z tego wyboru (opcji), z zaznaczeniem nazwy państwa członkowskiego lub nazw państw członkowskich, których zawiadomienie to dotyczy.
Zawiadomienie takie składa się co najmniej na 30 dni przed datą dostawy, począwszy od której podatnik chce korzystać z tej opcji.

Wzór zawiadomienia znajduje się w załączniku do omawianego rozporządzenia, które weszło w życie z dniem 5 kwietnia br.

  1. Rozporządzenie ministra finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 55, poz. 539).

Jedno z najważniejszych na dzień dzisiejszy rozporządzeń, które umożliwia przedsiębiorcom handlującym z krajami UE zarejestrowanie się jako podatnik VAT UE, zapobiegając tym samym podwójnemu opodatkowaniu VAT.

W załącznikach do rozporządzenia znajdują się następujące wzory deklaracji:
· VAT-R: zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług
· VAT-R/UE: załącznik do zgłoszenia VAT-R, informacja dotycząca obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych
· VAT-5: potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT
· VAT-5UE: potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT UE
· VAT-Z: zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przypomnijmy, iż w świetle nowych przepisów podatnicy podlegający obowiązkowi zarejestrowania w kraju, muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT UE przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Rejestracji dokonuje się poprzez złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego na nowym druku VAT-R wraz z załącznikiem VAT-R/UE

Rejestracji VAT UE powinni dokonać również:

- pozostali podatnicy i osoby prawne niebędące podatnikami VAT, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę 10 000 euro
- podatnicy, którzy chcą skorzystać z możliwości opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Przepisy o rejestracji VAT UE stosuje się również do podatników podlegających obowiązkowi zarejestrowania w kraju, którzy nabywając usługi:
· transportu towarów
· usługi pomocnicze do usług transportowych takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności
· wyceny majątku rzeczowego ruchomego
· usługi na ruchomym majątku rzeczowym
podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Po złożeniu przez podatnika zgłoszenia rejestracyjnego naczelnik urzędu skarbowego rejestruje go jako podatnika VAT UE i potwierdza ten fakt na druku VAT-5UE.

Zarejestrowani podatnicy VAT UE, którzy uzyskali z US potwierdzenie o swojej rejestracji - przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku. Podatnicy mają obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Omawiane rozporządzenie weszło w życie w poniedziałek 13 kwietnia 2004 r i od tego dnia można składać w urzędach skarbowych stosowne zgłoszenia.

  1. Rozporządzenie ministra finansów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (Dz.U. Nr 58, poz. 558).

Minister finansów skorzystał z upoważnienia ustawowego do określenia dodatkowych grup podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego.

Oprócz podmiotów zwolnionych od podatku lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku zgodnie z rozporządzeniem obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego nie mają podatnicy:

  1. nieposiadający na terytorium kraju siedziby lub stałego miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli wykonują na terytorium kraju wyłącznie następujące czynności: · usługi transportowe i usługi pomocnicze związane bezpośrednio z importem towarów, w przypadku gdy wartość tych usług została włączona do podstawy opodatkowania w imporcie towarów, · usługi w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, świadczone na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących rejsy w transporcie międzynarodowym, · usługi związane z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz inne usługi świadczone na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących rejsy w transporcie międzynarodowym, · usługi świadczone na obszarze polskich portów morskich, związane z transportem międzynarodowym, polegające na obsłudze lądowych i morskich środków transportu, · usługi ratownictwa morskiego, nadzoru nad bezpieczeństwem żeglugi morskiej i śródlądowej oraz usługi związane z ochroną środowiska morskiego i utrzymaniem akwenów portowych i torów podejściowych, · usługi związane z obsługą statków, wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 należących do armatorów morskich, z wyłączeniem usług świadczonych na cele osobiste załogi, · usługi polegające na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków, wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 oraz ich części składowych, · usługi polegające na remoncie, przebudowie lub konserwacji środków transportu lotniczego oraz ich wyposażenia i sprzętu zainstalowanego na nich, używanych do transportu międzynarodowego, · inne niż wymienione w lit. a - h usługi wykonywane na rzecz podatników, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej "ustawą", posiadających siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju, lub na rzecz osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy, posiadających siedzibę na terytorium kraju, · dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;
  1. którzy zgodnie z art. 132 ust. 1 ustawy, złożyli w państwie członkowskim zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania ze specjalnych procedur rozliczania podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej w zakresie usług elektronicznych i nie wykonują na terytorium kraju innych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem wymienionych w pkt. 1.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 13 kwietnia 2004 r.

  1. Rozporządzenie ministra finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie potwierdzania zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 58, poz. 559)

Zgodnie z przepisami nowej ustawy o VAT każdy przedsiębiorca może sprawdzić swojego unijnego kontrahenta czy jest on zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Na wniosek zainteresowanego biuro wymiany informacji o podatku VAT lub naczelnik urzędu skarbowego potwierdza, czy dany podmiot jest podatnikiem VAT UE. Wnioski składać można na piśmie, faksem lub telefonicznie albo pocztą elektroniczną.

Rozporządzenie określa:

· niezbędne elementy jakie powinien zawierać wniosek o potwierdzenie, czy dany podmiot jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE w kraju członkowskim innym niż Polska
· niezbędne elementy jakie powinno zawierać potwierdzenie, sporządzone na ww. wniosek
· przypadki, w których biuro wymiany informacji o podatku VAT wydaje wspomniane pisemne potwierdzenia.

Rozporządzenie weszło w z dniem 13 kwietnia 2004r.

  1. Rozporządzenie ministra finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia trybu przyjmowania kaucji oraz określenia form zabezpieczenia majątkowego (Dz.U. Nr 58, poz. 560)

Zgodnie z ustawą podatnicy rozpoczynający wymianę towarową z krajami Unii oraz ci, którzy taki handel rozpoczęli w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed rejestracją VAT UE - mogą liczyć na zwrot podatku naliczonego związanego z dostawą do krajów UE w terminie wydłużonym do 180 dni.

By otrzymać zwrot w krótszym czasie (60 dni) – należy złożyć w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250.000 zł.

Rozporządzenie uznaje, iż zabezpieczenie majątkowe może być przyjęte w formie obligacji skarbowych.
Natomiast kaucję gwarancyjną składać można w trybie:
· dokonania wpłaty lub przelewu środków pieniężnych na rachunek pomocniczy urzędu skarbowego właściwego dla podatnika składającego kaucję gwarancyjną w sprawach podatku od towarów i usług, w przypadku kaucji gwarancyjnej
· złożenia u naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika w sprawach podatku od towarów i usług, imiennego świadectwa depozytowego potwierdzającego dokonanie blokady obligacji skarbowych, w którym została zawarta klauzula określająca, że obligacje mogą być odblokowane za zgodą właściwego naczelnika urzędu skarbowego
· złożenia u naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika w sprawach podatku od towarów i usług, oryginału gwarancji wydanej przez bank posiadający siedzibę na terytorium kraju, w przypadku gwarancji bankowej
Naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek pisemnego potwierdzenia otrzymania kaucji.

Rozporządzenie weszło w życie 13 kwietnia 2004r.

msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)