Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kantar: 5% Polaków zwiększy, a 23% zmniejszy wydatki w nadchodzących tygodniach

0
Podziel się:

Badania opinii społecznej publikowane w przededniu wakacji mogą wskazywać, że krajowa branża turystyczna może jeszcze wyjść z kryzysu związanego z koronawirusem obronna ręką. Trudno dziś jednak ocenić, na ile wsparciem dla branży okaże się bon turystyczny, tym bardziej, że nastroje konsumencie w dalszym ciągu nie są najlepsze, ocenia Związek Banków Polskich (ZBP) w opracowaniu dotyczącym wakacyjnych planów Polaków. Według cytowanych w nim badań firmy Kantar, w nadchodzących tygodniach 5% Polaków planuje zwiększyć, a 23% - zmniejszyć swoje wydatki.

Kantar: 5% Polaków zwiększy, a 23% zmniejszy wydatki w nadchodzących tygodniach

"Badania opinii społecznej publikowane w przededniu wakacji mogą wskazywać, że krajowa branża turystyczna - choć obolała - może jeszcze wyjść z koronawirusowego kryzysu obronna ręką. Jak wakacje, to tylko w Polsce - z takiego założenia wyszło 80% osób, które w sondażu CBOS zadeklarowały, że w najbliższe wakacje poza domem spędzą przynajmniej jedną noc. W poprawie sytuacji krajowej turystyki może także pomóc stymulacja w postaci bonów turystycznych. Niestety, nie każdy będzie jej beneficjentem. Na dziś wiemy już, że ostatecznie, bon turystyczny będzie przysługiwał tylko rodzicom posiadającym dzieci. Podstawowa zasada będzie bliźniaczo podobna do tej z programu 'Rodzina 500+'. Posiadanie dziecka jest równoznaczne z bonem o wysokości 500 zł, każde kolejne dziecko poniżej 18. roku życia to dodatkowe 500 zł dla rodziny" - czytamy w komunikacie.

Według ZBP, trudno dziś jednak ocenić, jakie będzie zainteresowanie bonem turystycznym, a nastroje konsumencie w dalszym ciągu nie są najlepsze. Według cytowanego w materiale codziennego monitoringu Kantar, nastroje w czerwcu, choć już lepsze niż w początkach pandemii, w dalszym ciągu wskazują na obawy i niepewność istotnej części respondentów.

"W ciągu najbliższego miesiąca, ok. 16% oczekuje pogorszenia swojej sytuacji materialnej. Polepszenia spodziewa się 14%, a w 70% nie widać zmian. Z kolei w perspektywie 3-miesiecznej, obejmującej miesiące tradycyjnie wakacyjne, pogorszenia materialnych warunków życia w Polsce oczekuje 42% respondentów. Dla niespełna połowy - 49% niewiele zmieni się w tym obszarze, a tylko 9% oczekuje poprawy. Dla 73% aktualna sytuacja nie wiąże się z koniecznością ograniczania wydatków i podobny odsetek nie spodziewa się, że w najbliższych tygodniach ulegnie to zmianie, niemniej około 1/4 badanych, dość konsekwentnie wskazuje, że zarówno obecnie, jak i w najbliższej przyszłości trzeba będzie zacisnąć pasa" - czytamy dalej.

Jak podkreśla Związek, nie ulega wątpliwości, że pandemia pokrzyżowała wakacyjne plany. A ich zmiana to również konieczność zastosowania innego sposobu ich planowania i rezerwacji.

"Wielu spośród tych, którzy w poprzednich latach wyjeżdżali za granicę w ramach wyjazdów zorganizowanych, w tym roku spróbuje w Polsce zorganizować się sama. Nocleg we własnym zakresie, często u znajomych i rodziny, pole namiotowe, camping czy kwatery prywatne. Już pierwsze dni przed wakacjami pokazują, że trzeba będzie rozważać różne opcje, bo ceny w kurortach poszybowały - niebotycznie. Będziemy szukać oszczędności, będziemy szukać okazji. Przed rozpoczęciem wakacji warto dobrze wszystko zaplanować - zrobić rozpoznanie i koniecznie zadbać o bezpieczeństwo" - napisano w komunikacie.

Znacząca większość osób wyjeżdżających na wakacje zabiera ze sobą kartę płatniczą jako wygodny i bezpieczny instrument dokonywania płatności, jak również narzędzie umożliwiające dostęp do gotówki. Stąd też ZBP przygotował następujące zalecenia dla osób przebywających na urlopie:

- Używajmy karty w miejscach, w których korzystalibyśmy z gotówki, starajmy się unikać korzystania z karty w miejscach, w których obawialibyśmy się zapłacić gotówką.

- Pamiętajmy, że karta powinna zawsze znajdować się w polu naszego widzenia.

- Nie zapisujmy numeru PIN na kartkach przechowywanych razem z kartą płatniczą ani na samej karcie.

- Zawsze zasłaniajmy ręka klawiaturę, na której wprowadzamy numer PIN.

- W przypadku utraty karty (kradzieży, zgubienia) konieczny jest niezwłoczny kontakt z wydawcą w celu dokonania zastrzeżenia karty. Kontakt ten ułatwi nam jednolity numer do zastrzegania kart 828 828 828 poprzez który połączymy się z naszym bankiem celem zastrzeżenia karty, wyliczono w materiale.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)