Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Johnson Matthey ma 135 mln euro kredytu na nową fabrykę od EBOR i KfW IPEX-Banku

0
Podziel się:

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) wraz z KfW IPEX-Bank udzieliły Johnson Matthey łącznie 135 mln euro kredytu na nową fabrykę w Polsce, podała instytucja. Zakład będzie produkował - od 2022 r. - innowacyjne materiały dla baterii do samochodów elektrycznych.

Johnson Matthey ma 135 mln euro kredytu na nową fabrykę od EBOR i KfW IPEX-Banku
(money.pl)

"Łączone finansowanie składa się z 90 mln euro kredytu EBOR-u i 45 mln euro kredytu z KfW IPEX-Banku" - czytamy w komunikacie.

Johnson Matthey będzie w fabryce w Koninie produkował materiały katodowe wykorzystywane w produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Zakład będzie pierwszą fabryką firmy działającą pod marką eLNO, portfolio nowej generacji materiałów katodowych o ultrawysokiej gęstości energetycznej. Mają one poprawić osiągi baterii litowo-jonowych i pomóc promować wykorzystywanie samochodów elektrycznych na szerszą skalę, podano również.

Zdolności produkcyjne zakładu w Koninie wyniosą 10 tys. ton eLNO rocznie, co wystarczy do około 100 tys. w pełni elektrycznych pojazdów. Dodatkowo fabryka, która ma rozpocząć produkcję w 2022 roku, będzie miała potencjał dziesięciokrotnego zwiększenia produkcji poprzez dalsze inwestycje. Budowa zakładu rozpoczęła się w tym roku, podkreślono.

Johnson Matthey zamierza stosować w zakładzie automatyzację oraz energię ze źródeł odnawialnych. Firma planuje także zredukować emisje przy produkcji baterii, żeby zminimalizować wpływ na środowisko, wynika także z komunikatu.

"Bardzo się cieszymy z finansowania tego projektu, który stanowi duży krok w kierunku uczynienia produkcji samochodów elektrycznych nie tylko przyjazną dla środowiska, ale także coraz bardziej konkurencyjną i atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych pojazdów. Cieszy nas również tworzenie nowych miejsc pracy i spodziewamy się dalszego pozytywnego wpływu transferu know-how powiązanego z tą ważną inwestycją" - powiedział dyrektor regionalny EBOR na Europę Centralną i Polskę Grzegorz Zieliński, cytowany w komunikacie.

"Budowa nowej fabryki w Koninie jest znaczącym kamieniem milowym w komercjalizacji naszej technologii eLNO materiałów katodowych do baterii. Ze wsparciem tego finansowania, planujemy produkować eLNO dla platform samochodowych do 2024 roku, umożliwiając przejście na samochody elektryczne i czystszy, zdrowszy świat dla nas wszystkich" - dodał dyrektor zarządzający Battery Materials w Johnson Matthey Christian Günther.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)