Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestowanie na rynkach zagranicznych - UniDynamic Europa OIF

0
Podziel się:

W 2000 roku na polskim rynku inwestycyjnym nastąpiła zmiana, w wyniku której polscy inwestorzy zyskali łatwy i powszechny dostęp do rynków zagranicznych. Możliwość bezpośredniego inwestowania na światowych rynkach może mieć dla przeciętnego Polaka znaczenie równie duże jak utworzenie GPW w Warszawie.

Polacy uzyskali wówczas alternatywę dla inwestycji w bankach – akcje polskich przedsiębiorstw. Obecnie zyskują możliwość oszczędzania poprzez inwestycje na całym świecie.

Inwestycje zagraniczne dają polskim inwestorom możliwość uniezależnienia wysokości oszczędności od kondycji polskiej gospodarki czy polskich przedsiębiorstw oraz od niekorzystnych zjawisk wewnętrznych, które mogą zajść w Polsce. Prowadzenie inwestycji za granicą staje się łatwiejsze i ogólnie dostępne miedzy innymi dzięki funduszom inwestycyjnym.

Przykładem funduszu inwestującego na zagranicznych rynkach jest UniDynamic Europa, zarządzany przez Union Investment TFI. Jednostki uczestnictwa można nabyć w Biurze Maklerskim BGŻ. Minimalna wpłata do funduszu to 50 złotych.

Union Investment TFI jako pierwsze Towarzystwo, zaproponowało polskim inwestorom fundusz inwestujący w akcje europejskich spółek. Wynika to głównie z przekonania Grupy Union, że Europa jest jednym z najbardziej obiecujących światowych rynków kapitałowych. Obniżka kosztów przedsiębiorstw w celu sprostania globalnej konkurencji, wspólna waluta ułatwiająca międzynarodową wymianę handlową, liberalizacja rynków pracy, rewolucja Nowej Ekonomii sprawiają, że rynek europejski staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Reformy emerytalne w krajach Unii Europejskiej, sukcesy inwestorów giełdowych w poprzednich latach oraz publiczne oferty znanych spółek przyczyniają się do wzrostu kultury oszczędzania w Europie.

UniDynamic Europa jest funduszem, który inwestuje w akcje europejskich spółek wzrostowych. Średni, przewidywany przez analityków, długoterminowy wzrost spółek znajdujących się w portfelu to blisko 22.8% . Ten ponadprzeciętny wzrost spółki zawdzięczają między innymi faktowi, że średnio w ubiegłym roku zainwestowały ponad 17% przychodów w badania i rozwój. Pozwala to zachować spółkom innowacyjność, co jest podstawowym elementem osiągania wysokiej rentowności.

Portfelem wzorcowym (benchmarkiem) dla funduszu jest indeks europejskich spółek wzrostowych publikowany przez Salomon Smith Barney – SSB Broad Market Index Growth Europe przeliczony na złotówki. W skład indeksu wchodzi ponad 1600 przedsiębiorstw. Największy udział procentowy w indeksie mają Vodafone, Nokia, Glaxo Wellcome oraz SmithKline Beecham. Najszerzej reprezentowane sektory gospodarki to finanse (20%), technologia (17%), telekomunikacja (15%) i ochrona zdrowia (14%).

Wartość aktywów netto funduszu na 20 października 2000 roku przekroczyła 13,2 mln złotych. Środki te zostały zainwestowane w 16 krajach. Największy udział posiadają spółki z Wielkiej Brytanii (ponad 27,8%). Drugim co do wielkości udziału w portfelu krajem są Niemcy (20,5%), trzecim - Francja (12,7%).

Środki funduszu są ulokowane głównie w akcjach spółek nominowanych w walutach europejskich. Ponad połowę wartości portfela stanowią akcje nominowane w EURO, zaś ponad jedna czwarta wyceniana jest w funtach brytyjskich. Część akcji została kupiona w USA, stąd 8% udział lokat w USD w funduszu. Są to jednak z reguły spółki europejskie notowane zarówno w USA, jak i w Europie. Główne ryzyko walutowe związane jest z EURO, w mniejszym stopniu z funtem brytyjskim. Upraszczając, jeśli kurs EURO w stosunku do złotego wzrośnie, to inwestorzy zyskają w złotówkach. Inwestorzy tracą jeśli kurs EURO do złotego spada. Zatem inwestorzy są zabezpieczeni przed gwałtowną dewaluacją złotego.

Największą pozycją w aktywach funduszu są akcje brytyjskiej spółki Arm Holdings (6,9% ). Jest to firma, która ma dominującą pozycję w zaopatrzeniu w mikroprocesory urządzeń telefonii komórkowej. Szacowany przez firmę udział w rynku mikroprocesorów do przenośnych telefonów to 85%. Union Investment szacuje, że Arm Holdings będzie w stanie utrzymać swoją pozycję również jako dostawca podzespołów do urządzeń 3. Generacji. Ważne pozycje w portfelu to również wiodący producenci urządzeń telekomunikacyjnych – Ericsson i Nokia (odpowiednio - 3,4% i 2,5%).

Druga co do wielkości udziału w portfelu spółka to Business Objects z Francji (3.6%). W funduszu znajdują się ADRy firmy zakupione w USA. Spółka rozwija i sprzedaje na całym świecie zintegrowane oprogramowanie wspomagające podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach, w tym systemy ekstranetowe. Podobnego typu działalność prowadzi Intershop Communications (sprzedaż rozwiązań software’owych przedsiębiorstwom), który jest dostawcą oprogramowania dla e-commerce poprzez Intenet (między innymi internetowe sklepy). Forrester Research szacuje, że rynek ten powinien wzrosnąć z 0,7 mld USD w 1999 do 37 mld USD w 2002 roku. Intershop w chwili obecnej szacuje swój udział w rynku na około 10%.

Qiagen jest holenderską firmą biotechnologiczną, która dostarcza rozwiązania służące do analizy i separacji DNA i RNA. Logica i CMG to dwie konkurencyjne firmy będące integratorami systemów informatycznych. Telefonica to hiszpański operator telekomunikacyjny, zaś NDS Group oferuje rozwiązania umożliwiający warunkowy dostęp do szerokopasmowej transmisji danych (telewizja cyfrowa, internet).

Działające w Polsce Union Investment TFI S.A. jest członkiem Grupy Union Investment. Union Investment to europejska grupa finansowa należąca do czołówki przedsiębiorstw zarządzających aktywami (trzecie pod względem wartości zarządzanych aktywów towarzystwo funduszy w Niemczech, a 17 w Europie). Dysponuje ponad czterdziestoletnim doświadczeniem w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi; obecnie zarządza aktywami, których wartość przekracza ponad 60 miliardów EURO. Union Investment TFI S.A. jest w trakcie procesu połączenia z Korona TFI S.A. W wyniku połączenia powstanie nowa firma o nazwie Union Investment TFI S.A., w której 70% akcji będzie posiadać Grupa Union, zaś 30% BGŻ S.A.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)