Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE wprowadziła regulacje ułatwiające badania i testowanie produktów

0
Podziel się:

Zmiany w tymczasowych ramach prawnych, mające na celu przyspieszenie badań, testowania i wytwarzania produktów służących do walki z koronawirusem, ochronę miejsc pracy i dalsze wspieranie gospodarki w kontekście trwającej pandemii przyjęła Komisja Europejska, poinformowano.  

KE wprowadziła regulacje ułatwiające badania i testowanie produktów

Zmienione tymczasowe ramy uzupełniają inne środki, dostępne w ramach tymczasowych, przyjętych w marcu przez Kosmisję.

"Przyjęta poprawka do tymczasowych ram umożliwi państwom członkowskim wspieranie przedsiębiorstw, które opracowują i wytwarzają produkty potrzebne do walki z koronawirusem, takie jak szczepionki, leki, wyroby medyczne, środki odkażające i sprzęt ochronny" - powiedziała odpowiedzialna za politykę konkurencji, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie.

"Dodatkowo, rozszerzyliśmy tymczasowe ramy w taki sposób, aby państwa członkowskie miały większe możliwości wspierania płynności finansowej przedsiębiorstw i ochrony miejsc pracy w tych sektorach i regionach, które zostały najciężej dotknięte przez obecny kryzys" - dodała.

W marcu Komisja przyjęła nowe tymczasowe ramy pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście pandemii wywołanej przez koronawirusa, na podstawie art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Umożliwiają one państwom członkowskim wykorzystanie pełnej elastyczności przewidzianej w regułach pomocy państwa, jeśli chodzi o wspieranie gospodarki, a równocześnie ograniczają negatywne skutki dla równych warunków działania na jednolitym rynku.

Ramy zostały uzupełnione o dodatkowe środki:

[I] wsparcie badań i rozwoju związanych z koronawirusem: aby zaradzić trwającemu kryzysowi zdrowia publicznego, państwa członkowskie mogą przyznawać pomoc w formie dotacji bezpośrednich, korzyści podatkowych lub zwrotnych zaliczek na badania i rozwój związane z koronawirusem oraz inne powiązane badania nad chorobami wirusowymi. Mogą także dofinansowywać projekty oparte na współpracy transgranicznej;

[II] wspieranie budowy i powiększenie skali obiektów badawczych: państwa członkowskie mogą przyznawać pomoc w formie dotacji bezpośrednich, korzyści podatkowych, zaliczek zwrotnych i gwarancji pokrycia straty w celu wsparcia inwestycji umożliwiających budowę infrastruktury do opracowania i testowania produktów służących do zwalczania pandemii, aż do pierwszego uruchomienia produkcji na skalę przemysłową. Dotyczy to m.in. produktów leczniczych (w tym szczepionek) i terapii, wyrobów medycznych i wyposażenia medycznego (w tym respiratorów i odzieży ochronnej, a także narzędzi diagnostycznych), środków odkażających oraz narzędzi do gromadzenia i przetwarzania danych użytecznych w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa;

[III] wsparcie na wytwarzanie produktów mających znaczenie dla walki z pandemią: państwa członkowskie mogą przyznawać pomoc w formie dotacji bezpośrednich, korzyści podatkowych, zaliczek zwrotnych i gwarancji pokrycia straty w celu wsparcia inwestycji umożliwiających szybkie rozpoczęcie produkcji wyrobów służących do walki z koronawirusem;

[IV] ukierunkowane wsparcie w postaci odroczenia płatności podatków lub zawieszenia składek na ubezpieczenie społeczne: aby zmniejszyć trudności przedsiębiorstw z utrzymaniem płynności w związku z obecnym kryzysem i aby ochronić miejsca pracy, państwa członkowskie mogą przyznawać ukierunkowane odroczenia płatności podatków i składek na ubezpieczenie społeczne w odniesieniu do tych sektorów, regionów lub rodzajów przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały wskutek kryzysu;

[V] ukierunkowane wsparcie w formie dopłat do wynagrodzeń dla pracowników: aby pomóc ograniczyć skutki kryzysu dla pracowników, państwa członkowskie mogą dofinansować koszty wynagrodzeń ponoszone przez przedsiębiorstwa w najciężej dotkniętych sektorach i regionach, gdzie w przeciwnym razie doszłoby do masowych zwolnień.

Zmienione tymczasowe ramy rozszerzają także dotychczasowe formy wsparcia, którego państwa członkowskie mogą udzielać przedsiębiorstwom w trudnej sytuacji.

"Nie przekraczając wartości nominalnej 800 tys. euro na przedsiębiorstwo, państwa członkowskie mogą na przykład udzielać nieoprocentowanych pożyczek lub gwarancji na zabezpieczenie spłaty pożyczek pokrywających 100% ryzyka lub zapewniać zastrzyki kapitału. Środki te mogą też być łączone z tzw. pomocą de minimis (co zwiększa dopuszczalną pomoc na jedno przedsiębiorstwo aż do 1 mln euro) oraz z innymi formami pomocy" - zaznaczyła Komisja w komunikacie.

Środki te powinny być szczególnie przydatne do bardzo szybkiego zaspokojenia najpilniejszych potrzeb w zakresie płynności wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

Zmienione tymczasowe ramy mają obowiązywać do końca grudnia 2020 r. Przed upływem tego terminu Komisja ma ocenić, czy konieczne jest wydłużenie ich obowiązywania.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)