Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi szczyt UE, posiedzenie RPP

0
Podziel się:

W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdzie się szczyt UE dotyczący funduszu odbudowy w związku z COVID-19 oraz negocjacji dot. budżetu unijnego na lata 2021-2027, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Zdaniem ekonomistów, wtorkowe posiedzenie RPP, z publikacją projekcji makroekonomicznej NBP, nie powinno zaskoczyć.

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi szczyt UE, posiedzenie RPP
(Pixabay)

"W bieżącym tygodniu dla rynków europejskich najistotniejszym wydarzeniem gospodarczym będzie szczyt UE w kontekście wspólnej odpowiedzi polityki fiskalnej w Unii na kryzys gospodarczy - funduszu odbudowy oraz negocjacji dot. budżetu unijnego na lata 2021-2027. Z kolei zaplanowane w tym tygodniu posiedzenie EBC nie powinno mieć większego znaczenia dla sytuacji rynkowej" - czytamy w tygodniku banku.

Ekonomiści wskazują, że uwaga rynkowa pozostanie skupiona na kolejnych danych dot. gospodarki globalnej w tym nt. PKB w Chinach za II kw., a także na produkcji i sprzedaży detalicznej oraz tygodniowych statystykach rynku pracy i nastrojach konsumentów w USA.

W przypadku gospodarki krajowej ekonomiści banku oczekują, że w ostatecznym odczycie za czerwiec wskaźnik inflacji CPI zostanie podtrzymany na poziomie 3,3% r/r.

"Tak, jak pisaliśmy w komentarzu do szacunku flash wzrost czerwcowej inflacji wynikał z wyższej dynamiki paliw oraz nieoczekiwanie wysokiej inflacji bazowej. Według naszych szacunków, indeks inflacji bazowej (po wyłączeniu cen żywności i energii) wzrósł w czerwcu do 4,1% r/r wobec 3,8% r/r w maju Tym samym czerwiec był drugim miesiącem z rzędu wzrostu inflacji bazowej" - czytamy w raporcie.

Bank prognozuje, że czerwcu zatrudnienie obniżyło się w skali roku o 3,5%, wobec spadku majowego o 3,2% r/r, zaś dynamika czerwcowych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniesie 2,6% r/r.

"Oczekujemy, że w czerwcu generalnie równoważyć się będą efekty likwidacji miejsc pracy z tytułu silnego spowolnienia aktywności i jednocześnie lekkiego wzrostu wymiaru etatów pracowników wraz z postępującym odmrażaniem aktywności krajowej gospodarki. Jednocześnie uważamy, że wciąż w maju skala tych przepływów będzie ograniczona z uwagi na z jednej strony okresy wypowiedzeń, które opóźniają efekt materializowania się zwolnień (dane dot. przeciętnego zatrudnienia obejmują najbardziej stabilne formy zatrudnienia), a z drugiej strony preferencje firm dla ograniczania czasu pracy pracowników, przy możliwości skorzystania przez 3 miesiące z rozwiązań tarcz antykryzysowych" - oceniają ekonomiści.

"Podobnie jak w przypadku zatrudnienia, zakładamy znoszenie się efektów: wzrostu wymiaru etatu i tym samym wyższego wynagrodzenia z generalnym trendem ograniczenia podwyżek płac w warunkach silnego spowolnienia aktywności. Sam wzrost dynamiki wynagrodzeń w stosunku do maja wynika z pozytywnego czerwcu wpływu efektów kalendarzowych" - czytamy dalej.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)