Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi posiedzenie RPP, struktura PKB w I kw.

0
Podziel się:

W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oraz publikacje danych nt. struktury PKB i wstępnego szacunku majowego CPI (prognozowany spadek do 3% wobec 3,4% w kwietniu), uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi posiedzenie RPP, struktura PKB w I kw.

"Biorąc pod uwagę, że marcowe obostrzenia administracyjne w głównej mierze dotyczyły sektora usług konsumpcyjnych oczekujemy solidnego spadku dynamiki spożycia gospodarstw domowych. Z uwagi na wyższe wydatki inwestycyjne sektora publicznego, póki co w I kw. ograniczoną skalę spadku nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw zakładamy jeszcze w I kw. niewielki spadek dynamiki nakładów brutto na środki trwałe. Z uwagi na problemy w globalnym handlu notowane już od lutego (sytuacja w Chinach) zakładamy solidne spadki dynamik składowych handlu zagranicznego, co w połączeniu z sygnałami spowolnienia aktywności będzie przekładać się zapewne także na ujemną kontrybucję zapasów we wzrost" - czytamy w tygodniku banku.

"Biorąc pod uwagę skalę poluzowania polityki monetarnej w marcu i kwietniu oraz głosy większości członków Rady wskazujące, że w krótkim okresie nie należy oczekiwać poluzowania polityki monetarnej przewidujemy, że RPP utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, 0,5% dla stopy referencyjnej NBP. Oraz podtrzymanie programu skupu obligacji na rynku wtórnym przez NBP. Jeśli dojdzie do konferencji prasowej po posiedzeniu, interesującym może być wymiana poglądów nt. dokonanego dotychczas luzowania między jego zwolennikami z prezesem NBP na czele, a jego kontestatorami (wśród których najdonośniejszym krytykiem jest Kamil Zubelewicz)" - oceniono w raporcie.

Ekonomiści banku oczekują również serii publikacji danych obrazujących skutki pandemii dla światowej gospodarki w II kw.

"Najistotniejsze z nich będą dane nt. kwietniowych dochodów i wydatków gospodarstw domowych w USA wraz z indeksem inflacji PCE. Dane te będą postrzegane przez pryzmat wpływu skokowego pogorszenia rynku pracy w USA na perspektywy konsumpcji w USA" - czytamy dalej.

Ekonomiści szacują, że w strukturze PKB w I kw. uwidoczni się spadek popytu krajowego o 0,4% r/r, konsumpcja prywatna zanotuje niewielki wzrost o 1% r/r, inwestycje zanotują wzrost o 3%.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)