Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czysty zysk z ekologii

0
Podziel się:

Ekologiczne inwestycje są od niedawna dostępne dla inwestorów w Polsce, a liczba produktów inwestycyjnych na rynku stale wzrasta.

Czysty zysk z ekologii
(PAP/Jerzy Undro)

Świadome inwestowanie w inicjatywy ekologiczne staje się kolejnym sposobem dbania o środowisko. Pojęcie inwestycje ekologiczne oznacza zaangażowanie kapitału w spółki lub indeksy spółek z zielonych sektorów gospodarki, takich jak czysta energia, gospodarka wodna, czy recykling. Dodatkowy kapitał pozyskany od inwestorów pozwala takim firmom na szybszy rozwój, a tym samym rozpowszechnianie oferowanych przez nie technologii i rozwiązań, przyczyniając się do poprawy jakości środowiska naturalnego. Dla inwestorów podstawowym kryterium wyboru inwestycji jest jednak nie poczucie moralnej satysfakcji, a oczekiwany zysk. Dlatego największą zachętę do angażowania się w ekologiczne inwestycje stanowią doskonałe perspektywy rozwoju ,,zielonych" branż: energii odnawialnej, efektywności energetycznej, gospodarki wodą i gospodarki odpadami.

Woda na wagę złota

Woda będzie w najbliższych latach towarem coraz bardziej deficytowym. Wiąże się to zarówno z rosnącą liczbą ludności, jak i większym zużyciem wody na jedną osobę, które wzrosło z 580m3 w 1950 r. do 625m3 w 2000 r. Zużycie wody butelkowanej na jednego mieszkańca jest w Azji dziesięciokrotnie niższe niż w Ameryce Północnej. Obrazuje to fakt, że konsumpcja wody zależy bezpośrednio od poziomu rozwoju gospodarczego, a szybki wzrost krajów rozwijających się pozwala wyobrazić sobie potencjał rozwoju rynku wody. Zapotrzebowanie na wodę ze strony rolnictwa, przemysłu i gospodarstw domowych do 2025 r. wzrośnie odpowiednio o 28%, 60% i 71% w stosunku do 1995 r. W związku z tym należy oczekiwać szybkiego rozwoju spółek z sektorów dystrybucji wody, uzdatniania wody oraz infrastruktury wodnej.

Zysk z energii

Optymistyczne prognozy dotyczą również firm oferujących rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii: energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej, biomasy, a także biopaliw. Wartość globalnych inwestycji w te sektory wyniosła w 2007 r. 94 mld USD i była o 25% wyższa niż rok wcześniej. Obecnie najszybciej rozwija się segment energii wiatrowej, który osiągnął konkurencyjny poziom ceny energii (4 centy/kWh), pokonując tym samym najważniejszą barierę rozwoju energii odnawialnej. Obecnie z odnawialnych źródeł pochodzi jedynie 2,7% wytwarzanej energii. Sektor ten ma ogromny potencjał wzrostu ze względu na konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zmian klimatycznych związanych z efektem cieplarnianym.

Perspektywiczny jest również sektor efektywności energetycznej. W tej branży działają firmy specjalizujące się w technologiach ogrzewania, zarządzania energią, oświetlenia, silników i paliw, które zmierzają do zmniejszenia poboru energii. Zapotrzebowanie na energię w ciągu 10 najbliższych lat wzrośnie według prognoz o 50%, a surowców energetycznych zaczyna brakować. Od 2002 r. obserwujemy deficyt ropy naftowej, której poziom zużycia przewyższa wolumen wydobycia. Wzrost w sektorze efektywności energetycznej stymuluje też zagrożenie wystąpienia dramatycznych dla środowiska skutków, jakie będzie miało podniesienie się globalnej temperatury o 2 stopnie Celsjusza do 2010 r., jeśli utrzymane zostanie wysokie zużycie tradycyjnych surowców energetycznych.

Pieniądz z odzysku

Szacuje się, że dynamicznie rozwijać będzie się również sektor gospodarki odpadami, w którym działają przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem, utylizacją odpadów, gospodarką ściekami oraz kompostowaniem. Zarówno spodziewany wzrost liczby ludności, do 9 mld w 2050 r., jak i wzrost konsumpcji, powodują zwiększenie ilości odpadów. Walką z zaśmiecaniem naszego otoczenia zajmuje się obecnie wiele krajów, zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się, w ramach narodowych programów zarządzania odpadami. Dla przykładu, szacuje się Wielka Brytania będzie musiała zainwestować 9 mld GBP w obiekty do odzysku surowców wtórnych oraz do spalania i uzdatniania odpadów, aby osiągnąć rządowy cel 20% odzyskanych surowców do roku 2020.

Perspektywa na lata

Zyskowność ekologicznych inwestycji wygląda zatem obiecująco. Potwierdzają to wyniki historyczne indeksów ekologicznych spółek: BNP Paribas Global Renewable Energy, BNP Paribas Global Energy Efficiency, BNP Paribas Global Water oraz BNP Paribas Global Waste Management. Każdy z tych indeksów odnotował w latach 2004-2008 wzrost wartości wyższy od indeksu MSCI World, odzwierciedlającego zmiany cen spółek różnych sektorów na całym świecie. Zysk z inwestycji w ww. indeksy wyniósłby w tym okresie 75% na przestrzeni 3,5 roku. Wartość aktywów funduszy inwestujących w sposób odpowiedzialny społecznie (SRI) w USA wzrosła z 639 mld USD w roku 1995 do 2,71 bln USD w roku 2007, co oznacza wzrost o 324%. Porównanie ze zwiększeniem w tym samym okresie wartości aktywów amerykańskich funduszy inwestycyjnych w ogóle o 260% dowodzi, że odpowiedzialne inwestycje odnotowują szybszy wzrost w dłuższej perspektywie.

Ekologia dotarła do Polski

Rodzimi inwestorzy indywidualni mogą również skorzystać z trendu wzrostowego i zainwestować w ochronę środowiska. Pierwsze ekologiczne inwestycje pojawiły się w Polsce w 2007 roku. Obecnie mamy do dyspozycji kilka możliwości: inwestycję bezpośrednio w akcje spółek, w jednostki uczestnictwa TFI oraz w produkty strukturyzowane. Wybierając spółkę, w której akcje chcemy zaangażować kapitał, powinniśmy brać pod uwagę przyjęte przez nią programy zrównoważonego rozwoju. Inwestycję w spółki stricte z branży ekologicznej umożliwił rynek NewConnect, na którym notowana jest np. spółka Krynicki Recycling, a do notowań przygotowuje się działająca na rynku biomasy Vivena. Wśród funduszy inwestycyjnych jako pierwsze ,,zielone" inwestycje udostępniły fundusze zagraniczne. Obecnie również rodzime fundusze inwestują w spółki energetyczne, w tym w firmy z branży czystej energii. Ciekawą propozycją są coraz liczniejsze produkty strukturyzowane oferowane przez banki, pośredników finansowych i firmy inwestycyjne. Zapewniają one
gwarancję zwrotu kapitału, co jest szczególnie ważne w okresie bessy.

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)