Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GfK: Siła nabywcza w Polsce per capita to ponad 51% średniej w Europie w 2020 r.

2
Podziel się:

Średnia siła nabywcza w Polsce w 2020 roku wynosi 7 143 euro na mieszkańca, czyli nieco więcej (51%) od połowy średniej europejskiej, wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2020. Dało to Polsce 28. lokatę w europejskim rankingu i pomimo spadku wartości w liczbach bezwzględnych, kraj awansował o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku.

GfK: Siła nabywcza w Polsce per capita to ponad 51% średniej w Europie w 2020 r.

"Nadal zauważalne są duże różnice w rozkładzie siły nabywczej w 380 powiatach. Tylko w 17 powiatach siła nabywcza na mieszkańca jest o co najmniej 20% wyższa od średniej krajowej. Natomiast 106 powiatów jest o co najmniej 20% poniżej średniej krajowej. Pierwsze miejsce, z siłą nabywczą na mieszkańca, wynoszącą 12 120 euro, zajmuje Warszawa. Jej mieszkańcy dysponują o niemal 70% większą kwotą pieniędzy na wydatki konsumenckie i oszczędności niż wynosi średnia krajowa" - czytamy w komunikacie.

Na drugim końcu rankingu znajduje się powiat szydłowiecki, w którym siła nabywcza na mieszkańca wynosi zaledwie 4 721 euro. Odpowiada to prawie 66% średniej dla Polski i 34% średniej europejskiej, podano również.

Mieszkańcy Warszawy mają do dyspozycji przeciętnie niemal 2,6 razy więcej pieniędzy niż mieszkańcy najmniej zamożnego powiatu szydłowieckiego.

Badanie obejmuje również Corona Impact Index - wskaźnik ilustrujący siłę oddziaływania pandemii COVID-19 na poszczególne kraje europejskie. Corona Impact Index pokazuje różnice w utracie zamożności wśród prywatnych gospodarstw domowych w wyniku kryzysu koronawirusowego.

W pierwszej dziesiątce pod względem siły nabywczej przodują Lichtenstein i Szwajcaria, kraje o najwyższym rozporządzalnym dochodzie netto na mieszkańca w Europie. Są to również dwa kraje, które najmniej ucierpiały w wyniku kryzysu, podano także.

"Warto podkreślić, iż wskaźnik Corona Impact Index pokazuje wysoki wpływ pandemii na poziom dochodu polskich gospodarstw domowych. Wskaźnik ten dla Polski i wynosi 138, czyli spadek potencjału nabywczego jest o 38% wyższy niż przeciętnie w Europie. Niestety, druga fala pandemii prawdopodobnie podniesie jeszcze skalę tego spadku. Obecnie skala tych spadków w Polsce jest w zróżnicowana regionalnie. W zależności od rozwoju sytuacji, w najbardziej pesymistycznym scenariuszu, prognozowana jest skala spadków pomiędzy 14,4 a 23,7%. Oznacza to, iż w niektórych powiatach potencjał zakupowy może spaść nawet o niemal jedną czwartą. Dojdzie do tego przy założeniu, że izolacja Polaków potrwała łącznie 4 miesiące (2 miesiące wiosną i 2 miesiące jesień), a powrót do poziomów sprzedaży sprzed epidemii nastąpi w grudniu 2021 roku." - powiedziała client business partner w GfK Agnieszka Szlaska-Bąk, cytowana w komunikacie.

Wpływ koronawirusa w Liechtensteinie jest o około 85% niższy od średniej europejskiej, natomiast w Szwajcarii jest on o około 74% niższy od średniej europejskiej.

Badanie GfK Purchasing Power Europe 2020 dostępne jest dla 42 krajów europejskich, ze szczegółowymi danymi na temat regionów, do poziomu gmin i kodów pocztowych, wraz z idealnie dopasowanymi danymi dotyczącymi mieszkańców i gospodarstw domowych oraz mapami cyfrowymi.

Siła nabywcza rozumiana jest jako dochód rozporządzalny na mieszkańca po odjęciu podatków i darowizn na cele dobroczynne. Badanie wskazuje poziom siły nabywczej na osobę w danym roku wyrażony w euro i jako wartość zindeksowana. Badanie GfK Purchasing Power opiera się na nominalnym dochodzie rozporządzalnym, podane wartości nie uwzględniają zatem inflacji. Badanie opiera się na danych statystycznych dotyczących wysokości dochodów, podatków i świadczeń społecznych oraz na prognozach instytucji finansowych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
tm64
4 lata temu
Istota obecnego świata, nabywać, nabywać, nabywać...
Domi
4 lata temu
Kolejny sukces PiS mówili że jesteśmy mocarstwem to my są. Żenada