Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EuroRating podniósł perspektywę ratingu PGNiG do pozytywnej

0
Podziel się:

EuroRating zmienił perspektywę ratingu kredytowego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na pozytywną ze stabilnej. Sam rating został utrzymany na poziomie BBB+, podała agencja.

EuroRating podniósł perspektywę ratingu PGNiG do pozytywnej

"Zmiana perspektywy ratingu kredytowego PGNiG związana jest z otrzymaniem przez spółkę od rosyjskiego Gazpromu kwoty 1,5 mld USD zasądzonej przez sąd arbitrażowy w Sztokholmie, a także ogólnie dobra i stabilna sytuacja finansowa spółki" - czytamy w komunikacie.

1 lipca PGNiG poinformowało, że otrzymało 1,61 mld USD od Gazpromu z tytułu różnicy pomiędzy dotychczas stosowaną ceną gazu a wynikającą z wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

"EuroRating ocenia, że wpływ obu powyższych czynników na sytuację finansową spółki będzie bardzo korzystny. Zmiana formuły cenowej poprawi rentowność importu gazu z kierunku wschodniego, a także pozwoli spółce na lepsze planowanie dostaw z uwzględnieniem bieżących warunków rynkowych. Natomiast wysoka kwota wyrównania zaległych nadpłat wzmocni płynność i pozycję kapitałową spółki, zwiększając jednocześnie jej możliwości inwestycyjne" - czytamy dalej.

Ponadto agencja pozytywnie ocenia utrzymującą się od długiego czasu dobrą sytuację finansową PGNiG. Spółka w ostatnich latach utrzymywała niski poziom zadłużenia i bezpieczną strukturę finansowania, dobrą sytuacją płynnościową oraz stale dodatnią (choć dość zmienną) rentowność. Z punktu widzenia oceny ryzyka kredytowego do czynników pozytywnych agencja zalicza także umiarkowane wypłaty dywidend dla akcjonariuszy, podsumowano.

Pozytywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych szacunków agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo podwyższenia nadanego spółce ratingu w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)