Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi wskaźniki PMI i wybory w USA

0
Podziel się:

W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdą się dane makroekonomiczne, ale kluczowe znaczenie dla większości inwestorów będą miały prawdopodobnie wyniki wyborów prezydenckich w USA, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Ich zdaniem, środowe posiedzenie RPP nie powinno zaskoczyć.

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi wskaźniki PMI i wybory w USA

"W nadchodzącym tygodniu opublikowane zostaną ważne dane makroekonomiczne, choć w przypadku Europy wciąż mało będzie informacji dotyczących IV kw. Ważne dane z niemieckiego przemysłu będą jeszcze dotyczyły ostatniego miesiąca III kw., ważne będą natomiast ewentualne korekty październikowego indeksu PMI w usługach w krajach strefy euro (w trakcie października poszerzająca się w wielu krajach skala restrykcji gospodarczych i społecznych)" - czytamy w tygodniku banku.

Bardzo istotne będą październikowe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz wskaźniki koniunktury ISM w pierwszym miesiącu IV kw. wskazujące, w jakim stopniu utrzymywane były w gospodarce pozytywne trendy z III kw. Najprawdopodobniej zaplanowana na weekend publikacja danych dot. wskaźników handlu zagranicznego Chin potwierdzi dotychczasowe pozytywne tendencje zarówno w zakresie eksportu, jak i popytu krajowego, podano także.

"Wydaje się natomiast, że w bieżącym tygodniu kluczowy dla inwestorów będzie wynik wyborów prezydenckich w USA oraz wyniki układu sił w Kongresie Stanów Zjednoczonych. W naszej ocenie należy liczyć się z wysoką zmiennością cen aktywów finansowych biorąc pod uwagę sporą niepewność nie tylko ostatecznego wyniku (w szczególności w aspekcie układu sił prezydent - Kongres), ale ze względu na wyższą niepewność co do terminu rozstrzygnięcia wyniku wyborów, gdyby np. były one kwestionowane z uwagi na szerokie zastosowanie trybu głosowania korespondencyjnego" - napisali analitycy.

Ich zdaniem, w kontekście wyboru prezydenta, oba wyniki mogą skutkować większą zmiennością na rynkach.

"Wygrana Joe Bidena poskutkowałaby sporą zmianą założeń co do polityki gospodarczej w USA (wyższe rentowności obligacji skarbowych, lekkie wskazanie dla wzrostów akcji i aprecjacji dolara). Z kolei wygrana Donalda Trumpa byłaby utrzymaniem status quo, niemniej byłaby wynikiem bardziej zaskakującym dla inwestorów, biorąc pod uwagę bieżące wskazania sondażowe i skutkowałaby korektą spadkową rentowności SPW, niejednoznacznym kierunkiem dla giełd i lekkim wskazaniem dla deprecjacji dolara. Na te dwa scenariusze kontroli przez jedną partię zarówno administracji prezydenta oraz Kongresu należałoby jeszcze nałożyć warianty przeciwnej opcji rządzącej w Białym Domu i przeciwnej w Kongresie, jak również scenariusz ewentualnie przedłużającej się niepewności co do uznania wyników wyborów (silnie negatywne dla aktywów o wyższym profilu ryzyka), co dodatkowo komplikuje przewidywania kierunku zmian aktywów finansowych w krótkim okresie" - dodają ekonomiści.

Analitycy zakładają, że na środowym posiedzeniu RPP zostaną utrzymane stopy procentowe na bieżącym poziomie, 0,1% dla stopy referencyjnej NBP oraz podtrzymana kontynuacja skupu obligacji przez NBP, przy jednoczesnym utrzymaniu łagodnej retoryki wskazującej na możliwość dalszego luzowania polityki pieniężnej.

"Jednocześnie biorąc pod uwagę doświadczenia z gwałtownego luzowania polityki monetarnej w okresie marzec-maj oraz ograniczoną komunikacją RPP w ostatnich miesiącach, nie możemy, w warunkach bieżącego wyraźnego pogorszenia sytuacji epidemicznej, całkowicie wykluczać scenariusza nieznacznej redukcji stopy referencyjnej NBP" - czytamy także.

"Oczekujemy, że na posiedzeniu w tygodniu bieżącym komitet FOMC utrzyma niezmienione parametry polityki pieniężnej w zakresie poziomu stóp procentowych oraz programów skupu aktywów oraz programów płynnościowych banku centralnego" - podsumowali analitycy.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)