Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bez większych emocji po decyzji RPP

0
Podziel się:

Po dobrym początku /podpartym decyzją RPP/ z upływem czasu emocje na parkiecie nieco opadły. Główne indeksy giełdowe powróciły do poziomów z wczorajszego zamknięcia / DM POLONIA NET /

Jutrzejsza przerwa na warszawskiej giełdzie może zdecydowanie wpłynąć na dzisiejsze obniżenie aktywności rodzimych inwestorów. Wielu z nich może zdecydować się na wyjątków długi weekend powracając na parkiet dopiero z początkiem przyszłego tygodnia.

Po wolnym poniedziałku, wczorajsza sesja za oceanem nie wypadła zbyt optymistycznie. Główny indeks giełdowy zanotował ponad 1.2% spadek wartości, indeks rynku Nasdaq połowę mniejszy. Przecena tamtejszego rynku odbyła się przy znacznie mniejszych obrotach niż zwykle. Za przyczynę spadków uważa się słabsze prognozy finansowe dla kilku dużych koncernów /Intel, Home Depot/. Mimo, że przedstawione wczoraj wskaźniki makroekonomiczne /wydatki i dochody konsumenckie/ były raczej zgodne z oczekiwaniem, niepokój wzbudził raport o nastrojach konsumenckich /obawy o najbliższą przyszłość determinują ograniczenie popytu wewnętrznego/.

Spadkami zakończyła się dzisiejsza sesja na giełdach azjatyckich /Tokio -0.7%, Hongkong -1.3%/. Od niewielkich spadków rozpoczęły dzień również rynki zachodnioeuropejskie /około -0.5%/, ale w miarę upływu czasu odrabiają one starty z otwarcia. Stabilizacji można oczekiwać na warszawskim parkiecie.

Posiedzenie RPP nie powinno przynieść nadzwyczajnych decyzji, jeżeli będzie obniżka stóp to raczej w symbolicznym wymiarze. Istotniejszych informacji brak. Wczorajsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego niczego nie zmienia, została jedynie przez rynek źle zinterpretowana /dzisiaj można liczyć na wzrost popytu na walory TPSA/. Kontrakty terminowe na WIG20 przez godzinę poprzedzającą otwarcie rynku akcji zachowywały się wyjątkowo stabilnie /zmiana kursu w okolicach „zera”/. Sesja rozpoczęła się neutralnie ale z pozytywnym nastawieniem /zwłaszcza, że agencje po 10.00 zapowiedziały komunikat z posiedzenia RPP/.

RPP podjęła decyzję zgodna z oczekiwaniem obniżając stopy procentowe o 0.5%. Dobrze rozpoczęła dzień branża telekomunikacyjna. Od początku sesji walory Elektrimu, Netii i TPSA zyskują na wartości /tego pierwszego chwilami około 1.5%/. Bez większych zmian - z wyjątkami - na akcjach spółek informatycznych. Tym wyjątkiem są akcje Comarchu /kurs dalej rośnie/ i Optimusa /odreagowanie wczorajszego silnego spadku w drugiej części wczorajszej sesji/. Nieco słabiej zachowuje się sektor bankowy, stagnacja w budowlance. W pierwszej z branż na uwagę zasługuje PEKAO /prawie 1.5% wzrost kursu/. Utrzymuje się popyt na walory KHGM i PKNOrlenu /wzrosty kursów w granicach 1-1.5%/. Pierwszy kwadrans zakończył się około 0.5% zwyżką wartości WIG20 i TECHWIG-u. Po dobrym początku /podpartym decyzją RPP/ z upływem czasu emocje na parkiecie nieco opadły. Główne indeksy giełdowe powróciły do poziomów z wczorajszego zamknięcia. Osłabł Elektrim /spadek kursu/, Netia i TPSA. Zdecydowanie poprawiły swoje notowanie akcje PKNOrlenu /do
19.70 PLN, wzrost kursu ponad 2%/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.05.29
Godz: 11:48
Spółek notowanych: 147
Spółek z kursami rosnącymi: 43 co stanowi: 29.3% rynku. Spółek z kursami bez zmian: 52 co stanowi: 35.4% rynku. Spółek z kursami malejącymi: 52 co stanowi: 35.4% rynku.
Największe wzrosty: TELMAX /25.44%/, HOWELL /8.5%/, EBI /7.69%/, STERPRO /6.86%/

Największe spadki: IGROUP /-5.71%/, TRASTYCHY /-5.28%/, STALEXP /-4.5%/, POLIFARBC /-3.77%/

Łączne dotychczasowe obroty: 51.31 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 12.71 mln PLN

W notowaniach jednolitych obroty na tradycyjnym poziomie. Największa płynność podczas pierwszego fixingu na Sanoku /jedna z bardziej atrakcyjnych fundamentalnie spółek tego rynku/.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.05.29
Godz: 11:48
Spółek notowanych: 84
Spółek z kursami rosnącymi: 8 co stanowi: 9.5% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 64 co stanowi: 76.2% rynku. Spółek z kursami malejącymi: 12 co stanowi: 14.3% rynku.
Największe wzrosty: YAWAL /6.67%/, BYTOM /6.25%/, KRAKCHEM /5%/, ODLEWNIE /4%/

Największe spadki: 7BULLS.COM /-18.31%/, OBORNIKI /-4.85%/, SUWARY /-4.58%/, FASING /-2.79%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.23 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: SANOK które osiągnęły poziom: 0.08 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)