Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Branża pożyczkowa apeluje do premiera ws. okresu limitu kosztów pozaodsetkowych

0
Podziel się:

Warszawa, 11.12.2020 (ISBnews) - Organizacje zrzeszające instytucje pożyczkowe wystosowały apel do premiera Mateusza Morawieckiego o rozmowę i konsultacje w sprawie projektu ustawy wydłużającej okres obowiązywania obniżonego limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego do 31 grudnia 2021 roku, który w środę wpłynął do Sejmu, poinformowała Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego. 

Branża pożyczkowa apeluje do premiera ws. okresu limitu kosztów pozaodsetkowych

W piśmie sygnowanym przez prezesów Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, Związku Przedsiębiorstw Finansowych oraz Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych podkreślono, że wydłużenie okresu obowiązywania obniżonego limitu kosztów pozaodsetkowych do 31 grudnia 2021 r. niesie szereg negatywnych skutków na gruncie gospodarczym i społecznym, zagrażając dalszemu funkcjonowaniu legalnie działającego sektora pożyczek pozabankowych.

Jak zaznaczono, branża jest także zaskoczona trybem procedowania projektu - bez konsultacji, gdyż aktualne przepisy obowiązują do 8 marca 2021 r., a więc jest jeszcze czas na przeprowadzenie konsultacji z branżą i wysłuchanie ich stanowiska.

"Wyrażamy zdumienie trybem procedowania projektu ustawy oraz tempem prac legislacyjnych, pomijającymi proces konsultacji z branżą, zważywszy na fakt, że mamy do czynienia z przedłożeniem rządowym. Arbitralna decyzja co do kształtu regulacji i bezprecedensowy charakter procesu legislacyjnego jest dla nas o tyle zaskakujący, że stoi w sprzeczności z wcześniejszymi zapewnieniami rządu o nawiązaniu dialogu i przeprowadzeniu konsultacji przy kolejnych zmianach regulacyjnych o tak fundamentalnym znaczeniu w kontekście istnienia branży. Pragniemy zauważyć, że jest to kolejna regulacja nieuwzględniająca stanowiska i głosu branży, wprowadzana bez dogłębnej oceny skutków regulacji. O ile jednak tryb uchwalenia poprzedniej ustawy drastycznie obniżającej maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych można tłumaczyć ekstraordynaryjną sytuacją związaną z epidemią, o tyle nie znajdujemy uzasadnienia dla aktualnie przyjętej ścieżki legislacyjnej, tym bardziej, że obecnie obowiązujące przepisy pozostają w mocy do 8 marca 2021
r., co w naszej ocenie stwarza przestrzeń do konsultacji i dialogu" - czytamy w treści apelu.

Jak podkreślono, branża stwarza miejsca pracy dla ponad 30 tys. osób i zapobiega wykluczeniu finansowemu ponad 2 mln Polaków.

'Wyrażamy pełną gotowość do rozmów, na które wciąż jest czas. Wierzymy, że wspólnie uda nam się wypracować rozwiązania kompromisowe, które zapewnią skuteczną ochronę konsumentów, a jednocześnie umożliwią instytucjom pożyczkowym kontynuowanie działalności, co - zważywszy na rolę branży w zapobieganiu wykluczeniu finansowemu ponad 2 mln Polaków i stwarzaniu miejsc pracy dla ponad 30 tys. osób - powinno być dziś priorytetem dla polskiego rządu" - czytamy także.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)