Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EU-OSHA: Koszty chorób związanych z pracą sięgają w Polsce ok. 5% PKB

0
Podziel się:

Społeczne koszty urazów i chorób związanych z pracą w Polsce sięgają około 5% PKB, wynika z obliczeń Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). To więcej niż w pozostałych analizowanych krajach europejskich - w Niemczech wskaźnik ten wynosi 2,7% PKB, w Holandii 2,7%, w Finlandii 2,3%, a we Włoszech 4%.

EU-OSHA: Koszty chorób związanych z pracą sięgają w Polsce ok. 5% PKB

EU-OSHA jest ogólnoeuropejskim koordynatorem kampanii informacyjnej "Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową", która będzie prowadzona we wszystkich państwach Unii Europejskiej w latach 2020-2022. Jej krajową edycję prowadzi Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy.

Wśród chorób zawodowych jednymi z najczęściej występujących są schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Na bóle pleców i kończyn górnych, napięcie w obrębie barków i szyi oraz bóle w stawach biodrowych i kolanowych uskarża się ponad trzy piąte pracowników w UE, a Polska nie jest tutaj wyjątkiem. W 2019 r. schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego odpowiadały za 14,8% absencji chorobowych i stanowiły znaczącą część wydatków ponoszonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia rehabilitacyjne i rentowe. Wyprzedzają je tylko wydatki związane z chorobami psychicznymi i zaburzeniami zachowań, podano w komunikacie.

"Schorzenia mięśniowo-szkieletowe mają wymiar zarówno osobisty, jak i społeczny. W wymiarze ludzkim to cierpienie i utrata wielu satysfakcjonujących aspektów życia prywatnego i zawodowego. Pracownicy cierpiący na te schorzenia są częściej i przez dłuższy czas nieobecni w pracy, będą też prawdopodobnie mniej produktywni i często wybiorą wcześniejszą emeryturę. To zła wiadomość dla przedsiębiorstw i ogromne obciążenie dla budżetu państwa. Dlatego podczas kampanii 'Dźwigaj z głową' będziemy podkreślać nie tylko kwestie profilaktyki, ale także fakt, że w przypadku schorzeń mięśniowo-szkieletowych wczesna interwencja i rehabilitacja są niezbędne i skuteczne" - powiedziała prof. Joanna Bugajska, kierownik Zakładu Ergonomii w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB), cytowana w komunikacie.

Problemy mięśniowo-szkieletowe dotyczą prawie wszystkich pracowników, w każdym sektorze gospodarki - poczynając od pozornie "lekkiej" pracy przy komputerze i kończąc na pracy fizycznej. W warunkach pandemii - kiedy lawinowo rośnie liczba osób pracujących zdalnie, a sondaże i badania wykazują poważny brak ergonomii miejsc pracy i jej wadliwą organizację - problem ten narasta i staje się jeszcze bardziej palący, podkreślono w materiale.

Dlatego tak ważna w zapobieganiu problemom mięśniowo-szkieletowym jest świadomość nie tylko osób pracujących, ale także pracodawców decydujących o warunkach i organizacji miejsc pracy. Działania profilaktyczne powinny być ukierunkowane na:

o zapewnienie ergonomicznych stanowisk pracy

o prowadzenie w firmach programów promujących zachowania prozdrowotne

o edukowanie w zakresie ergonomii stanowiska i organizacji pracy

o monitorowanie stanu zdrowia pracowników i wczesną interwencję, wskazano także.

Grupy docelowe kampanii informacyjnej to: pracodawcy z sektora prywatnego i publicznego oraz ich organizacje, pracownicy i ich organizacje, specjaliści BHP, działy HR oraz osoby indywidualne pracujące zdalnie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)