Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

BM Reflex: Ceny paliw na stacjach powinny być stabilne

0
Podziel się:

Warszawa, 25.09.2020 (ISBnews/ BM Reflex) - Bez wyraźnej zmiany na rynku hurtowym ceny paliw na stacjach powinny pozostawać w trendzie bocznym, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

BM Reflex: Ceny paliw na stacjach powinny być stabilne
(autokult)

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Spadek cen na rynku ropy naftowej w okolice 42 USD/bbl wraz z osłabieniem złotego do dolara powoduje, że ceny hurtowe na rynku krajowym pozostają względnie stabilne. Podobnie na rynku detalicznym na koniec tego tygodnia średnie ceny benzyn i oleju napędowego są jedynie o 1-2 grosze na litrze niższe niż przed tygodniem.

Aktualnie za benzynę bezołowiową 95 płacimy 4,50 zł/l, bezołowiową 98 - 4,81 zł/l, olej napędowy - 4,39 zł/l, autogaz 2,00 zł/l.

Dla porównania rok temu za benzynę 95 płaciliśmy 0,47 zł/l więcej niż obecnie, za olej napędowy 0,61 zł/l, natomiast w przypadku LPG to dzisiaj płacimy o 3 grosze na litrze więcej.

Zmiany średniego poziomu cen paliw w kraju w ostatnich 2 tygodniach nie pokazują bezpośrednio ruchów cen na poszczególnych stacjach. Na wielu stacjach notujemy zmiany zarówno w górę jak i w dół, a zmiany te niejednokrotnie przekraczają 10 groszy na litrze w skali tygodnia. Zmiany te nie wynikają z ogólnej tendencji na rynku hurtowym, ale w większym stopniu dotyczą mikrorynków i lokalnej konkurencji. To sprzyja odbudowaniu marży detalicznej. Bez wyraźnej zmiany na rynku hurtowym ceny paliw na stacjach będą dalej pozostawały w trendzie bocznym.

Mimo niesprzyjanego otoczenia rynek ropy naftowej zdołał w mijającym tygodniu obronić się przed większymi spadkami. W piątek rano notowania listopadowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymują się w rejonie 41,90 USD/bbl i jest to poziom około 1,20 USD/bbl niższy niż przed tygodniem. Obawy o popytową stronę rynku znajdują swoje odzwierciedlenie w ponownie zauważalnym wzroście popytu na dzierżawę tankowców do przechowywania ropy naftowej. Zaczyna to w pewnym stopniu przypominać sytuację z marca i kwietnia tego roku z tym, że obecnie rynek podchodzi do tego z rezerwą i zdaje się nie wierzyć w kolejny całkowity lockdown gospodarki.

Sygnały o wznowieniu rozmów w amerykańskim kongresie na temat kolejnego pakietu stymulującego gospodarkę rynek oczywiście odbiera pozytywnie. Tygodniowe dane amerykańskiej EIA natomiast spowodowały chwilowy wzrost zmienności na rynku ropy naftowej ale nie wpłynęły w znaczący sposób na kierunek. Amerykańskie zapasy ropy naftowej spadły 1,6 mln bbl do 494,4 mln bbl i pozostają 13% powyżej 5-letniej średniej dla tej pory roku. O 4 mln bbl spadły z kolei rezerwy benzyn i ich poziom jest symboliczny 1% wyższy niż 5-letnia średnia dla tej pory roku. Popyt na paliwa w USA jest 2,7 mln bbl/d (13%) niższy niż przed rokiem w tym konsumpcja benzyn pozostaje 9% poniżej ubiegłorocznego poziomu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)