Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W marcu najlepsze fundusze zagranicznych papierów dłużnych

0
Podziel się:

Marzec przyniósł osłabienie koniunktury na rynku długu i polepszenie na rynku akcji. Wyniki funduszy hybrydowych były zróżnicowane, choć w większości dodatnie. Najlepsze wyniki osiągnęły w minionym miesiącu fundusze europejskich oraz amerykańskich papierów dłużnych./ ISB /

*Marzec przyniósł osłabienie koniunktury na rynku długu i polepszenie na rynku akcji. Wyniki funduszy hybrydowych były zróżnicowane, choć w większości dodatnie. Najlepsze wyniki osiągnęły w minionym miesiącu fundusze europejskich oraz amerykańskich papierów dłużnych, podały Analizy Online, spółka zajmującą się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych oraz inwestycyjnych. *

„W minionym miesiącu sporo można było zarobić na inwestycjach w walutach, które znacznie umocniły się względem PLN” – czytamy w comiesięcznym raporcie Analiz Online.

Najwyższą stopę zwrotu na rynku wypracował w marcu Investor FIZ skierowany do wybranej grupy inwestorów, który wypracował 18,5-proc. stopę zwrotu. Kolejnymi funduszami o najwyższej stopie zwrotu były w marcu DWS Top 25 Małych Spółek (+8,4%) oraz SEB 6 - Euro Lokata FIO (+6,5%).

W marcu główny indeks WGPW wzrósł o 3,5%, czyli więcej niż w lutym (2,6%), ale mniej niż w styczniu (6,3%). Fundusze inwestujące w akcje wypracowały średnią stopę zwrotu na poziomie 3,2%. WIRR wzrósł aż o 11,7%.

„Dzięki temu najlepsze wyniki osiągnęły fundusze, których znaczna część aktywów inwestowana była w małe spółki. Najlepszy okazał się DWS Top 25 Małych i Średnich Spółek, jednostka uczestnictwa Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO wzrosła o 4,9%, a ING FIO Średnich i Małych Spółek o 4,3%. Ponadprzeciętne wyniki zanotowały również AIG FIO Akcji (6,3%), GTFI FIO Akcji (4,6%) i PZU FIO Akcji Krakowiak (5,8%)” – napisali specjaliści z Analiz Online.

Najsłabsza koniunktura panowała w marcu wśród największych i najbardziej płynnych spółek. WIG20 wzrósł o 1%.

Dla funduszy inwestujących w krajowe obligacje marzec okazał się miesiącem słabym. Wartość jednostek prawie wszystkich z nich spadła. "Najlepiej w tych warunkach poradził sobie DWS Polska FIO Dłużnych Papierów Wartościowych, który zarobił 0,78%. Największą stratę odnotował BPH FIO Obligacji 2 (-1,39%)" - czytamy w komentarzu Analiz Online.

Świetne wyniki osiągnęły w minionym miesiącu fundusze europejskich oraz amerykańskich papierów dłużnych. „Stało się tak głównie dzięki osłabieniu się kursu złotego względem USD oraz euro w marcu” – napisały Analizy Online.

Średnia stopa zwrotu dla grupy produktów inwestujących w obligacje denominowane w EUR (PDE) wyniosła 3,8%. Najlepszym wynikiem pochwalić się może SEB 6 Euro Lokata FIO, a najgorszym PKO/CS ŚFW SFIO subfundusz Dłużny EUR (2,6% zysku).

Mniej zarobiły fundusze obligacji dolarowych. Najbardziej zyskownym okazał się CitiObligacji USD FIZ (wzrost o 3,59%), a najmniej zyskownym - PKO/CS ŚFW SFIO subfudnusz Dłużny USD (-2,39%).

Wyniki funduszy rynku pieniężnego i gotówkowych były nieco niższe niż w lutym. „Średnia stopa zwrotu wyniosła tu 0,27% i była niższa od benchmarku (IRFU-rpp) o 6 pkt baz.” – czytamy w raporcie.

W wynikach funduszy hybrydowych uwidoczniły się wzrosty cen akcji oraz spadki cen obligacji. Fundusze mieszane o większym udziale papierów udziałowych zyskały w marcu średnio 1,3%. Produkty stabilnego wzrostu o większym udziale obligacji w portfelach wypracowały średnią stopę zwrotu na poziomie 0,5%.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)