Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|
aktualizacja

Dwa banki nie zwracają pieniędzy klientom. UOKiK stawia zarzuty

15
Podziel się:

Prezes UOKiK postawił zarzuty Bankowi Handlowemu i Bankowi Pocztowemu, które - w ocenie Urzędu - nie rozliczają prawidłowo kosztów pożyczek i kredytów konsumenckich spłaconych przed terminem i nie zwracają pieniędzy konsumentom.

Dwa banki nie zwracają pieniędzy klientom. UOKiK stawia zarzuty
Dwa banki nie zwracają pieniędzy klientom. UOKiK stawia zarzuty. (money.pl, Rafał Parczewski)

"W efekcie naszych działań większość banków prawidłowo rozlicza się z konsumentami, którzy przed terminem spłacili pożyczkę lub kredyt konsumencki. Są jednak niechlubne wyjątki. Bank Handlowy i Bank Pocztowy wciąż negatywnie rozpatrują reklamacje dotyczące okresu sprzed wyroku TSUE" - ocenia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

"Przepisy obowiązują od grudnia 2011 roku, stanowisko prezesa UOKiK w tej sprawie znane jest od lat, zaś TSUE rozwiał wyłącznie wątpliwości podnoszone przez banki wokół interpretacji prawnych" - dodał.

Jak wskazał, banki miały rok na zmianę praktyk tak, aby respektować w pełni prawa konsumentów i zwrócić należne im pieniądze.

Zobacz także: Stracili na zamknięciu galerii. "Rząd nas pominął"

W obu przypadkach zarzuty postawione przez prezesa UOKiK dotyczą niezwracania konsumentom proporcjonalnej części pobranych opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, jeśli taka spłata nastąpiła przed wyrokiem TSUE, czyli 11 września 2019 roku.

Zdaniem UOKiK, Bank Handlowy i Bank Pocztowy negatywnie rozpatrują wnioski konsumentów o zwrot części kosztów w takiej sytuacji. Bankom tym grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. brotu i nakaz usunięcia trwających skutków naruszenia.

Jak podkreślił Urząd, większość instytucji finansowych dostosowała się już do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 11 września 2019 roku w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. TSUE przedstawił w nim interpretację art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Jeśli konsument spłacił pożyczkę przed terminem, bank lub inna instytucja finansowa musi odpowiednio obniżyć jej koszty.

Dotyczy to zarówno odsetek przypadających na okres, o który została skrócona umowa, jak i innych kosztów, których poniesienie było niezbędne, aby uzyskać kredyt konsumencki na danych warunkach np. prowizji, opłaty przygotowawczej. Obniżenie kosztów pozaodsetkowych powinno przy tym nastąpić proporcjonalnie do okresu skrócenia umowy w oparciu o metodę liniową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
barbara
4 lata temu
nie tylko te dwa banki nie wywiązują się z przepisów ale również bank PKO SA , który przejął Skok też nie zwraca kwot kredytu wcześniej spłaconego , mało tego to na odpowiedz czekałam od lipca do listopada
mama
4 lata temu
Prez. Duda obiecał pomoc frankowiczom. I co? I nic.
babcia
4 lata temu
Bangsterzy i lichwiarze okradają Polaków.
ja
4 lata temu
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę i niestety czasem po prostu nieumiejętność liczenia. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
mysz18
4 lata temu
Spłacasz kredyt w Banku Pocztowym,to zauważ,że po obniżeniu stup procentowych spłacasz raty w tej samej wysokości i bank nie obniżył raty kredytu,a kumuluje pieniądze niby w nadpłacie kredytu i obraca twoią kasą. W drugą stronę to nie działa,bo gdyby była niedopłata z twojej strony chociażby 50 zł,to już miałbyś komornika na karku. Najbardziej kłamliwy bank,bo nawet gdy upomnisz się o swoje i przelanie nadpłaty na konto,które masz w tym banku bezpośrednio,to każą pisma słać z prośbą i prosić o swoje ,chociaż mają jasną sytuację.