Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Byki znowu w defensywie

0
Podziel się:

Po niespełna dwóch godzinach sesji WIG20 wciąż pozostaje na minusie / DM POLONIA NET /

Wczorajsze wystąpienie prezesa FED – Alana Greenspana nie wniosło wiele nowego na rynek. Inwestorzy zostali podtrzymani na duchu słowami o postępującym ożywieniu gospodarczym. Jeszcze ważniejsze było zapewnienie, że na podwyżki stóp procentowych trzeba będzie jakiś czas poczekać, co korzystnie powinno wpłynąć tak na gospodarkę jak i na rynek akcji. Ostatnie notowania w Nowym Jorku zakończyły się niewielkimi zniżkami. Przekazane kolejne raporty finansowe były w zasadzie zgodnie z wcześniejszymi prognozami, dlatego nie miały większego wpływu na kursy akcji. Inwestorzy ze spokojem przyjęli fiasko misji pokojowej Colina Powella na Bliskim Wschodzie. Póki cena ropy nie pójdzie w górę konflikt izraelsko-palestyński nie będzie się przekładał na samopoczucie posiadaczy akcji.

Europejskie indeksy giełdowe od rana znajdują się na niewielkich plusach. Rodzimi inwestorzy mając w pamięci słabość polskiego rynku podczas ostatnich kilku sesji nie palili się na starcie dzisiejszych notowań do zakupów.

Giełdowe byki znowu znalazły się w defensywie i WIG20 rozpoczął sesje od strat. W przeciwieństwie do wczorajszych notowań, dzisiaj Elektrim (+10%) pracuje na korzyść poprawy nastrojów na GPW. Ukazały się dwie pozytywne informacje dotyczące warszawskiego holdingu. Po pierwsze według zapewnień władz spółki rozmowy z wierzycielami wkroczyły na dobry tor, tzn. jest szansa na porozumienie się w sprawie redukcji części zadłużenia (szczegóły nie są znane). Druga sprawa to oświadczenie prezesa BRE, w którym stwierdził, że Elektrim ma szansę stać się mocną firmą w sektorze energetycznym. Dobrą informacją jaka pojawiła się dla KGHM jest możliwość wejścia inwestora strategicznego do jej spółki zależnej – Telefonii Lokalnej „Dialog”. Tym samym nastąpiłoby odciążenie finansowania spółki matki. Władze miedzianego holdingu już dłuższego czasu noszą się z zamiarem wyjścia z tej inwestycji, ale problemem było znalezienie inwestora na mało w ostatnim czasie popularny sektor telefonii
naziemnej.

Obiektem spekulacyjnej gry są walory Oceanu. Ostatnia dramatyczna przecena tych walorów musiała sprowokować krótkoterminowych graczy. Dzięki zwiększonemu popytowi na akcje Oceanu, miało już dzisiaj miejsce regulaminowe zawieszenia notowań (po przekroczeniu górnego ograniczenie cenowego +15%). Jeszcze większych emocji dostarcza Pażur (+16%) i Apexim (+18%). W przypadku potencjalnych bankrutów takie zmiany cen są częścią znacznie podwyższonego ryzyka inwestycyjnego, co nie przeszkadza niektórym inwestorom lubiącym „ostrą jazdę”.

Po niespełna dwóch godzinach sesji WIG20 wciąż pozostaje na minusie. Należy pamiętać o tym, że o godzinie 16 poznamy wartość produkcji przemysłowej w naszym kraju, co w jakimś stopniu powinno mieć przełożenie na wycenę giełdowych spółek.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.04.18 Godz: 11:49
Spółek notowanych: 145
Spółek z kursami rosnącymi: 36 co stanowi: 24.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 47 co stanowi: 32.4% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 62 co stanowi: 42.8% rynku.

Największe wzrosty: APEXIM /17.69%/, PAZUR /15.38%/, ELEKTRIM /10.39%/, OCEAN /9.37%/

Największe spadki: KOPEX /-6.96%/, LETA /-6.67%/, EBI /-5.56%/, SOFTBANK /-4.36%/

Łączne dotychczasowe obroty: 67.65 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 25.84 mln PLN

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.04.18
Godz: 11:49
Spółek notowanych: 85
Spółek z kursami rosnącymi: 9 co stanowi: 10.6% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 57 co stanowi: 67.1% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 19 co stanowi: 22.4% rynku.

Największe wzrosty: WAFAPOMP /10%/, ODLEWNIE /9.72%/, PAGED /9.63%/, CENSTALGD /8.11%/

Największe spadki: POZMEAT /-18.78%/, INSTAL /-13.04%/, UNIMIL /-12.28%/, ENERGOAP /-12.09%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.24 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: WAFAPOMP które osiągnęły poziom: 0.09 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)