Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 wzrósł o 3,28% m/m do 892 pkt w styczniu

0
Podziel się:

Giełdowy Indeks Produkcji wzrósł w styczniu o 3,28% m/m do poziomu 892,16 punktów, odrabiając

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 wzrósł o 3,28% m/m do 892 pkt w styczniu

tym samym część strat z poprzedniego roku, podała firma DSR.

"Pierwszy miesiąc 2019 roku to był dobry okres dla większości spółek notowanych na GPW, czego potwierdzeniem jest wzrost wartości większości indeksów WIG. W tych sprzyjających warunkach dobrze radzili sobie również polscy producenci, notowani na warszawskim parkiecie" - czytamy w komunikacie.

Największe spółki notowane w ramach WIG20 wzrosły o 4,55%, MWIG40 wzrósł o 4,28%, a najwięcej na styczniowym odbiciu zyskały najmniejsze spółki z SWIG80, bo aż 4,83%. Przypływ nie ominął także 60 spółek z Giełdowego Indeksu Produkcji. Wartość aż 36 spośród nich wzrosła, przy jedynie 19 spadkach, co pozwoliło całemu indeksowi GIP60 zyskać w tym czasie 3.28%.

"Jedynym indeksem branżowym z całej palety indeksów WIG, który zanotował w styczniu spadek wartości był indeks WIG-LEKI (-5,03%

m/m). Również na wyniku GIP60 najbardziej ciążyły spółki z branży farmaceutycznej, które w styczniu straciły średnio -4,66%. Ale to nie jedyna branża z GIP60, dla której średnia stopa zwrotu zatrzymała się poniżej zera. Traciła również branża motoryzacyjna (-2.55% m/m), głównie przez nieprzemijające problemy spółki Ursus (-24% m/m)" - powiedział współtwórca GIP z DSR Maciej Zaręba, cytowany w komunikacie.

Z kolei korekta na akcjach CCC (-7,5% m/m) i Vistuli (-4,95%) odbiła się negatywnie na średniej stopie zwrotu projektantów i dystrybutorów odzieży (-1,94% m/m). Pozostałe indeksy WIG były na solidnych plusach z wyraźnymi liderami w postaci indeksów WIG-CHEMIA i WIG-ENERGIA, które w styczniu zyskały odpowiednio 16.23% i 13.69%. Również w grupie polskich producentów spółki z branży chemicznej stanowiły największą, zajmując odpowiednio 1, 4, 5 i 6 miejsce w styczniowym rankingu GIP60, ze średnią stopą zwrotu dla branży na poziomie 16,68%. Bardzo dobre średnie stopy zwrotu osiągnęli też producenci z przemysłu lekkiego (+8.25% m/m), drzewnego (+5,04%

m/m) i elektromaszynowego (+4,44% m/m), podano także.

Ochłodzenie nastrojów, które można było zaobserwować pod koniec zeszłego roku w wielu krajach, utrzymało się na początku bieżącego roku kontynuując serię korekty odczytów takich wskaźników jak PMI czy ISM. Spośród wszystkich krajów, w których przeprowadzane są badania nastrojów w przemyśle, tylko w niektórych zaobserwowano wzrost wartości PMI. Takim przykładem jest gospodarka USA, dla której PMI wyniósł 54,9 (dwumiesięczny szczyt), ale też Polska, której wzrost nastrojów nie pozwolił niestety przekroczyć granicznej wartości 50 punktów, oznaczającej rozwój, ponieważ udało się osiągnąć jedynie 48,2 pkt. Równie niepokojący jest pierwszy od 27 miesięcy spadek poniżej 50 punktów w Niemczech (49,7). Inwestorzy z dużymi obawami zerkają również w stronę Chin, gdzie PMI spadł do najniższego poziomu od lutego 2016 roku (48,3), podano w materiale.

Giełdowy Indeks Produkcji to wspólne przedsięwzięcie firmy DSR, serwisu analitycznego "Produkcja.Expert" oraz Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Indeks obejmuje 60 spółek produkcyjnych notowanych na Rynku Podstawowym GPW i pokazuje zmianę nastrojów inwestorów w stosunku do spółek z branży produkcyjnej.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)