Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawie wszystkie fundusze inwestycyjne miały w kwietniu zyski

0
Podziel się:

Spośród 116 działających w Polsce funduszy inwestycyjnych przeważająca większość miała w kwietniu zysk, jedynie pięć odnotowało straty - podał w poniedziałkowym raporcie ośrodek analityczny Analizy Online.

"Najwyższą stopę zwrotu w skali miesiąca uzyskał fundusz CU Polskich Akcji (8,12 proc.), a wśród dziesięciu najlepszych funduszy w ostatnim miesiącu znalazło się pięć podmiotów z grupy akcji polskich (AKP), trzy z grupy akcji zagranicznych (AKZ) i po jednym funduszu mieszanym (MIP) oraz stabilnego wzrostu (SWP)" - - podano w raporcie.

Zdaniem analityków do udanych miesięcy nie mogą zaliczyć kwietnia inwestorzy lokujący środki w zagraniczne papiery dłużne. "Zyski osiągnięte przez zarządzających z inwestycji zostały skonsumowane przez umacniającego się złotego" - zaznaczyli.

Średnia stopa zwrotu w grupie zagranicznych papierów dłużnych (PDZ) w skali miesiąca wyniosła 1,98 proc., a straty przyniosły inwestycje w jednostki pięciu spośród sześciu funduszy należących do grupy PDZ (symboliczny zysk 0,15-proc. osiągnął DWS SFIO Euroobligacji).

"W kwietniu Rada Polityki Pieniężnej po raz czwarty w tym roku obniżyła stopy procentowe, tym razem o 25 punktów bazowych, co znalazło swoje odzwierciedlenie w wynikach funduszy inwestujących w polskie papiery dłużne (grupa PDP)" - napisano w raporcie.

W skali miesiąca średnia stopa zwrotu w funduszach PDP wyniosła w kwietniu 0,89 proc. Najlepszy wynik osiągnął fundusz ING Obligacji2, którego jednostka wzrosła w skali miesiąca o 1,28 proc. Spośród funduszy dostępnych dla osób fizycznych najlepszą stopę zwrotu, tzn. 1,19 proc., uzyskał fundusz Skarbiec Obligacja.

W grupie funduszy rynku pieniężnego (RPP) średnia stopa zwrotu w kwietniu wyniosła 0,48 proc. i była identyczna ze stopą zwrotu benchmarku (IRFU-rpp). Najwyższe zyski osiągnęli posiadacze jednostek funduszu UniKorona Pieniężny (0,8 proc.).

Wśród funduszy mieszanych najlepszy wynik w skali miesiąca osiągnął fundusz Skarbiec Waga (3,77 proc.).

Średnia stopa zwrotu uzyskana przez zarządzających funduszami mieszanymi wyniosła 1,35 proc.

Średnia stopa zwrotu wśród funduszy stabilnego wzrostu wyniosła w kwietniu 1,19 proc. "Niekwestionowanym liderem kwietnia w tej grupie został ponownie (trzeci raz z rzędu) fundusz CU Stabilnego Inwestowania" - napisano w raporcie.

Według kwietniowego rankingu, w ujęciu długoterminowym do najlepszych funduszy inwestycyjnych - z notą "5" - należały: PKO/CS Akcji i CA IB Akcji (w grupie funduszy inwestujących w akcje polskich spółek)
, Citi Zrównoważony i ING Zrównoważony (fundusze mieszane), Skarbiec III filar (stabilnego wzrostu), Skarbiec-Obligacja i PKO/CS Obligacji (fundusze polskich papierów dłużnych) oraz CA IB Pieniężny (fundusz rynku pieniężnego).

W kwietniowym rankingu uczestniczyło 116 funduszy, z czego 82 zostały sklasyfikowane w perspektywie krótkoterminowej, a 49 prowadziło przez 36 miesięcy niezmienioną politykę inwestycyjną, umożliwiając dokonanie oceny w długim okresie.

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)