Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ARP i 3 konsorcja regionalne utworzą inkubator ESA BIC

0
Podziel się:

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisała z trzema konsorcjami regionalnymi porozumienie, którego celem jest utworzenie Inkubatora Biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC), poinformował wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski. Umowa pozwoli sformalizować funkcje, odpowiedzialność i zadania, które w ramach centrum inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej pełnić będzie każda z instytucji.

ARP i 3 konsorcja regionalne utworzą inkubator ESA BIC

"Podpisaliśmy z trzema konsorcjami umowę w celu powołania inkubatora, który wystąpi o środki do ESA. Chodzi też o to, żebyśmy nie konkurowali ze sobą. Wspólnie będziemy budować markę 'Polska w kosmosie'" - powiedział wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że utworzone konsorcja są komplementarne, a wybór jednego skutkowałby utratą możliwości pozostałych dwóch konsorcjów.

"Widzimy, jak wielki jest to potencjał gospodarczy. Polskie firmy małe i średnie i polscy naukowcy pokazują, jak wieki drzemie tu potencjał. Dla mnie sukcesem jest to, że udało się zebrać te 3 konsorcja i udało się podpisać umowę w sprawie powołania inkubatora, aby wspólnie występować o środki do ESA. Udało nam się także od 2019 r. przedłużyć specjalny program z ESA, który jest skierowany wyłącznie do polskich firm" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas konferencji.

ESA BIC's (European Space Agency Business Incubation Centers) to koordynowana i współfinansowana przez ESA sieć centrów inkubacji biznesowej. Jej celem jest wspieranie startupów, które wykorzystują technologie kosmiczne. Konsorcjum tworzą cztery instytucje:

- ARP w roli lidera ESA BIC Poland,

- Blue Dot Solutions Sp. Z o.o. - lider konsorcjum regionalnego Gdańsk-Kraków,

- Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej - lider konsorcjum regionalnego Warszawa-Łódź-Wrocław,

-Województwo podkarpackie - lider konsorcjum regionalnego Rzeszów, podała ARP.

Inkubacja stratupów w każdym z istniejących ESA BIC odbywa się na identycznych zasadach. Startup w procesie inkubacji otrzymuje dostęp do następujących zasobów i środków:

- 50 tys. euro bezzwrotnego wsparcia finansowego,

- 80 godzin wsparcia technicznego,

- bezpłatny dostęp do pomieszczeń biurowych i infrastruktury technicznej na czas i inkubacji,

- wsparcie merytoryczne,

- dostęp do europejskich sieci centrów inkubacyjnych ESA BIC,

- promocje projektu na arenie międzynarodowej.

Funkcjonowanie każdego ESA BIC planowane jest na okres 5 lat, w trakcie których rocznie inkubowanych ma być od kilku do kilkunastu startupów.

W lipcu 2017 r. ARP powierzono przeprowadzenie procedury konkursowej na wybór konsorcjum, które utworzy ESA BIC Poland. W wyniku naboru zgłosiły się trzy konsorcja reprezentujące sześć miast.

Także dziś, podczas podpisania umowy zostały wręczone statuetki "Konstelacje 2018" dla instytucji i osób, które rozwijają polski sektor technologii kosmicznych. Kapituła konkursowa pod przewodnictwem minister Jadwigi Emilewicz wyłoniła finalistów w 4 kategoriach:

- Kosmiczna firma roku - firma o najważniejszych osiągnięciach w branży kosmicznej. Zwycięzcą została firma Astronika Sp. o.o.

- Zagraniczny sukces - nagroda za osiągnięcia podmiotów polskiego sektora kosmicznego za granicą - aspekt naukowy i biznesowy. Zwycięzcą została firma ICEYE Polska Sp. z o.o.,

- Nadzieja sektora kosmicznego - nagroda dla młodych (do 30 lat) pracowników branży kosmicznej w Polsce. Zwycięzcą został Gordon Wasilewski pracownik naukowy CBK PAN oraz stypendysta Colorado School of Mines,

- Nagroda specjalna - wyróżnienie firmy, wydarzenia, osoby, której wkład w rozwój sektora kosmicznego był największy. Nagrodę za integrację i wyniesienie satelity PW-SAT2 otrzymało Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)