Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Urząd za ciebie skoryguje twój PIT

0
Podziel się:

Życie podatników stanie się łatwiejsze. Nie będą wzywani do urzędu skarbowego tylko po to, aby poprawić drobny, oczywisty błąd w swojej deklaracji podatkowej.

Urząd za ciebie skoryguje twój PIT

Od 1 września wchodzi w życie nowela „Ordynacji podatkowej”, która m.in. obowiązek naniesienie drobnych poprawek przenosi z podatnika na urzędnika skarbowego.

Urzędnik zrobi to za ciebie

Dotychczas w przypadku zaistnienia błędów rachunkowych czy oczywistych omyłek organ podatkowy zwracał się do składającego deklarację o złożenie niezbędnych wyjaśnień oraz o skorygowanie deklaracji. Podatnik często musiał osobiście pofatygować się do urzędu skarbowego, by samodzielnie poprawić wadliwy dokument.

Nowy art. 274 uwalnia podatnika od konieczności samodzielnego poprawiania drobnych błędów i przerzuca ten obowiązek na organ podatkowy. Ale uwaga! Urząd skarbowy poprawi bądź uzupełni deklarację jedynie wówczas, gdy zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty, nie przekroczy kwoty tysiąca zł.

O szczegółach urzędowych poprawek podatnik dowiaduje się z uwierzytelnionej kopii korekty, którą otrzymuje wraz z informacją o związanej z korektą deklaracji, zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku lub wysokości straty, bądź informacji o braku takich zmian.

Jeżeli podatnik nie zgadza się ze sporządzoną w ten sposób korektą, może złożyć sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia korekty. Samo wniesienie sprzeciwu od razu anuluje korektę.

Natomiast niewniesienie sprzeciwu w tym terminie spowoduje, iż urzędowa korekta wywoła takie same skutki prawne, jakie wywołałaby korekta sporządzona przez podatnika.

Opisane zasady stosować się będzie również do deklaracji składanych przez płatników lub inkasentów oraz do załączników do deklaracji.

Odszkodowanie za błędną decyzję fiskusa

Dzięki zmianie w art. 260 podatnicy, którzy ponieśli szkodę na skutek wydania decyzji, która następnie została uchylona w wyniku wznowienia postępowania lub stwierdzono nieważność tej decyzji (z winy organu podatkowego), mogą uzyskać od fiskusa odszkodowanie nie tylko za poniesioną rzeczywistą szkodę, ale także za utracone korzyści. Dotychczas podatnik dotknięty błędną decyzją fiskusa mógł dochodzić odszkodowania jedynie do wysokości faktycznie poniesionej straty.

Czynności dla pozoru

Najwięcej emocji budzi wprowadzony do Ordynacji przepis art. 199a. Organ podatkowy przy ustalaniu treści czynności prawnej będzie badał nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności, ale także zgodny zamiar stron i cel tej czynności.

Jeśli uzna, że badana czynność prawna została dokonana dla pozoru by ukryć inną czynność, trzeba będzie zapłacić podatek od ukrytej czynności prawnej. Jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania wynikają wątpliwości, to organ podatkowy będzie musiał wystąpić do sądu powszechnego o ustalenie właściwej treści stosunku prawnego.

Przedsiębiorcy obawiają się skutków tej regulacji. Urząd skarbowy może bowiem nie mieć żadnych wątpliwości, że strony zakamuflowały konkretną czynność prawną i bez decyzji sądu nałoży wyższy podatek.

Koniec z czynnym żalem

Przy okazji nowelizacji „Ordynacji podatkowej” wprowadzono również nowe zasady korygowania deklaracji podatkowych w kodeksie karnym skarbowym. Nowododany art. 16a przewiduje, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe ten, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy „Ordynacja podatkowa”, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Tym samym przestanie obowiązywać instytucja czynnego żalu usankcjonowana w art. 16 ust. 1 k.k.s. Według tego przepisu karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe nie podlega ten, kto po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, a w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Zatem nadal trzeba będzie dołączyć do korekty pismo wyjaśniające przyczyny wprowadzonych poprawek, ale nie będzie już konieczności wyrażania tzw. czynnego żalu.

_ Większość przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 143, poz. 1199) wejdzie w życie 1 września br. Pozostałe przepisy wejdą w życie w trzech turach: 1 stycznia 2006 r. (dot. m.in. porozumień cenowych oraz zasad zaokrąglania podatków), 16 sierpnia 2006 roku (dot. e-deklaracji) oraz 1 stycznia 2007 roku. Większość przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 143, poz. 1199) wejdzie w życie 1 września br. Pozostałe przepisy wejdą w życie w trzech turach: 1 stycznia 2006 r. (dot. m.in. porozumień cenowych oraz zasad zaokrąglania podatków), 16 sierpnia 2006 roku (dot. e-deklaracji) oraz 1 stycznia 2007 roku. _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)