Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plany i zmiany w TFI Skarbiec

0
Podziel się:

Już w najbliższym czasie Skarbiec zamierza złożyć w KPWiG wnioski dotyczące kolejnych funduszy: otwartego inwestującego w zagraniczne papiery wartościowe oraz kolejnego funduszu zamkniętego.

Już w najbliższym czasie Skarbiec zamierza złożyć w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) wnioski dotyczące kolejnych funduszy: otwartego inwestującego w zagraniczne papiery wartościowe oraz kolejnego, po SEZAMIE I i Skarbcu-Gwarancji 2002, funduszu zamkniętego.

Niedawno Skarbiec uzyskał zezwolenie KPWiG na wprowadzenie zmian do statutów już istniejących funduszy. Wejdą one w życie w styczniu przyszłego roku i zaowocują wprowadzeniem szeregu korzystnych dla klientów innowacji.

Najważniejsze zmiany dotyczą sposobu nabywania jednostek uczestnictwa poszczególnych funduszy. Wszystkie fundusze (z wyjątkiem funduszu Skarbiec-Kasa 2 przeznaczonego tylko dla inwestorów instytucjonalnych) można będzie nabywać przez Internet, przy użyciu karty kredytowej, a w dalszej kolejności poprzez bankomat. Wszystkie fundusze będą mogły ponadto oferować tak zwane programy systematycznego umarzania, umożliwiające regularne wypłaty części zgromadzonych oszczędności.

Istotną modyfikacją jest także zmiana struktury opłat za zarządzanie w funduszu zaawansowanych technologii SKARBIEC NET. Oprócz opłaty stałej w wysokości 2,5% wartości aktywów netto, wprowadzona zostanie opłata uzależniona od wyników zarządzania (tzw. performance fee). Opłata ta będzie przysługiwała towarzystwu tylko wtedy, gdy wartość jednostki uczestnictwa w okresie rozliczeniowym przewyższy wzrost benchmarku funduszu. Benchmark funduszu SKARBIEC NET (wartość, do której porównywane są wyniki funduszu), składa się z dwóch części. W 10% jest to średnia rentowność 13-tygodniowych bonów skarbowych. Pozostałe 90% stanowi procentowa składowa indeksów: amerykańskiego IIX (indeks spółek internetowych obliczany i publikowany przez American Stock Exchange) - w 40%, Nemax50 - w 30%, Tokyo Communications - w 10% oraz TechWIG - w 20%. Okresem rozliczeniowym będzie pół roku (od 1 stycznia do 30 czerwca oraz od 1 lipca do 31 grudnia).

Ponadto zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa funduszu Skarbiec-Kasa złożone do godziny 16.00, a funduszu Skarbiec-Obligacja do 13.00, będą realizowane z wyceną z tego samego dnia. Dotychczas - aby zlecenie było zrealizowane z taką wyceną - musiało być złożone do 11.00.

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zmian w statutach naszych funduszy, ponieważ jest to niezbędny warunek do zaoferowania klientom większego zakresu usług, mówi Andrzej Dorosz. Zmiany wejdą w życie dopiero w styczniu, potrzebujemy bowiem czasu na podpisanie odpowiednich umów i wprowadzenie niezbędnych procedur, aby na przykład umożliwić nabywanie jednostek uczestnictwa przez Internet, dodał prezes Dorosz.

Niewykluczona jest także modyfikacja funduszu Skarbiec-III Filar, przeznaczonego dotąd wyłącznie do obsługi Pracowniczych Programów Emerytalnych w III filarze systemu emerytalnego. Pod uwagę brane są dwie możliwości. Fundusz będzie dostępny również dla inwestorów indywidualnych, może też zostać przekształcony w fundusz dedykowany - to znaczy przeznaczony tylko dla wybranej grupy osób (np. tylko dla pracowników dużego przedsiębiorstwa - jako instrument trzeciofilarowy). Jednostka uczestnictwa tego funduszu wyceniana będzie codziennie (dotychczas raz w tygodniu).

Skarbiec planuje dalszy rozwój sieci dystrybucji. Myślimy o sprzedaży jednostek uczestnictwa naszych funduszy za pośrednictwem multiagencji zajmujących się sprzedażą różnych produktów i usług finansowych. Planujemy także sprzedaż przez Multibank - detaliczne ramię BRE Banku SA. Nie wykluczamy również współpracy z powstającymi coraz liczniej portalami internetowymi zajmującymi się dystrybucją produktów finansowych, a także firmami ubezpieczeniowymi, mówi prezes Dorosz. Przypomnijmy, że jednostki uczestnictwa funduszy Skarbca można już kupić nie tylko w biurach maklerskich i siedzibie towarzystwa, ale również za pośrednictwem specjalnej firmy dystrybucyjnej BRE-Hestia Service, zajmującej się bezpośrednią sprzedażą produktów finansowych poprzez sieć agentów - konsultantów klienta.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)