Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawdź czy musisz sporządzać zgłoszenia INTRASTAT

0
Podziel się:

Już od 1 maja firmy handlujące z krajami Unii zamiast obowiązujących dotąd deklaracji SAD wypełniać będą formularze statystyczne ITRASTAT.

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Finansów obowiązek sporządzania takich zgłoszeń dotyczyć będzie tej grupy przedsiębiorstw, która w określonym czasie przekroczy ustaloną z góry wartość obrotów z krajami Unii.
I tak zgłoszeń odnoszących się do wywozu lub przywozu towarów dokonuje się:

· w trakcie roku sprawozdawczego, gdy wartość obrotów do krajów Wspólnoty przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla:
- statystycznego progu asymilacji w przywozie albo
- statystycznego progu asymilacji w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy.
W tym przypadku zgłoszeń INTRASTAT dokonać należy w roku sprawozdawczym poczynając od zgłoszenia za miesiąc, w którym wartość dokonanych przywozów albo wywozów towarów przekroczyła wartość określoną dla odpowiedniego statystycznego progu asymilacji.

· w roku sprawozdawczym następującym po roku, w którym wartość obrotów z krajami UE przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla
- statystycznego progu asymilacji w przywozie albo
- statystycznego progu asymilacji w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy.

Należy podkreślić, iż w przypadku, gdy progi obrotów zostały przekroczone w roku poprzednim – deklaracje INTRASTAT sporządza się niezależnie od tego, czy w bieżącym roku obroty przekroczyły wspomniany poziom czy też nie.
Zgłoszeń INTRASTAT w roku sprawozdawczym dokonuje się poczynając od zgłoszenia za pierwszy miesiąc roku sprawozdawczego.

Wszystkie te firmy, których obroty towarowe z krajami UE nie przekroczą w roku sprawozdawczym lub w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy progów asymilacji, zwolnione są z obowiązku przekazywania informacji dla potrzeb systemu INRASTAT.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 lipca 2003 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2004 (Dz. U. Nr 159, poz. 1538 z późn. zm.), w brzmieniu ustalonym w § 1 pkt 34 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 marca 2004r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2004 (Dz. U. Nr 56, poz. 543)

Wysokość progu asymilacji ustalono na poziomie:
· w przywozie: 300 000 zł
· w wywozie: 500 000 zł

Natomiast dla tej grupy przedsiębiorców, których obroty z krajami Wspólnoty osiągają bardzo wysoki poziom, ustalono dodatkowe limity, tzw. progi specyficzne. Po przekroczeniu wartości ustalonych dla progów specyficznych przedsiębiorcy zobligowani będą do nieco bardziej szczegółowego informowania o dokonanej wymianie handlowej, co sprowadza się do wypełnienia czterech dodatkowych pozycji w zgłoszeniu INTRASTAT .

Progi specyficzne ustalone zostały na poziomie:

· w przywozie: 16 000 000 zł
· w wywozie: 28 000 000 zł

Przepisy przejściowe do rozporządzenia określają sposób obliczenia wartości obrotów z krajami Unii za lata 2003 oraz 2004. Aby ustalić wartość obrotów towarowych z Unią w roku 2003 należy wykorzystać dane zadeklarowane w zgłoszeniach celnych, zaś aby ustalić wartość obrotów dla 2004 roku - należy uwzględnić dane ze zgłoszeń celnych (od stycznia do kwietnia) oraz wartość dokonanych przywozów lub wywozów od momentu wstąpienia Polski do UE, tj. od 01.05.2004 r.

Zgłoszenie INTRASTAT

Przedsiębiorcy będą mieli do wyboru dwie formy składania zgłoszeń INTRASTAT, tj. pisemnie albo w formie elektronicznej.

Pisemna forma zgłoszenia w przywozie składana będzie na formularzu DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia. Natomiast zgłoszenie w wywozie składać należy na formularzu DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ - załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT spełniać musi zapisane w rozporządzeniu wymagania i może zostać dokonane tylko po uprzednim uzgodnieniu z właściwym dyrektorem izby celnej warunków dotyczących stosowania tej formy zgłoszenia.

Sposób wypełniania ww. formularzy określa instrukcja stanowiąca załącznik nr 3 do rozporządzenia. Instrukcję tę stosuje się odpowiednio dla zgłoszenia dokonywanego z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

Zgłoszenia INTRASTAT dokonuje się w izbie celnej właściwej miejscowo ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania osoby zobowiązanej w terminie do 10 dnia kalendarzowego miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym.

Zgłoszenie INTRASTAT w formie pisemnej może zostać nadane w placówce pocztowej albo złożone osobiście, bądź przez upoważnioną osobę. Natomiast elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT uznaje się za przyjęte po potwierdzeniu przyjęcia tego zgłoszenia przez organ celny.

msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)