Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w funduszach inwestycyjnych

0
Podziel się:

Nowa ustawa o funduszach inwestycyjnych, dostosowująca przepisy w tej kwestii do dyrektyw Unii Europejskiej, poszerzy możliwości towarzystw funduszy inwestycyjnych m.in. o zarządzanie portfelami klientów oraz o doradztwo inwestycyjne

. Ponadto w miejsce trzech rodzajów funduszy emitujących certyfikaty wprowadza jeden.

W minionym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o funduszach inwestycyjnych dostosowujący polskie przepisy do zaleceń Unii Europejskiej.

"W ustawie jest cały szereg zmian. Niektóre z nich sprawiają, że będziemy pod pewnymi względami pierwsi w Europie, jeśli chodzi o dostosowywanie prawa do nowych dyrektyw unijnych - tak jak powierzenie towarzystwom zarządzania portfelami indywidualnych klientów" - powiedział PAP Artur Zapała z departamentu funduszy inwestycyjnych w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

"To w pełni otworzy rynek i już tylko czysta gra rynkowa pokaże, co się opłaca bardziej: czy utrzymywać firmy asset management, czy przenieść tę działalność do TFI, czy zarządzanie funduszami nadal będzie powierzane firmom asset management" - dodał.

Jedną z głównych zmian w ustawie jest propozycja stworzenia - w miejsce istniejących obecnie trzech rodzajów funduszy emitujących certyfikaty inwestycyjne: mieszanego, zamkniętego oraz specjalistycznego zamkniętego - jednego rodzaju funduszu: zamkniętego.

Fundusz zamknięty byłby uprawniony do emitowania zarówno certyfikatów dopuszczonych, jak też niedopuszczonych do publicznego obrotu.

"Praktyka pokazała, że trzeba dokonać pewnych zmian, gdyż granica między tymi trzema funduszami zaczęła się niebezpiecznie zacierać i funkcjonalnie sprowadziło się to do zlania w jedno. Dlatego powstał fundusz zamknięty, który łączy w sobie to, co najlepszego miały do tej pory te trzy fundusze" - powiedział Zapała.

Projekt ustawy przewiduje też powstanie nowych typów funduszy, w tym sekurytyzacyjnego, umożliwiającego - przez kupno jednostek lub certyfikatów funduszu - inwestycje związane z sekurytyzacją aktywów.

"Fundusze sekurytyzacyjne to nowość na naszym rynku, zatem dopiero praktyka pokaże, jak to zadziała. Naszym zdaniem jest spora grupa wierzytelności do zagospodarowania, nie tylko wierzytelności bankowe" - powiedział Zapała.

"Funduszami sekurytyzacyjnymi mogłyby być zainteresowane nie tylko banki, ale również Skarb Państwa - ten instrument byłby dobry do sekurytyzowania wierzytelności ZOZ-ów czy innych tego typu instytucji. Również spore było zainteresowanie Ministerstwa Finansów tym funduszem" - dodał.

Nowa ustawa umożliwia też tworzenie nowych konstrukcji funduszy, np. składających się z subfunduszy czy funduszu podstawowego i funduszy powiązanych.

Wprowadza także fundusze aktywów niepublicznych, które poszerzą możliwości inwestycyjne o spółki niepubliczne.

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)