Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE zaproponowała podwojenie liczby odnawianych budynków do 2030 r.

1
Podziel się:

Komisja Europejska zaleca co najmniej podwojenie liczby budynków poddawanych renowacji w ciągu najbliższych 10 lat i zapewnienia, by prowadziły one do zwiększenia efektywności energetycznej i źródeł ciepła, wynika z opublikowanej dzisiaj Strategii Renowacji.

KE zaproponowała podwojenie liczby odnawianych budynków do 2030 r.

W ten sposób - w ocenie Komisji - do roku 2030 r. możliwe będzie odnowienie 35 mln budynków i powstanie do 160 tys. dodatkowych zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym.

"Budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii w UE i 36% emisji gazów cieplarnianych. Jednak tylko 1% budynków poddawanych jest corocznej renowacji energooszczędnej, więc skuteczne działanie w tym zakresie ma istotne znaczenie dla uczynienia Europy kontynentem neutralnym klimatycznie do 2050 r" - czytamy w komunikacie.

Komisarz ds. energii Kadri Simson zapowiedziała, że zaproponowane zostaną lepsze sposoby mierzenia korzyści z renowacji, minimalne standardy efektywności energetycznej, zwiększenie finansowania UE i pomoc techniczna, zachęcające do tworzenia "zielonych" kredytów hipotecznych i wspierania większej ilości odnawialnych źródeł energii w ogrzewaniu i ochładzaniu.

Priorytetem mają być działania w trzech obszarach: dekarbonizacji ogrzewania i chłodzenia; walki z ubóstwem energetycznym oraz renowacji budynków użyteczności publicznej, (szkół, szpitali, budynków administracyjnych).

Strategia będzie obejmować m.in.:

  • Zaostrzenie norm, przepisów i informacji na temat charakterystyki energetycznej budynków w celu ustanowienia lepszych zachęt do renowacji w sektorze publicznym i prywatnym, w tym stopniowe wprowadzanie obowiązkowych minimalnych norm charakterystyki efektywności energetycznej dla istniejących budynków;
  • Zapewnienie dostępnego i dobrze ukierunkowanego finansowania, w tym w ramach Instrumentu Odbudowy i Wzmocnienia Odporności w ramach NextGenerationEU, a także przygotowanie uproszczonych zasad łączenia różnych strumieni finansowania oraz wielu zachęt do finansowania prywatnego;
  • Zwiększenie zdolności do przygotowywania i wdrażania projektów renowacyjnych, od pomocy technicznej dla władz krajowych i lokalnych po szkolenia i rozwój umiejętności pracowników w nowych 'zielonych' miejscach pracy;
  • Poszerzenie rynku zrównoważonych produktów i usług budowlanych, w tym integrację nowych materiałów i rozwiązań opartych na naturze, a także zmienione przepisy dotyczące marketingu produktów budowlanych oraz celów ponownego wykorzystania i odzysku materiałów;

Celem przeglądu dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii w czerwcu 2021 r. będzie zwiększenie udziału OZE w ogrzewaniu budynków oraz wprowadzenie minimalnego poziomu energii odnawialnej w budynkach. Komisja zbada również, w jaki sposób środki z budżetu UE wraz z dochodami z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) mogłyby zostać wykorzystane do finansowania krajowych systemów efektywności energetycznej.

Aby osiągnąć cel redukcji emisji o co najmniej 55% do 2030 r., zaproponowany przez Komisję we wrześniu 2020 r., UE musi zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych budynków o 60%, zużycie energii o 14% oraz zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie o 18%.

Jednocześnie dzisiaj KE przedstawiła strategię na rzecz ograniczenia emisji metanu, który jest drugim - po CO2 - związkiem przyczyniającym się do zmiany klimatu. Strategia ta określa środki służące ograniczeniu emisji metanu w Europie i na świecie. Obejmuje zapowiedź działań legislacyjnych i pozalegislacyjnych w: sektorach energii, rolnictwa i odpadów, które odpowiadają za około 95% emisji metanu.

Zaproponowano m.in:

  • poprawę wykrywania, pomiarów i sprawozdawczości w zakresie emisji metanu oraz utworzenie międzynarodowego obserwatorium emisji metanu we współpracy z innymi organizacjami,
  • ograniczenie emisji metanu w sektorze energetycznym poprzez zobowiązanie do poprawy wykrywania i naprawy wycieków w infrastrukturze gazowej
  • usprawnienie sprawozdawczości w zakresie emisji z rolnictwa i przy wykorzystaniu wsparcia udzielanego w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR).
energetyka
budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Romek
4 lata temu
Ciekawe gdzie oni ludzi do roboty znajdą.